مسجد سلیمیه، شاهکار سینان معمار بزرگ دوره عثمانی

مسجد سلیمیه، شاهکار سینان معمار بزرگ دوره عثمانی

«مسجد سلیمیه» (Selimiye Mosque) که به لحاظ تاریخی با عنوان کلیسای سنت سوفیا شناخته می شود، زمانی کلیسای مسیحیان کاتولیک بود که به مسجد تبدیل شد. این ساختمان، کلیسای قرون وسطی برای پادشاهان لوزیانان قبرس و بزرگ ترین ساختمان تاریخی باقی مانده در نیکوزیا (Nicosia) است؛ بر اساس منابع، این سازه بزرگ ترین کلیسای ساخته شده در دریای مدیترانه در هزاره بین ظهور اسلام و دوره پس از عثمانیان بوده است.

مسجد سلیمیه در قونیه

مسجد سلیمیه قونیه توسط سلطان سلیم دوم (1566-74) به سبک عثمانی ساخته شد. ساخت و ساز در سال 1558 زمانی که سلیم هنوز شاهزاده بود آغاز شد و در مدت تقریباً کوتاهی، در سال 1567 به پایان رسید. سینان، معروف ترین معمار قرن شانزدهم دوره عثمانی، معماری این مسجد را بر عهده داشت. سینان در این مجموعه خانه ساعت، حیاط خلوت و کتابخانه نیز تعبیه کرد تا این سازه یکی از بهترین کارهای او باشد. با توجه به اینکه در نگهداری و حفاظت از این مسجد اهمیت زیادی قائل شده است، از اثرات محیطی نامطلوب در امان مانده است. این مسجد اصالت خود را از نظر استفاده و کاربرد حفظ کرده است. مدرسه های موجود در آن کمی اصلاح شده اند تا به عنوان موزه هایی مورد استفاده قرار گیرند.

ویژگی های ساختاری مسجد سلیمیه قونیه

  • این مسجد دارای یک گنبد بزرگ است که هشت ستون به قطر 5/31 و ارتفاع 36 متر آن را نگه داشته اند.
  • مساحت بنای تاریخی 1750 مترمربع و ظرفیت کلی آن در 2500 نفر است.
  • برای دکوراسیون داخلی از کاشی های Iznik استفاده شده که نشان دهنده اوج دوره تولید آن است.
  • به دلیل به کار گیری پنجره های متعدد در فضای داخلی سازه، نور کافی در داخل مسجد وجود دارد.

مساجد ترکیه، مسجد سلیمیه در قونیه

مدیریت های حفاظتی

به منظور حصول اطمینان از حفظ مسجد سلمیه قونیه شاهکار سینان، معمار بزرگ دوره عثمانی و انتقال ارزش های فرهنگی و عملکردی آن به نسل های آینده، مدیریتی جامع و کامل بر روی آن اعمال می گردد؛ این مدیریت ها شامل حفاظت ساختاری، مدیریت توسعه شامل توسعه شهری در منطقه، مدیریت بازدیدکنندگان، خدمات بازدید کنندگان، تحقیق و آموزش و مدیریت داده ها می باشد.

موقعیت و آدرس مسجد سلیمیه قونیه

ترکیه، قونیه، ناحیه کاراتای، محله عزیزیه. این سازه تاریخی در کنار موزه مولانا واقع شده است؛ بنابراین، پس از بازدید از آن می توانید از مقبره سبز و موزه مولانا جلال الدین محمد بلخی نیز دیدن کنید.

Address: Aziziye Mahallesi, Müze Alanı Cd. No:5, 42030 Karatay/Konya, Turkey.

امتیاز 4.75از 5 (4 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید