شهر سنگی باستانی کلیسترا در قونیه

شهر سنگی باستانی کلیسترا در قونیه

شهرهای باستانی جالبی در کشور ترکیه وجود دارد که دیدن هر یک از آن ها حس خاصی در وجود آدمی پدیدار می کند و ذهن را به قرن ها پیش می برد. «شهر سنگی باستانی کلیسترا» (Kilistra Ancient Stone City) و  شهر باستانی سیدرا آلانیا  در قونیه، نمونه های بارز این شهرهای باستانی هستند. این شهرها و دیگر شهرهای تاریخی ترکیه، از اماکن دیدنی و جاذبه های گردشگری ترکیه محسوب می شوند و از این رو، ممکن است در فهرست برنامه های هر تور گردشگری ترکیه جای داشته باشند.

تاریخچه شهر باستانی کلیسترا

تاریخچه شهر باستانی کلیسترا به دوران هلنیستی بر می گردد. هلنیستی دوره ای از یونان باستان است که شامل قرن دوم و سوم میلاد می شود. حفاری‌ها حاکی از آن است که در طول دوره بیزانس، ترک‌ها با بومیان Kilisra در آنجا زندگی می کردند. شواهدی نیز وجود دارد که قبایل عشایر یا چادر نشین مجبور شدند در طول دوره عثمانی در این شهر باستانی زندگی کنند. امروزه مردم گکورث در اطراف شهر باستانی کلیسترا سکونت دارند. صنایع دستی و تولید عسل از فعالیت هایی است که مردم ساکن در اطراف این شهر به آن مشغول هستند.

شهر باستانی از دیدنی های قونیه

ویژگی های جاذبه گردشگری کلیسترا

هر جاذبه گردشگری ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد که سبب جذب گردشگران می گردد. از ویژگی های جاذبه گردشگری کلیسترا که سبب جذب توریست به آنجا می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • کلیسای باستانی.
  • چشمه.
  • پناهگاه.
  • انبارهای آب انگور.
  • سیستم نورپردازی و تهویه مطبوع.
  • بخش های حکاکی شده که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

از جاهای دیدنی تور قونیه

چگونه به کلیسترا برویم؟

اگر در قالب تور گردشگری قونیه به این شهر سفر می کنید که هیچ، اما در غیر این صورت ممکن است این سؤال در ذهن تان ایجاد شود که  کلیسترا قونیه کجاست و چگونه به آنجا برویم؟ برای رفتن به این شهر تاریخی می توانید از طریق 15 کیلومتری جاده آسفالت به سمت جنوب شرقی جاده قونیه - Hakunsaray که در حدود 34 کیلومتر است رانندگی کنید. همچنین با رفتن به سمت جنوب، از کیلومتر 34 بزرگراه قونیه - آنتالیا می توان به کلیسترا دسترسی پیدا کرد. اگر می خواهید با تاکسی به آنجا بروید، می بایست هزینه ای حدود 120 لیر پرداخت کنید.

نمونه ای از چنین جاذبه های توریستی را می توانید در سفر به گرجستان نیز ببینید؛ برای این منظور از واردزیا و اوپلیستیخه که از جاهای دیدنی گرجستان هستند بازدید نمایید.

امتیاز 5.00از 5 (1 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید