کلیسای صلیب مقدس عبادتگاهی با گنبد شانزده ضلعی

کلیسای صلیب مقدس عبادتگاهی با گنبد شانزده ضلعی

یکی از اماکن تاریخی وان ترکیه «کلیسای صلیب مقدس» (Church of the Holy Cross) در منطقه باشکالی وان است. فاصله این عبادتگاه از ساحل دریاچه وان، دیگر جاذبه دیدنی وان، 3 تا 5/3 کیلومتر است. کلیسای صلیب مقدس یک عبادتگاه جامع ارمنی وابسته به پاپ بود  که در قرن ششم و طی سال های 915 تا 921 ساخته شد؛ این صومعه در ابتدا به عنوان کلیسایی برای پادشاهی Vaspurakan ساخته شد اما بعدها کاربری آن تغییر کرد و به عنوان جایگاهی برای Catholicosate of Aghtamar تبدیل گشت. پس از نسل کشی ارمنی، این کلیسا غارت و ساختمان های سلطنتی آن ویران شد و پس از آن به یک بنای متروکه تبدیل گشت و تنها یک ساختمان نقاشی شده از آن باقی ماند.

راه اندازی کلیسای صلیب مقدس به عنوان جاذبه دیدنی وان

دولت ترکیه در سال 2007 طی یک مراسم رسمی و با حضور مهمانان داخلی و خارجی، این کلیسا را با هدف کاربری آن به عنوان یک موزه، بازگشایی کرد. از آنجا که این عبادتگاه به ارمنی ها تعلق دارد، در آن زمان ارامنه درخواست داشتند که از آن به عنوان موزه استفاده نشود؛ با این حال، اکنون کلیسا به عنوان یک موزه سکولار طبقه بندی شده است. امروز این کلیسا یکی از جاذبه های گردشگری ترکیه و یکی از دیدنی های وان است که گاهاً در برنامه تور گردشگری وان گنجانده می شود. افرادی که به مکان های تاریخی علاقه مند هستند، علاوه بر بازدید از این صومعه، می توانند بازدیدی هم از قلعه وان داشته باشند.

کلیسای صلیب مقدس از جاذبه های توریستی شهر وان ترکیه

ویژگی ها و سبک معماری کلیسای صلیب مقدس وان ترکیه

  • عبادتگاه صلیب مقدس به طول 17، عرض 14 و ارتفاع 24 متر با سنگ هایی از جنس توف (سنگ های آتشفشانی) ساخته شده است. رنگ این توف ها نارنجی و قرمز است؛ دیوارهای داخلی کلیسا نیز با پودر سنگ توف پوشانده شده اما رنگ آن صورتی است.
  • کلیسای صلیب مقدس عبادتگاهی با گنبد شانزده ضلعی است و هشت نورگیر دارد.
  • این عبادتگاه چند ورودی دارد: ورودی غربی، ورودی شمالی و ورودی جنوبی؛ ورودی اصلی این عبادتگاه از دیوار غربی است.
  • حجاری هایی در زمان خاندان آرزونی بر روی دیوارهای خارجی صومعه حک شده است. معماری این صومعه بر اساس معماری ارمنی است.
کلیسای صلیب مقدس در شهر وان ترکیه

آدرس کلیسای صلیب مقدس وان ترکیه

ترکیه، جنوب شرق ترکیه، شهر وان، منطقه باشکالی، غرب روستای یانال.

برای آگاهی از بهترین زمان سفر وان و بازدید از این کلیسای مقدس، به راهنمای سفر به وان ترکیه مراجعه فرمایید.

امتیاز 4.53از 5 (17 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید