قلعه هوشاپ از دیدنی های وان

قلعه هوشاپ از دیدنی های وان

در شهر توریستی وان، در روستایی به نام گوزل سو که در شهرستان گورپینار واقع شده است، قلعه ای به نام «قلعه هوشاپ» (Hosap Castle) وجود دارد. این قلعه که امروزه از جاذبه های توریستی وان ترکیه است، در سال 1634 میلادی به منظور دیدبانی منطقه و حفظ امنیت آن ساخته شده بود. قلعه هوشاپ وان از دیگر سازه های عثمانی ها است که به دستور حاکم وقت، ساری سلیمان (Sarı Süleyman) بنا نهاده شد، در 60 کیلومتری شهر وان و 40 کیلومتری شرق چاووش تپه (Çavuştepe) واقع شده و همانند قلعه وان از جاذبه های این شهر محسوب می شود.

اماکن تاریخی وان ترکیه، قلعه هوشاپ

به منظور دسترسی به این بنای تاریخی، باید از روی پلی که به آن جا ختم می شود عبور کرد؛ در کنار این پل مجسمه هایی از شیرهای سنگی وجود دارد که از سنگ تراشیده شده اند. بازدید از این جاذبه گردشگری وان کم هزینه بوده (حدود 5 لیر) و مدت زمان بازدید از آن معمولاً کمتر از یک ساعت است. برنامه بازدید از قلعه هوشاپ در برنامه تور وان گنجانده می شود، اگر به صورت شخصی و خارج از تور گردشگری وان به این شهر سفر می کنید، بازدید ازآن را فراموش نکنید.

قلعه هوشاپ در وان ترکیه

مشخصات قلعه هوشاپ در وان

  • هوشاپ نام کردی این دژاست؛ نام ترکی و رسمی آن گوزل سو (به معنای آب زیبا) می باشد؛ این نام به رودخانه ای که شهر در اطراف آن ساخته شده بود اشاره دارد.
  • این سازه از مهمترین مراکز استراتژیک شهر وان محسوب می شد.
  • ورودی اصلی قلعه از سمت دروازه غربی آن است؛ این ورودی هم اکنون سالم است.
  • در بالای دروازه غربی که در واقع ورودی اصلی دژ محسوب می شد، یک کتیبه به زبان فارسی وجود دارد که در آن چگونگی ساخت قلعه بیان شده است.

کتیبه قلعه هوشاپ در وان

سازه های موجود در قلعه هوشاپ

این سازه که بر روی یک شیب تند ساخته شده، ساختاری جالب و طرحی نامنظم دارد و از بخش های مختلفی تشکیل شده که شامل موارد زیر است:

  • سه حمام همراه با شیرهای آب.
  • اتاق هایی برای نگهبانی.
  • سه حیاط تو در تو.
  • دو مسجد.

اماککن تاریخی وان ترکیه، قلعه هوشاپ

هزینه بازدید و آدرس قلعه هوشاپ

هزینه بازدید از این بنای تاریخی که در روستای گوزل سو شهرستان گوپینار وان ترکیه واقع شده است 5 لیر می باشد.

Address: Merkez Gurpinar, Van, Turkey.

امتیاز 4.50از 5 (2 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید