مقبره لیسیان یا مقبره های کاریان در مارماریس

مقبره لیسیان یا مقبره های کاریان در مارماریس

بدون شک ناحیه مارماریسدالیان و به خصوص مقبره های لیسیان (Lycian Tombs) از جاهای دیدنی و گردشگری جذاب در ترکیه به شمار می رود. این منطقه به علت وجود طبیعتی بکر و زیبا و همچنین آثار باستانی بسیار، می تواند مقصد خوبی برای تور ترکیه و منطقه مارماریس باشد.

در نزدیکی منطقه مارماریس ناحیه ای به نام دالیان وجود دارد که از مناطق باستانی و مهم به شمار می رود، ساختار دلتا مانند این منطقه، باعث رونق کشاورزی و باغداری در این ناحیه است .

مقبره کاریان از جا های دیدنی مارماریس

تاریخچه مقبره های سنگی کاریان یا "مقبره کانوس"

مقبره های لیسیان (مقبره کاریان) از لحاظ قدمت به قرن های 2 تا 5 قبل از میلاد مسیح بازمی گردد و تعداد آنها به بیش از 150 مقبره سنگی داخل کوهستان می رسد. این آرامگاه ها مربوط به پادشاهان و بزرگان شهر در دوره های مختلف است.

معماری مقبره لیسیان یا مقبره های کانوس

این مقبره ها، که به تعداد زیادی در این منطقه یافت می شوند از لحاظ معماریِ کلی تقریباً به یک شکل ساخته شده اند؛ هر چند که نماد فرهنگ های متفاوت در دوره های مختلف هستند (این منطقه در طول تاریخ چندین بار توسط ایرانیان، یونانیان و رومیان فتح شد و دوباره پس گرفته شد به همین دلیل است که مقبره ها به قومیت های متفاوتی مربوط می شوند).

اکثر مقبره های کاریان (مقبره لیسیان) در شکل ظاهری شبیه به هم هستند و فقط در جزئیات و تزئینات با یکدیگر متفاوت هستند.

بازدید از مقبره کاریان و جاهای دیدنی تور مارماریس ترکیه

این آرامگاه ها شباهت زیادی به معابد و مقبره های " Hellenistic temples " دارند. یک سنگ مثلثی شکل در بالای ورودی آنها به چشم می خورد که بر روی تعدادی ستون یونانی یا رومی بنا شده اند. در داخل مقبره ها تعدادی اتاق علاوه بر سالن اصلی یافت می شود و گفته می شود این اتاق ها مربوط به افراد خانواده یا نزدیکان پادشاهان این مقبره ها بوده است. همانطور که گفته شد هر مقبره دارای نمادی بر روی سر در خود است که این یکی از وجه تمایزهای آنها محسوب می شود.

نکته جالب توجه درباره مقبره ها این است که تمامی آن ها در دل کوه کنده شده است و تمام حکاکی های آن از دل سنگ های مربوط به این کوهستان است.

اگر با تور های طبیعت گردی در ترکیه همراه شوید و از رود دالیان عبور کنید شانس دیدن این مقبره ها از راه دور را خواهید داشت.

امتیاز 0از 5 (0 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید