مقبره ملانصرالدین در شهر قونیه ترکیه

مقبره ملانصرالدین در شهر قونیه ترکیه

ملانصرالدین، شخصی که در فرهنگ و ادبیات ایران زمین معروف است، فیلسوفی بزرگ و یک استاد طنز که در شهرستان اسکی شِهیر ترکیه به دنیا آمد. سخنان ملانصرالدین به گونه ای بود که موجب تفکر در افراد می گشت. ملانصرالدین پس از مدتی از اسکی شهیر به آق شهیر رفت و دوره ای را در آنجا سپری کرد. وی در سال 683 هجری قمری (1284 میلادی) در گذشت. پس از مرگ او، آرامگاهی به نام خودش بنا شد. «مقبره ملانصرالدین» (Mausoleum Of Nasreddin Hodja Aksehir) امروزه مورد استقبال بسیاری تورهای گردشگری قونیه، مسافران و علاقه مندان قرار می گیرد.

 

آرامگاه ملا نصر الدین کجاست

تابوت سنگی ملانصرالدین سال ها پیش در یک قبرستان قدیمی در آناتولی مرکزی، شهرستان اسکی شهیر و در منطقه Sivrihisar کشف شد. این کشف که برای دولت ترکیه از اهمیت خاصی برخوردار است، حاکی از آن بود که ملانصرالدین در قرن 13 زندگی می کرد.

سال ها پس از ساخت آرامگاه ملانصرالدین و بعد از اینکه ساختمان آن به سبب گذر زمان دچار تغییر و آسیب شد، در سال 1958 مورد بازسازی قرار گرفت تا حالت اولیه خود را پیدا کند. این بازسازی ها به دستور شُکرو بِی  حاکم وقت صورت گرفت.

آرامگاه و مقبره ملا نصرالدین کجاست؟

امروز آرامگاه ملانصرالدین در شهر قونیه قرار دارد و آنچه که امروز از سازه باقی مانده است، مقبره اصلی ملانصرالدین است. بر روی سنگ قبر ملانصرالدین تاریخ فوت بر عکس نگاشته شده است، بدین صورت که تاریخ مرگ او 683 هجری است اما بر روی سنگ قبرش 386 درج شده است.

امروز آرامگاه ملا نصر الدین در شهر قونیه قرار دارد

مقبره ملانصرالدین، آرامگاه شمس تبریزی وآرامگاه یا همان مقبره سبز مولانا، سه تن از بزرگانی که در میان ایرانیان نیز جایگاه والایی دارند، در شهر قونیه ترکیه واقع شده است. موزه ای نیز به نام مولانا (موزه مولانا) در همین شهر بر پا شده که مورد توجه علاقه مندان قرار می گیرد.

امتیاز 4.75از 5 (4 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید