قلعه چاووش تپه یا ساردورینیلی وان ترکیه، اوج قدرت ساردوری

قلعه چاووش تپه یا ساردورینیلی وان ترکیه، اوج قدرت ساردوری

در میان جاهای دیدنی وان ترکیه، این شهر توریستی ترکیه، با مکان های تاریخی متعددی مواجه خواهید شد. شهر وان از جمله شهرهای توریستی است که با تعداد قابل توجهی کلیسا و قلعه های تاریخی شناخته می شود. کلیسای صلیب مقدس، قلعه وان،  قلعه هوشاپ و قلعه چاووش تپه از این بناهای تاریخی هستند. قصر «قلعه چاووش تپه یا قلعه ساردورینیلی» (Ancient Urartian site of Cavustepe/Sardurihinilli) در زمان ساردوری دوم (King Sarduri II) دورانی که اوج قدرت این پادشاه بود (764 تا 735) ساخته شد. قلعه چاووش تپه یا ساردورینیلی وان ترکیه، اوج قدرت ساردوری ها است.

 

Chavushtepe-Sardurihinilli- (2)

قلعه چاووش تپه و ویژگی های ساختاری

ویژگی های ساختاری قلعه چاووش تپه یا قلعه ساردورینیلی که در سال 1961 توسط محققان کشور ترکیه مورد بررسی قرار گرفت به صورت زیر است:

  • قلعه ساردوری یک طرح خطی دارد که بر روی یک تپه و در بالای دشت گورپینار واقع شده است. این شامل دیوارهای ثقلی و بقایای کاخ سلطنتی اورارتین است. قسمت هایی در بخش بالایی و پایین تر از قلعه وجود دارد که در آن معبد خلدی، دیوارهای قلعه، برج پادشاه، کارگاه های آموزشی (قرن 7 قبل از میلاد)، انبارها، مخازن، آشپزخانه، کاخ با اتاق، توالت سلطنتی، سالن حرمسرا و چوبه دار واقع شدند؛ همچنین یک حلقه وجود دارد که قلعه را محاصره کرده است.
  • بخش بالایی و بخش پایینی قلعه توسط توسط یک راه ورودی که ورودی اصلی است، به یکدیگر متصل می شوند.
  • در شرق تپه بالایی یک معبد به نام معبد خلدی وجود دارد که به خدای اوراتوا تعلق دارد.
  • احتمال می رود که این قلعه در قرن هفتم پیش از میلاد توسط اسکیت ها (Scythians) تخریب شده باشد. اثراتی از پیشه ها یا شغل های مربوط قرون وسطایی در قلعه چاووش تپه دیده شده است. این مکان دیدنی طی سال های 1961 تا 1986 توسط آفیف ارزن (Afif Erzen) حفاری شد.

آدرس قلعه چاووش تپه یا ساردورینیلی شهر وان

ترکیه، آناتولی شرقی، حدود 25 کیلومتری جنوب شرقی شهر وان؛ قلعه در طول جاده ای که به شهر هاکی می رسد و در یک دره متروکه که بعدها به نام "هایوث دزر" شناخته شد، واقع شده است.

 

 

امتیاز 4.67از 5 (3 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید