موزه باستان شناسی قونیه به سبک ترکیه قدیم

موزه باستان شناسی قونیه به سبک ترکیه قدیم

در میان موزه های ترکیه می توان موزه ها و مکان های تاریخی متعددی را در هر یک از شهرهای آن یافت؛ به عنوان مثال، در استانبول که از محبوب ترین و شناخته شده ترین شهرهای توریستی ترکیه است به علت شمار زیاد موزه ها و اماکن تاریخی و به منظور جذب بیشتر گردشگران به دیدن این اماکن، کارت هایی مخصوص به نام کارت موزه استانبول طراحی شده است تا گردشگران بتوانند با هزینه ای بسیار کمتر، از تعداد بیشتری از این اماکن بازدید کنند. در قونیه این شهر تاریخی ترکیه نیز موزه هایی مانند «موزه باستان شناسی قونیه» (Archeological Museum) نمونه هایی از این اماکن فرهنگی هستند که مورد توجه تورهای قونیه و گردشگران علاقه مند قرار دارد.

موزه های ترکیه، موزه باستان شناسی قونیه

تاریخچه موزه باستان شناسی قونیه

این مجموعه برای نخستین بار در سال 1901 در ساختمانی در گوشه جنوب غربی دبیرستان Karma افتتاح شد؛ در سال 1927، این آثار به موزه مولانا و در سال 1953 به مسجد ایپلیکچی انتقال داده شد. در نهایت در سال 1962 موزه باستانی شناسی کنونی تأسیس شد که مورد بازدید علاقه مندان و تورهای گردشگری قرار می گیرد.

مصنوعات موزه باستان شناسی قونیه

در موزه باستان شناسی قونیه، مصنوعاتی از دوران سلجوقی، رومی و بیزانس از دوران نو سنگی وجود دارد که این می تواند خود دلیلی برای جذب گردشگران و بازدید از موزه باشد. این مصنوعات شامل جواهرات ساخته شده از سنگ و استخوان، اسکلت یک دختر بچه، چراغ روغنی منسوب به Assyrian، تابوت های رومی برنزی و سنگی، قطعات مربوط به ظروف چایخوری مربوط به دروه فریقیان، درب هایی مربوط به دروه لیبی ها، استخوان‌های متعلق به دوره روم و بیزانس، حکاکی‌هایی که نقالی‌های هرکول و پهلوانان نامی را به تصویر کشیده است، حروف مربوط به دوران هیتی ها و غیره می باشد. این موزه به سبک ترکیه قدیم است و اثری از تجملات در آن دیده نمی شود.

موزه به سه قسمت تقسیم شده است:

1- سالن آثار باستان شناسی

  • آثار دوره نئوسنگی (5300-6500 قبل از میلاد).
  • مصنوعات متعلق به دوره برنز (1950-3000 قبل از میلاد).
  • آثار متعلق به دوره میان برنزی (1750-1950) قبل از میلاد.

موزه های ترکیه، موزه باستان شناسی قونیه

2- سالن آثار مربوط به آثار عصر آهن

  • مصنوعات مربوط به عصر آهن (قرن 6، 7 و 8 قبل از میلاد).
  • دورۀ آثار کلاسیک (480-330 قبل از میلاد)
  • مصنوعات مربوط به دوره هلنیستی (330- 30 قبل از میلاد).
  • مجسمه های برنزی کوچک مربوط به روم (395-30 قبل از میلاد).

موزه های ترکیه، موزه باستان شناسی قونیه

3- سالن مربوط به مصنوعات رومی

  • دورۀ تاریخ رومی (30 قبل از میلاد تا 395 میلادی).
  • دورۀ بیزانس (395- 1453 میلادی).

موزه های ترکیه، موزه باستان شناسی قونیه

ساعات بازدید و آدرس موزه باستان شناسی قونیه

این مجموعه در خیابان صاحب عطا، در غرب مسجد صاحب عطا و جنوب تپه علاء الدین واقع شده است و همه روزه بجز روزهای دوشنبه از ساعت 9:00 صبح تا 12:00 و از ساعت 13:00 تا 17:00 (1 تا 5 عصر) پذیرای بازدیدکنندگان است. قیمت بلیط ورودی موزه 2 لیر ترکیه می باشد.

Address: Sahibi Ata Cad. 91, Konya, Turkey.

 

امتیاز 0از 5 (0 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید