مرکز فرهنگی مولانا در قونیه، برای فعالیت های درویشی و بزرگداشت مولانا

مرکز فرهنگی مولانا در قونیه، برای فعالیت های درویشی و بزرگداشت مولانا

ترکیه کشوری توریستی – تاریخی است که هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. شهرهایی مانند وان، آلانیا، آنتالیا و... علاوه بر اینکه نمایانگر تاریخ و قدمت این کشور هستند، بناها، ساختمان ها و همچنین مراکز خرید و تفریحی مدرنی دارند که مورد توجه گردشگران و تورهای ترکیه واقع شده است. قونیه نیز یکی از شهرهای مورد توجه برای تورهای ترکیه است که باغ پروانه های گرمسیری، دریاچه دهانه آتشفشان مکه و تعداد زیادی مراکز مذهبی را در خود جای داده است. یکی دیگر از اماکن دیدنی قونیه «مرکز فرهنگی مولانا» (Mevlana Cultural Centre) است که می تواند برای دوستداران او و کسانی که اهل شعر و ادب هستند، جالب توجه باشد.

مرکز فرهنگی مولانا در قونیه برای بزرگداشت مقام مولانا

مرکز فرهنگی مولانا، مساحتی به وسعت حدود 100.000 متر مربع دارد و برای برگزاری مراسمی که در قونیه برگزار می شود، مورد استفاده قرار می گیرد. مراسمی نیز هر ساله به یاد مولانا جلال الدین محمد بلخی و بزرگداشت وی در این مکان اجرا می گردد؛ این مراسم زیر نور یک چراغ روغنی، که بزرگ ترین چراغ روغنی دنیا است برگزار می شود. این مرکز دارای یک تالار بزرگ به نام «تالار سماع» (Sema Hall) و فضایی کوچک تر جهت فعالیت های درویشی مرتبط با عملیات فرهنگی است.

مرکز فرهنگی مولانا در شهر قونیه ترکیه

برنامه های هفتگی مرکز فرهنگی مولانا

این مرکز فرهنگی صوفی پنج شنبه ها ساعت 7:30 بعدازظهر یک مراسم رقص سماع (مراسم چرخیدن درویش) برگزار می کند. برنامه های هفتگی تا ساعت 11 صبح ادامه دارد و شامل نماز، شعرها و بحث در مورد معنویت و روحانیت است. مراسم سماع با ترجمه انگلیسی همراه است. به جز این برنامه های اختصاصی مذکور، ساعت کار این مجموعه به طور کلی در روزهای دوشنبه تا جمعه از 8:00 تا 17:00 و شنبه ها 6:00 تا 18:30 بوده و یکشنبه ها نیز تعطیل است.

رقص سما در مرکز فرهنگی مولانا در قونیه ترکیه

موقعیت و آدرس مرکز فرهنگی مولانا

این مجتمع در حدود یک کیلومتری مقبره سبز و موزه مولانا جلال الدین محمد بلخی واقع شده و علاقه مندان می توانند ضمن بازدید از آن، از موزه مولانا نیز دیدن نمایند. علاوه بر این، قبرستان تاریخی اوچلر نیز در نزدیکی این مجموعه قرار دارد. جهت رفاه حال مسافران، تعدادی از هتل های قونیه در فاصله چند کیلومتری این مرکز فرهنگی ساخته شده اند.

Address: Çimenlik Mahallesi, 8, Mevlana Kültür Mrk., 42030 Karatay, Turkey.

امتیاز 4.86از 5 (7 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید