کلیسای ارمنی کارماراوانک، کلیسایی تاریخی در وان ترکیه

کلیسای ارمنی کارماراوانک، کلیسایی تاریخی در وان ترکیه

شهر وان ترکیه، این شهر توریستی که آثار کهنی را در خود جای داده است و از مقاصد گردشگری تور ترکیه محسوب می شود، کلیساهای متعددی دارد که امروزه به عنوان جاذبه توریستی وان از آن ها یاد می شود و از جاهای دیدنی وان ترکیه هستند؛ کلیسای صلیب مقدس و کلیسای کارماراوانک در زمره کلیساهای شهر وان هستند. «کلیسای ارمنی کارماراوانک» (Karmaravank Armenia Monstrey) یک صومعه ارمنی متروک است که در منطقه تاریخی رشتونیک (Rshtunik) استان واسپوراکان (Vaspurakan) ساخته شد و در حال حاضر در ناحیه گِواش (Gevas) شهر وان ترکیه قرار دارد. بازدید از این صومعه تاریخی که توسط پادشاه وقت یعنی گاگیک یکم بنا نهاده شده بود، به صورت رایگان است.

توضیحاتی راجع به کلیسای کارماراوانک و اطراف آن

کلیسای کارماراوانک در انتهای بالایی دره کوچکی واقع شده که در ساحل دریاچه وان قرار دارد. این مجموعه ماندگار به صورت دو کلیسا و یک دیوار دفاعی متروک باقی مانده است؛ عبادتگاه اصلی، به نام کلیسای مادر مقدس الهی، شامل یک ساختار بزرگ با گنبد است. در سمت شمالی آن و در مقابل دیوار شمالی، یک کلیسای کوچک تر وجود دارد که نام آن نامشخص است. هر صومعه از بلوک های نامنظم الشکل با سنگ هایی از جنس شیست (نوعی سنگ دگرگون شده) ساخته شده است. دیوار دفاعی که در قسمت شرقی و شمالی صومعه ساخته شده است، 1.4 متر ضخامت دارد. دیواره جنوبی به طور کامل سقوط کرده و نمی توان موقعیت ورودی آن را  شناسایی کرد.

در بخش بیرونی، به سمت جنوب شرقی کلیسای بزرگ، بقایایی از یک گورستان قدیمی دیده می شود که البته بسیاری از این گورها توسط جویندگان طلا و گنج شکسته شده است.

در زیر این عبادتگاه ارمنی، یک چشمه آب وجود دارد که آب آن قابل آشامیدن است. در فصل بهار مقدار قابل توجهی آب به سمت پایین دره روان می شود اما در تابستان اغلب خشک است.

آدرس

Address: Göründü Mahallesi, 65700 Gevaş/Van, Turkey.

امتیاز 5.00از 5 (1 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید