دریاچه وان دومین دریاچه بزرگ خاورمیانه

دریاچه وان دومین دریاچه بزرگ خاورمیانه

«دریاچه وان» (Lake Van) یکی از جاذبه های شهر وان، بزرگ ترین دریاچه ترکیه و دومین دریاچه بزرگ خاورمیانه است که در منطقه آناتولی شرقی در نزدیکی مرز ایران واقع شده و مساحتی بالغ بر 1434 مایل مربع (7،713 کیلومتر مربع) در بر گرفته و بیش از 74 مایل (119 کیلومتر) را پوشش داده است؛ در جغرافیای یونان باستان، از این دریاچه با عنوان Thospitis Lacus  یا Arsissa Lacus یاد می شد و نام مدرن آن Van Golu است. یک مسیر حمل و نقل عمومی بر روی این حوضه راه اندازی شده است که پر تردد ترین آن مسیر آبی جنوب دریاچه، از تاتوان (Tatvan) به وان است. در سفر به وان، بازدید از این دریاچه و جاذبه های اطراف آن را از دست ندهید.

دریاچه وان و جاذبه های اطراف آن

گردشگران با گشت و گذار در اطراف این حوضه و بازدید از آن، می توانند از دیگر جاذبه های گردشگری نزدیک به آن مانند قلعه وان و اسکله وان نیز دیدن کنند. تعدادی جزیره نیز در اینجا وجود دارد؛ جزیره های لیم (Lim)، آرتر (Arter)، کتوتس (Ktuts) و جزیره آکدامار که جزیره اخیر مورد بازدید تورهای گردشگری وان و مسافران قرار می گیرد و در لیست جاهای دیدنی وان قرار دارد. یک سرویس قایقرانی مسافری منظم دریاچه ای، بین شهرهای ساحلی این حوضه وجود دارد که گردشگران می توانند از آن استفاده کنند. در بخش جنوب غربی ساحل نیز یک کشتی سازی کوچک در Tug وجود دارد. علاوه بر این، اینجا گهگاه میزبان برگزاری برخی از ورزش های آبی مانند قایقرانی و همچنین جشنواره دریاچه وان می باشد؛ شنا در بخش مشخص شده ای از این دریاچه امکان پذیر است.

دریاچه وان ترکیه دومین دریاچه بزرگ خاورمیانه است؛ بازدید از آن و محوطه پیرامون آن را از دست ندهید. سواحل آن به طور کلی شیب دار و دارای صخره بوده و ساحل جنوبی بسیار پیچیده و فرسوده است. بخش جنوبی دریاچه نسبت به بخش شمالی آن بسیار عمیق تر است و عمیق ترین بخش آن بیش از 330 فوت (100 متر) است که توسط گسل های احاطه شده است. با توجه همه مواردی که در بالا ذکر شد، تعدادی از هتل های وان در مجاورت این حوضه ساخته شده است که از آن جمله می توان به هتل میر و مارا بوتیک اشاره کرد.

جزیره آکدامار در دریاچه وان ترکیه

کایت سواری بر فراز دریاچه وان ترکیه

قایق سواری در دریاچه وان ترکیه

تغییرات سطح آب و تقسیم بندی دمایی

به طور کلی آب این حوضه از طریق جریان های کوچکی که از کوه های اطراف به آن وارد می شود، تأمین می گردد. با تغییرات فصلی، در سطح آب حوضه نیز تغییرات اندکی صورت می گیرد (در حد 20 اینچ یا 50 سانتی متر) در فصل تابستان که برف موجود در کوه ها و ارتفاعات ذوب می شود، سطح آب بالا رفته و در ماه جولای به بالاترین سطح خود می رسد. طی دهه 1990 سطح آب حداقل سه متر افزایش یافت و زمین های کشاورزی زیادی را غرقاب کرد. از نظر دمایی، آب این حوضه در فصل تابستان به سه منطقه متمایز می شود: یک منطقه دما بالا که آب آن گرم است؛ یک منطقه دما پایین با آب سرد و منطقه ای که آب آن به لحاظ دمایی متوسط است. در فصل زمستان سطح آب به سرعت سرد می شود. گاهی اوقات به دلیل کم عمق بودن بخش شمالی، آب آن بیشتر سرد می شود. به طور کلی، شوری بالا سبب می شود تا آب آن کمتر دچار انجماد شود. فراوان ترین نمک، کربنات سدیم و سولفات سدیم است.

امتیاز 4.67از 5 (9 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید