مسجد جامع شرف الدین قونیه با یک گنبد و نیم گنبد

مسجد جامع شرف الدین قونیه با یک گنبد و نیم گنبد

در شمال شهر قونیه و در جنوب کاخ دولت، مسجدی به نام «مسجد جامع شرف الدین» (ŞERAFETTİN MOSQUE) وجود دارد. مسجد جامع شرف الدین در منطقه کارتای واقع شده است. این مسجد توسط شیخ شریف الدین مسعود در قرن 12 ساخته شد. به دلیل اینکه ساختمان اصلی مسجد شرف الدین قونیه در سال 1444 به طور کامل نابود شد، توسط مهمت چاووش اوغلو بیگ (Mehmet Çavuşoglu Bey) مورد بازسازی قرار گرفت.

 

مسجد شریفدین از جاهای دیدنی ترکیه

 

ساختار و معماری مسجد جامع شرف الدین قونیه

هر مسجدی ساختار و معماری منصوب به خود را دارد. ساختار و معماری مسجد جامع شرف الدین نیز منحصر به خودش است. بدنۀ مسجد جامع شرف الدین قونیه با یک گنبد بزرگ پوشیده شده است، گنبد نیز بر روی 10 ستون سوار شده تا بدین ترتیب پا برجا بماند؛ علاوه بر ستون، یک نیم گنبد در بخش جنوبی مسجد، استوار ماندن گنبد را پشتیبانی می کند. جایگاه محراب مسجد شرف الدین در زیر نیم گنبد است که با حکاکی های زیبا، شاهکاری کم نظیر خلق کرده است.

مسجد با نوشته ها و گچ بری های زیبا تزئین شده است. محراب و منبر مسجد با سنگ مرمر زینت داده شده و نمونه های قابل توجهی از هنر را در معرض نمایش قرار داده است.

بخش داخلی مسجد شریف الدین قونیه، بازگو کنندۀ یکی از بهترین آثار هنری قابل تحسین دوره عثمانی است.

 

مسجد شریف الدین در جاذبه های دیدنی تور ترکیه

 

جاذبه های گردشگری نزدیک به مسجد شریف الدین ترکیه

با رفتن به مسجد شریف الدین و بازدید از آن، علاوه بر اینکه سفرتان جنبه عبادی به خود می گیرد، با توجه به اینکه موزه مولانا و مسجد شمس تبریزی نیز به این مسجد نزدیک هستند، می توانید از این جاذبه های گردشگری قونیه ترکیه نیز دیدن فرمایید. اگر با تور قونیه به این مناطق بروید راهنمای تور تمهیدات لازم جهت بازدید از جاذبه های گردشگری مجاور هم را به کار می گیرد. برای بازدید از این اماکن دیدنی قونیه، همراه داشتن روسری برای خانم ها توصیه می شود.

 

محل دسترسی در نقشه:

امتیاز 5.00از 5 (1 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید