چاتال هویوک ترکیه پنجره ای رو به جوامع نو سنگی

چاتال هویوک ترکیه پنجره ای رو به جوامع نو سنگی

«چاتال هویوک» (Çatalhöyük) یکی از مهمترین مکان های نو سنگی جهان که در فهرست میراث جهانی قرار دارد. این جاذبه توریستی قونیه پنجره ای رو به جوامع نو سنگی است. اندازه بزرگ و طرح منحصر به فرد خانه های این موزه طبیعی بزرگ بسیار قابل توجه است. به دلیل رسوبگذاری هایی که در طبیعت انجام می شود و با گذر زمان های بسیار زیاد، بسیاری از مناطق سایت باستانی غیر قابل شناسایی بود و تقریباً کل دشت مورد حفاری قرار گرفت. حفاری این ناحیه در دهه 1960 سرچشمه بزرگی ایجاد کرد و تیم حفاری به سر پرستی باستان شناسی به نام James Mellaart یک دوره نو سنگی سترگ با قدمت 9000 ساله کشف کرد که جهان را خیره و شگفت زده نمود!

جاذبه های توریستی قونیه ترکیه، سایت باستان شناسی چاتال هویوک

در باره شهر باستانی چاتال هویوک قونیه

مساحت این محوطه 12 هکتار و ارتفاع آن 18 متر است. در ابتدا نظر بر این بود که قدمت این شهر باستانی به 6250 قبل از میلاد بر می گردد اما آثاری که از آتش در آخرین شهرک کشف شد، حاکی از آن است که قدمت آن به 5400 میلاد باز می گردد. خانه هایی که در چاتال هویوک ترکیه دیده می شود، به لحاظ ساخت شباهت قابل توجهی به ساختمان های سنتی دارد؛ تنها تفاوت آن با خانه های سنتی، در طرح تصفیه است. مساحت تقریبی هر یک از خانه ها 25 متر مربع و سقف آن ها نیز مسطح بوده است؛ هر خانه دارای یک انبار نیز بوده است. مردمان این شهر مرده ها را در خارج از محل سکونت برده و دفن می کردند. ورودی خانه ها از طریق یک نردبان چوبی و به سبک دهکدۀ سرخ پوستان آمریکایی، از طریق حفره دودکش بوده است. کف خانه ها از گل فشرده، دیوارها از خشت – گل، گچ و آهک ساخته شده است. با توجه به اینکه گل در مقابل هوا آسیب پذیر است، جالب است که برخی از آجرها هنوز هم قابل شناسایی و تشخیص است. این نشان می دهد که آجرها احتمالاً "پخته" شده و بدین ترتیب در برابر آب و هوا مقاوم شده بود.

اماکن تاریخی قونیه، شهر باستانی چاتال هویوک

موقعیت مکانی چاتال هویوک

چاتالهویوک در نزیکی روستای Çumra و در 33 کیلومتری شمال غرب شهر قونیه واقع شده است.

کلیسترا از دیگر شهرهای باستانی است که در سفر به قونیه بازدید از آن می تواند جالب باشد. نمونه دیگر از چنین سایت های باستانی که از جاهای دیدنی گرجستان است، می توان به واردزیا اشاره کرد که از اهداف تورهای گردشگری در سفر به گرجستان است.

امتیاز 5.00از 5 (2 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید