قلعه چاووش تپه یا ساردورینیلی وان ترکیه، اوج قدرت ساردوری

قلعه چاووش تپه یا ساردورینیلی وان ترکیه، اوج قدرت ساردوری

در میان جاذبه های وان، این شهر توریستی ترکیه، با مکان های تاریخی متعددی مواجه خواهید شد. شهر وان از جمله شهرهای توریستی است که با تعداد قابل توجهی کلیسا و دژهای تاریخی شناخته می شود. کلیسای صلیب مقدس، قلعه وان،  قلعه هوشاپ و «قلعه چاووش تپه یا ساردورینیلی» (Sardurihinilli/Cavustepe Ancient Urartian) از این بناهای تاریخی هستند. قصر این دژ در زمان ساردوری دوم (King Sarduri II) دورانی که اوج قدرت این پادشاه بود (764 تا 735) ساخته شد. قلعه چاووش تپه یا ساردورینیلی وان ترکیه،  نمادی از اوج قدرت ساردوری ها و چند قرن قبل از میلاد ساخته شده بود و امروزه یکی از جاهای دیدنی وان ترکیه است. به دلیل آنکه این سازه باستانی در یک مسیر تجاری بزرگ قرار داشت، در تاریخ بسیار مهم بوده است.

Chavushtepe-Sardurihinilli- (2)

قلعه چاووش تپه یا ساردورینیلی در وان ترکیه

قلعه چاووش تپه و ویژگی های ساختاری

ویژگی های ساختاری این دژ باستانی که در سال 1961 توسط محققان کشور ترکیه مورد بررسی قرار گرفت به صورت زیر است:

  • قلعه ساردوری یک طرح خطی دارد که بر روی یک تپه و در بالای دشت گورپینار واقع شده است. این شامل دیوارهای ثقلی و بقایای کاخ سلطنتی اورارتین است. قسمت هایی در بخش بالایی و پایین تر از قلعه وجود دارد که در آن معبد خلدی، دیوارهای دژ، برج پادشاه، کارگاه های آموزشی (قرن 7 قبل از میلاد)، انبارها، مخازن، آشپزخانه، کاخ با اتاق، توالت سلطنتی، سالن حرمسرا و چوبه دار واقع شدند؛ همچنین یک حلقه وجود دارد که قلعه را محاصره کرده است.
  • بخش بالایی و بخش پایینی دژ توسط یک راه ورودی که ورودی اصلی است، به یکدیگر متصل می شوند.
  • در شرق تپه بالایی یک معبد به نام معبد خلدی وجود دارد که به خدای اوراتوا تعلق دارد.
  • در سال 2004 میلادی، یک سیستم فاضلاب 2800 ساله به عرض یک متر و طول 30 متر در زیر ساختار غربی دژ کشف شد که با سنگ پوشانده شده است. این سیستم فاضلاب، حکایت از تمدن توسعه یافته اورارتورها دارد.
  • احتمال می رود که این دژ در قرن هفتم پیش از میلاد توسط اسکیت ها (Scythians) تخریب شده باشد. اثراتی از پیشه ها یا شغل های  قرون وسطایی در قلعه چاووش تپه دیده شده است. این مکان دیدنی طی سال های 1961 تا 1986 توسط آفیف اِرزن (Afif Erzen) حفاری شد.
قلعه چاووش تپه یا ساردورینیلی در وان ترکیه

قلعه چاووش تپه یا ساردورینیلی در وان ترکیه

موقعیت و آدرس

ترکیه، آناتولی شرقی، حدود 25 کیلومتری جنوب شرقی شهر وان؛ قلعه در طول جاده ای که به شهر هاکاری (Hakkari road) می رسد و در یک دره متروکه که بعدها به نام "هایوث دزر" شناخته شد، واقع شده است. اگر به سایت های باستان شناسی علاقه مند هستید، پیشنهاد می شود برای بازدید از این سایت باستانی با یک راهنمای متخصص باستان شناسی همراه شوید.

Address: 25 kms from Van on the Hakkari road, Van, Turkey.

امتیاز 4.67از 5 (3 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید