مقبره سبز و موزه مولانا جلال الدین محمد بلخی

مقبره سبز و موزه مولانا جلال الدین محمد بلخی

در شهر شهر علم، تاریخ و فرهنگ ترکیه یعنی قونیه، موزه ای جهت زنده نگه داشتن نام و یاد مولانا جلال الدین محمد بلخی، به نام «موزه مولانا» (Mevlana Museum) وجود دارد. جایگاه این عارف صوفی برای مردمان ترکیه، به ویژه مردم قونیه به حدی است که علاوه بر این مجموعه، مراکز فرهنگی دیگری را نیز به نام این عارف صوفی بنا نموده اند؛ مرکز فرهنگی مولانا نمونه ای از این موارد است که هر ساله مراسم خاصی را نیز جهت بزرگداشت این عارف نامی برگزار می کنند. موزه مولانا که به عنوان مقبره سبز (Green Mausoleum) یا گنبد سبز (Green Dome) نیز شناخته می شود، منزل اصلی مولانا است. مقبره سبز یا گنبد سبز، شامل زیارتگاه مولانا یا رومی است که بقایای یک مکان مهم از این زیارتگاه است و به عنوان یکی از جاذبه های توریستی قونیه مورد بازدید بسیاری از گردشگران قرار می گیرد.بازدید از این موزه و مرکز فرهنگی جزء اهداف تورهای گردشگری قونیه جای دارد.

موزه مولانا از اماکن دیدنی قونیه در ترکیه

تاریخچه موزه مولانا در قونیه

سلطان سلجوقی، سلطان علاء الدین کی قباد كه مولانا را به شهر قونیه دعوت كرد، باغ گل سرخ خود را به عنوان يك محل مناسب برای دفن حضرت بهاءالدين والاد (يا بهاءالدین ولد) پدر مولانا، كه در سال 1231 درگذشت در نظر گرفت. هنگامی که مولانا در سال 1273 درگذشت، در کنار پدرش به خاک سپرده شد.

Hüsamettin Çelebi جانشین مولانا، در بالای قبر استاد خود یک مقبره ساخت؛ ساخت این مقبره به دست یکی از بهترین معماران سلجوقی انجام شد و در سال 1274 به اتمام رسید. حمایت مالی ساخت این بنا از طرف Gürcü Hatun همسر سلجوق امیر سلیمان و Alameddin Kayser صورت گرفت. مقبره سبز با کاشی های سبز و فیروزه ای پوشانده شده است. بر روی دیواره گنبد نیز آیه هایی به خط کوفی نگاشته شده است. در سال 1954 دولت ترکیه مجوز رسمی مبنی بر اینکه درویش های قونیه اجازه داشته باشند تا رقص های تشریفاتی مراسم خود را به مدت دو هفته در سال برای گردشگران اجرا کنند ارائه داد.

آنچه که امروزه از آن به نام موزه مولانا یاد می شود، در واقع منزل و مقبره مولانا است که در سال 1926 تحت نام موزه آثار تاریخی قونیه شروع به کار کرد. در سال 1954 الگوی نمایشگاه موزه بار دیگر مورد استفاده قرار گرفت و به عنوان موزه مولوی یا مولانا تغییر نام یافت.

موزه مولانا از جاهای دیدنی قونیه در ترکیه

ویژگی مقبره سبز و موزه مولانا

موزه مولانا که جایگاه مقبره مولانا جلال الدین محمد بلخی نیز هست، ویژگی های خاص و منحصر به خود را دارد که به واسطه آن می توان به راحتی آن را شناخت؛ مناره ای سبز رنگ با یک گنبد مخروطی شکل از ویژگی های ظاهری موزه محسوب می شود. در بخش بیرونی موزه، دری به نام "دروازه درویش" وجود دارد که می توان از طریق آن وارد مجموعه شد. سلول ها یا اتاقک هایی به نام سلول ها یا اتاقک های درویش در امتداد بخش شمالی و غربی حیاط قرار دارند. در قسمت شرقی حیاط مقبره های سینان پاشا، فاطمه خاتون و حسن پاشا قرار دارد؛ سماحان (سالن تشریفات مذهبی) در کنار آن ها واقع شده و مسجد کوچک و ساختمان اصلی که در آن قبر مولانا و اعضای خانواده اش در آنجا قرار دارد، دیده می شود.

این مجموعه با باغ خود، در ابتدا یک ناحیه سر پوشیده به مساحت 6500 متر مربع بود و بعدها به صورت یک باغ رز طراحی شد. مساحت آن نیز هم اکنون به 18000 متر مربع افزایش یافته است. در مقبره سبز شما منزل درویش را خواهید دید که شامل یک سما خان است و در آنجا مراسم رقص سما یا جشن چرخیدن اجرا می شود. علاوه بر این ها، کتابخانه و یک sadirvan برای تشریفات مذهبی شستشو وجود دارد. فضای مقبره مولانا با خطوط اسلامی و حجاری های برجسته و مینا کاری، مزین و آراسته شده است. آرامگاه مولانا در پشت ورودی یا مدخل نقره ای قرار دارد. برای آگاهی از اینکه رقص سماع چیست و در کشورهایی برگزار می شود به مقالات سفربانک مراجعه نمایید.

مقبره سبز مقبره مولانا جلال الدین بلخی در شهر قونیه ترکیه

اتاق تلاوت در موزه مولانا

در موزه مولانا اتاقی به نام اتاق تلاوت وجود داشت. تلاوت به زبان عربی به معنای خواندن قرآن با صدای زیبای و ریتم درست است. عنوان اتاق تلاوت در گذشته استفاده می شد و در حال حاضر از این اتاق به عنوان بخش خوشنویسی یاد و از آن استفاده می شود.

موزه مولانا جلال الدین محمد بلخی در قونیه ترکیه

ساعت کار و آدرس

ساعت کار این مجموعه در روزهای دوشنبه 10:00 تا 16:40 و در دیگر روزهای هفته 9:00 تا 16:40 می باشد.

Address: Aziziye Mah, Mevlana Cd. No:1, 42030 Karatay/Konya, Turkey.

تلفن: 15  12 351 332 90+

امتیاز 4.67از 5 (9 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید