کلیسای ارمنی کارماراوانک، کلیسایی تاریخی در وان ترکیه

کلیسای ارمنی کارماراوانک، کلیسایی تاریخی در وان ترکیه

 

شهر وان ترکیه، این شهر توریستی که آثار کهنی را در خود جای داده است و از مقاصد گردشگری تور ترکیه محسوب می شود، کلیساهای متعددی دارد که امروزه به عنوان جاذبه توریستی وان از آن ها یاد می شود و از جاهای دیدنی وان ترکیه هستند؛ کلیسای صلیب مقدس و کلیسای کارماراوانک در زمره کلیساهای شهر وان هستند. «کلیسای ارمنی کارماراوانک» (Karmravank Armenian Monastery) یک صومعه ارمنی متروک است که در منطقه تاریخی رشتونیک (Rshtunik) استان واسپوراکان (Vaspurakan) ساخته شد و در حال حاضر در ناحیه Gevaş شهر وان ترکیه قرار دارد. بازدید از این کلیسای تاریخی که توسط پادشاه وقت یعنی گاگیک یکم بنا نهاده شده بود، به صورت رایگان است.

 

توضیحاتی راجع به کلیسای کارماراوانک و اطراف آن

کلیسای ارمنی کارماراوانک در انتهای بالایی دره کوچکی واقع شده که در ساحل دریاچه وان قرار دارد. این مجموعه ماندگار به صورت دو کلیسا و یک دیوار دفاعی متروک باقی مانده است؛ کلیسای اصلی، به نام کلیسای مادر مقدس الهی، شامل یک ساختار بزرگ با گنبد است. در سمت شمالی آن و در مقابل دیوار شمالی، یک کلیسای کوچک تر وجود دارد که نام آن نامشخص است. هر کلیسا از بلوک های نامنظم الشکل با سنگ هایی از جنس شیست (نوعی سنگ دگرگون شده) ساخته شده است. دیوار دفاعی که در قسمت شرقی و شمالی صومعه ساخته شده است، 4/1 متر ضخامت دارد. دیواره جنوبی این کلیسا به طور کامل سقوط کرده و موقعیت ورودی آن را نمی توان شناسایی کرد.

در بخش بیرونی دیوارهای کلیسا، به سمت جنوب شرقی کلیسای بزرگ، بقایایی از یک گورستان قدیمی دیده می شود که البته بسیاری از این گورها توسط جویندگان طلا و گنج شکسته شده است.

در زیر این کلیسای ارمنی، یک چشمه آب وجود دارد که آب آن قابل آشامیدن است. در فصل بهار مقدار قابل توجهی آب به سمت پایین دره روان می شود اما در تابستان اغلب خشک است.

آدرس کلیسای کارماراوانک وان ترکیه

Address: Göründü Mahallesi, 65700 Gevaş/Van, Turkey

 

امتیاز 0از 5 (0 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید