خانه گربه ها در وان ترکیه

خانه گربه ها در وان ترکیه

علاوه بر جاهای دیدنی وان، آب و هوای خوب این شهر ترکیه، نزدیکی آن به ایران، مراکز خرید وان و البته حراجی های بازارها و فروشگاه ها، در این شهر توریستی بنیادی جهت حمایت از گربه های وان وجود دارد که به «خانه گربه های وان» (VAN KEDI EVI) معروف است. این مجموعه در مرکز استان وان قرار دارد و شما می توانید گربه های زیبا و دوست داشتنی وان را که نماد این شهر هستند در آنجا ببینید. این مرکز گربه های وان را در تمام سنین نگهداری می کند.

تاریخچه خانه گربه ها در استان وان ترکیه

در سال 1999، مسئولان دولت ترکیه دریافتند که گربه وان رو به انقراض هستند و فقط 90 گربه از این نژاد باقی مانده است. این اتفاق بهانه ای شد برای راه اندازی این مرکز؛ اینجا امروزه به یکی جاذبه های گردشگری وان ترکیه تبدیل شده و گردشگران علاقه مند می توانند از آن دیدن کنند.

خانه گربه های وان در ترکیه

مرکز تحقیقاتی خانه گربه های وان در ترکیه

در این مجموعه، یک مرکز تحقیقاتی وجود دارد که در آنجا به منظور حفاظت از نسل نزولی گربه وان مطالعات علمی انجام می شود. علاوه بر آن، روش های علمی برای حل مشکلات ژنتیکی و سلامتی آن ها و همچنین و ارتقا و کمک به ارزش اجتماعی و اقتصادی این حیوانات صورت می گیرد. ساختمان این مجموعه در داخل محوطه باز دانشگاه (دانشگاه یوزینجی ایل) و در نزدیکی دریاچه وان ساخته شده است و محیط زیبایی دارد.

درباره گربه های وان ترکیه

گربه وان گونه خاصی از گربه هاست که تنها در آب و هوای استان وان ترکیه قادر به زندگی کردن است. ظاهر سفید و چشمان دو رنگ، از مهمترین و شاخص ترین ویژگی گربه های وان ترکیه محسوب می شود؛ یکی از چشم های این گربه ها به رنگ فیروزه ای و چشم دیگر کهربایی رنگ است. با این حال، گربه های با رنگ چشم یکسان هم در آنجا وجود دارند. البته رنگ چشم آن ها در مراحل نوزادی خاکستری است و به مرور زمان و پس از حدود 25 روز، رنگ چشم ها تغییر می کند تا اینکه 40 روز پس از تولد، رنگ چشم گربه ها ثابت می ماند.

موهای ابریشمی سفید رنگ این گربه ها آن را زیباتر و دوست داشتنی تر کرده است؛ موی آن ها در فصل زمستان بیشتر می شود. علاوه بر رنگ سفید خالص، برخی از آن ها دو رنگ یا ابلق و برخی نیز خاکستری رنگ با حاشیه ای از نوارهای تیره هستند.

از دیگر ویژگی های جالب و منحصر به فرد آن ها این است علاوه بر غذای مخصوص گربه ها، آن ها هندوانه و خربزه هم می خورند؛ همچنین آب و شنا کردن در آب را دوست دارند. تمیز کردن این گربه ها نسبت به گربه های دیگر، به دقت بیشتری نیاز دارد اما به طور کلی نگهداری از آن ها آسان است.

گربه های وان وفادار و باهوش هستند؛ آن ها مدام در حال تحرک و شیطنت هستند و آنقدر بالا و پایین می پرند تا اگر حتی علاقه چندانی به آن ها ندارید، خودشان را در دلتان جا کنند! زیرا می خواهند دوست داشته شوند. آن ها قادرند همراه انسان زندگی کنند و آسیبی به دیگر حیوانات اهلی (مثل مرغ) نمی رسانند.

طول عمر گربه های وان به 13 سال یا کمی بیشتر می رسد. وزن گربه های ماده 7 تا 12 پوند و وزن گربه های نر وان 10 تا 20 پوند است.

گربه های شهر وان ترکیه

قیمت گربه های وان ترکیه چقدر است؟

قیمت متوسط بچه گربه های وان بسته به رنگ و سن شان متغیر بوده و به طور متوسط بین $400 تا $800 است. شما می توانید یکی از آن را خریداری کنید و در خانه نگه دارید. گربه وان می تواند 13 سال یا بیشتر با شما زندگی کنند.

اگر قصد داشتید در فصل حراج در وان به این شهر سفر کنید و اگر جزء آن دسته از مسافرانی هستید که به گربه ها علاقه مندند، در سفر خود حتماً سری به این مجموعه بزنید. علاوه بر این مجموعه حمایتی که در وان ترکیه وجود دارد، در شهر پوکت تایلند نیز بنیادی به نام سویی داگ فاندیشن وجود دارد که با هدف حمایت از سگ و گربه ها راه اندازی شده است. در این بنیاد، ساخت خانه برای گربه های خیابانی و همچنین سگ های خیابانی صورت می گیرد. عکس خانه های گربه شهر وان ترکیه را در گالری مربوط به همین مطلب ببنید.

خانه گربه های وان ادرس

Address: Yuzuncu YIl Universitesi | Van Kedisi Arastirma Merkezi Zeve Kampusu, Van, Turkey

امتیاز 4.75از 5 (20 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید