مسجد کاپو از بزرگ ترین مساجد عثمانی قونیه

مسجد کاپو از بزرگ ترین مساجد عثمانی قونیه

مساجد عمده ترین سازه های مراکز مذهبی قونیه هستند که می تواند مورد توجه علاقه مندان به بناهای تاریخی – مذهبی قرار گیرد. مساجدی مانند مسجد جامع اپیلیکچی (مسجد الیاف ساز) یا مسجد مرام هاسبی نمونه هایی از این اماکن مذهبی قونیه هستند. در مرکز شهر قونیه و در خیابان توفیقیه (Tevfikiye) مسجدی به نام «مسجد کاپو» (Kapu Mosque) وجود دارد که یکی از بزرگ ترین مساجد قونیه در دوران عثمانی به حساب می آید. نام این مسجد از یکی از ورودی های قلعه قونیه اخذ شده و نام اصلی آن «مسجد احیاییه» (Ihyaiyye mosque) بوده است.

مساجد ترکیه، مساجد زیبا، مسجد کاپو در قونیه

تاریخچه و معماری مسجد کاپو در قونیه

این بنای تاریخی در قرن 17 و در سال 1658 توسط شیخ حسین چلبی (Sheikh Hussein Chalabi) پسر مولانا ساخته شد و در گذر زمان، چندین بار نیز مورد بازسازی قرار گرفته است؛ در سال 1811 برای اولین بار بازسازی شد؛ بازسازی توسط اسن لیزاده سید عبدالرحمان (Esenlizade Seyyid Abdurrahman) صورت گرفت. سال ها پس از آن، مسجد دچار حریق شد و مجدّداً در سال 1867 مورد بازسازی قرار گرفت. تمام این اطلاعات بر روی کتیبه بالای ورودی اصلی نوشته شده است. این یکی از بزرگترین مساجد عثمانی قونیه است و دارای سه دروازه ای است که یکی از آن ها در وسط  و دو تای دیگر در کنار آن ساخته شده اند.

معماری این بنای تاریخی، معماری کلاسیک دوران عثمانی است. مسجد دارای یک دروازه شرقی و یک دروازه غربی است، علاوه بر این ها، یک دورازه با طاق کم ارتفاع نیز وجود دارد. یک کتیبه در دروازه تاج به چشم می خورد. در داخل مسجد 8 گنبد با اندازه های مختلف ساخته شده و منبر آن از جنس چوب است. مسجد دارای یک میراب سنگی است.

مساجد زیبای ترکیه، مسجد کاپو در قونیه

آدرس مسجد کاپو

این بنای مذهبی در مرکز شهر قونیه، در ناحیه Odun Pazarı ، در محله شکران و خیابان توفیقیه واقع شده است. مسجد جامع عزیزیه تنها چند یارد از آن فاصله دارد و می توانید از آنجا نیز بازدید کنید. این مسجد در راه موزه مولانا است. پیشنهاد می شود خانم ها برای ورود به مسجد روسری داشته باشند.

Address: Şükran Mahallesi, Esenlerli Sk. No:21, 42040 Meram/Konya, Turkey.

امتیاز 5.00از 5 (3 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید