توشپا پایتخت اورارتوها و شهری باستانی در وان ترکیه

توشپا پایتخت اورارتوها و شهری باستانی در وان ترکیه

کاوش های باستان شناسی و بررسی های انجام شده در شهر وان ترکیه نشان می دهد که تاریخ انسانی در این منطقه حداقل تا 5000 سال قبل از میلاد آغاز شده است. قله Tilkiteep در امتداد ساحل دریاچه و چند کیلومتری جنوب ارابه وان، تنها منبع شناخته شده در مورد قدیمی ترین فرهنگ وان از زمان تأسیس «توشپا» (Tushpa) است. در شهر توریستی وان بناهای تاریخی متعدد را می توان یافت که در دوران پادشاهی اورارتین ساخته شده است؛ قلعه وان و توشپا نمونه هایی از این بناهای تاریخی هستند.

قلعه وان یک قلعه عظیم سنگی است که از قرن 9 تا 7 پیش از میلاد ساخته شد؛ این برج که نمونه ای پیچیده از توانایی دولت اورارتین است سبب هر چه برجسته تر شدن پایتخت این دولت یعنی توشپا گردید. علاوه بر این، قلعه اربونی که امروزه یکی از جاذبه های توریستی در ایروان ارمنستان است، از دیگر شاهکارهای این امپراطوری بزرگ است.

توشپا از جاذبه های تاریخی ترکیه در شهر وان

تاریخچه توشپا

توشپا که بعدها به عنوان "وان" شناخته شد از قرن 6 تا 9 پیش از میلاد مسیح، پایتخت امپراطوری اوراتور در ارمنستان دیرینه بود (توشپا که یک واژۀ ارمنی است) و در شرق ترکیه و غرب ایران قرار داشت؛ امروزه نیز می توان آن را در سواحل شرقی دریاچه وان در ترکیه جستجو کرد. این شهر توسط پادشاه ساردوری اول (825-835 قبل از میلاد) تأسیس شد و به عنوان پایتخت تمدن اورارتو شناخته می شد و در اوج پیشرفت خود جمعیتی بالغ بر 50.000 تن داشت.  بعدها قلعه توشپا در ارتفاعات اطراف دریاچه وان (ارتفاع 115 متری) و بر روی سنگ آهک های ساحل شرقی دریاچه ساخته شد. پس بر کناری اوراتورها، هخامنشیان این شهر را مجدداً مورد استفاده قرار دادند و در قرون وسطی نیز پایتخت پادشاهی Artsruniها شد.

شهر توشپا به لطف دشت های حاصلخیز و همچنین مهارت های مردم اوراتین در دامداری و اسب سواری و صد البته به علت نزدیک بودن به راه های تجاری که به دریای مدیترانه و آسیای مرکزی متصل بود، خوش شانس بود! مردم اوراتین نیز مردمانی بلند پرواز و نو آور و معماران خوبی بودند طوریکه دیوارهایی که امروزه از بنای ها و سازه های آن ها در این شهر باستانی می بینیم، از بلوک های سنگی بزرگ که حدود 6 متر طول و 75 سانتی متر ضخامت دارند تشکیل شده است. احتمالاً بخشی از دیوارها به عنوان یک اسکله یا موج شکن کاربرد داشته است.

اماکن تاریخی شهر وان ترکیه، توشپا

جاذبه های توریستی اطراف توشپا

به علاقه مندان به تاریخ توصیه می شود که در تور وان یا در سفر به این شهر تاریخی – توریستی، از این مکان های تاریخی نیز دیدن کنند. شما می توانید علاوه بر توشپا، بناهای تاریخی دیگری همچون کلیسای ارمنی کارماراوانک، هفت کلیسا، کلیسای صلیب مقدس و قلعه چاووش تپه را نیز در شهر وان ببینید.

جاهای دیدنی وان ترکیه، توشپا

آدرس و دسترسی به شهر باستانی توشپا در وان

آدرس: ترکیه، وان، 5 کیلومتری مرکز شهر وان، خیابان ملن (Melen)، نزدیک قلعه وان.

Address: Melen Caddesi, 5 km of city center, near van castle, Van, Turkey.

 توشپا پایتخت اورارتو و شهری باستانی در شهر وان ترکیه است. اگر از قلعه وان دیدن کردید، سری هم به توشپا بزنید، زیرا دسترسی به آن از مسیر قلعه امکان پذیر می باشد. بقایای این جاذبه تاریخی را می توانید در غرب شهر وان و شرق دریاچه وان ببینید. شما می توانید یک روز خود را به بازدید از این جاذبه های توریستی و کتیبه بزرگ Xerxes اختصاص دهید.

امتیاز 5.00از 5 (3 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید