کلیسای صلیب مقدس از جاهای دیدنی وان ترکیه

یکی از جاهای دیدنی وان ترکیه «کلیسای صلیب مقدس» (Church of the Holy Cross) در منطقه باشکالی وان است. فاصله این عبادتگاه از ساحل دریاچه وان، دیگر جاذبه دیدنی وان، 3 تا 5/3 کیلومتر است. کلیسای صلیب مقدس در قرن ششم و طی سال های 915 تا 921 ساخته شد، اما پس از نسل کشی ارمنی، این کلیسا غارت و ساختمان های سلطنتی آن ویران شد و پس از آن به یک بنای متروکه تبدیل گشت و تنها یک ساختمان نقاشی شده از آن باقی ماند.

راه اندازی کلیسای صلیب مقدس به عنوان جاذبه دیدنی وان

دولت ترکیه در سال 2007 طی یک مراسم رسمی و با حضور مهمانان داخلی و خارجی، این کلیسا را با هدف کاربری آن به عنوان یک موزه، بازگشایی کرد. از آنجا که این عبادتگاه به ارمنی ها تعلق دارد، در آن زمان ارامنه درخواست داشتند که از آن به عنوان موزه استفاده نشود؛ با این حال، اکنون کلیسا به عنوان یک موزه سکولار طبقه بندی شده است. امروز این کلیسا یکی از جاذبه های گردشگری ترکیه و یکی از دیدنی های وان است که گاهاً در برنامه تور گردشگری وان گنجانده می شود. افرادی که به مکان های تاریخی علاقه مند هستند، علاوه بر بازدید از این صومعه، می توانند بازدیدی هم از قلعه وان داشته باشند.

کلیسای صلیب مقدس از جاذبه های توریستی شهر وان ترکیه

ویژگی ها و سبک معماری کلیسای صلیب مقدس وان ترکیه

  • عبادتگاه صلیب مقدس به طول 17، عرض 14 و ارتفاع 24 متر با سنگ هایی از جنس توف (سنگ های آتشفشانی) ساخته شده است. رنگ این توف ها نارنجی و قرمز است؛ دیوارهای داخلی کلیسا نیز با پودر سنگ توف پوشانده شده اما رنگ آن صورتی است.
  • گنبد این عبادتگاه شانزده ضلعی است و هشت نورگیر دارد.
  • این عبادتگاه  چند ورودی دارد: ورودی غربی، ورودی شمالی و ورودی جنوبی؛ ورودی اصلی این عبادتگاه از دیوار غربی است.
  • حجاری هایی در زمان خاندان آرزونی بر روی دیوارهای خارجی صومعه حک شده است. معماری این صومعه بر اساس معماری ارمنی است.

 

کلیسای صلیب مقدس در شهر وان ترکیه

آدرس کلیسای صلیب مقدس وان ترکیه

ترکیه، جنوب شرق ترکیه، شهر وان، منطقه باشکالی، غرب روستای یانال.

امتیاز 4.83از 5 (6 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید