دریاچه وان ترکیه دومین دریاچه بزرگ خاورمیانه

«دریاچه وان» (Lake Van) یکی از دیدنی های وان، بزرگ ترین دریاچه ترکیه و دومین دریاچه بزرگ خاورمیانه است. این دریاچه در منطقه آناتولی شرقی در نزدیکی مرز ایران واقع شده و مساحتی بالغ بر 1434 مایل مربع (7،713 کیلومتر مربع) و بیش از 74 مایل (119 کیلومتر) را پوشش داده است؛ در جغرافیای یونان باستان، از دریاچه وان ترکیه به عنوان Thospitis Lacus یا Arsissa Lacus یاد می شد و نام مدرن آن، Van Gölü است.

دریاچه وان و دیگر دیدنی های وان ترکیه

گردشگران با گشت و گذار در اطراف دریاچه وان و بازدید  از آن، می توانند دیگر جاذبه های گردشگری اطراف دریاچه را نیز ببینند. قلعه وان و اسکله وان از جاهای دیدنی اطراف دریاچه وان هستند.

سواحل دریاچه وان به طور کلی شیب دار و دارای صخره است. ساحل جنوبی بسیار پیچیده و فرسوده است. بخش جنوبی دریاچه نسبت به بخش شمالی آن بسیار عمیق تر است؛ عمیق ترین بخش این دریاچه بیش از 330 فوت (100 متر است).

با تغییرات فصلی، در سطح آب دریاچه وان نیز تغییرات اندکی صورت می گیرد (در حد 20 اینچ یا 50 سانتی متر) در فصل تابستان که برف موجود در کوه ها و ارتفاعات ذوب می شود، سطح آب دریاچه بالا رفته و در ماه جولای به بالاترین سطح خود می رسد.

  دریاچه وان از دیدنی های وان و تقسیم بندی دمایی

از نظر دمایی، دریاچه وان در فصل تابستان به سه منطقه متمایز می شود: یک منطقه دما بالا که آب آن گرم است؛ یک منطقه دما پایین با آب سرد و منطقه ای که آب ان به لحاظ دمایی متوسط است.

در فصل زمستان سطح آب به سرعت سرد می شود. گاهی اوقات بخش شمالی دریاچه که کم عمق تر است، بیشتر سرد می شود. شوری زیاد آب دریاچه وان سبب می شود تا از انجماد دریاچه کاسته شود.

فراوان ترین نمک در دریاچه، کربنات سدیم و سولفات سدیم است. یک سرویس قایقرانی مسافری منظم دریاچه ای، بین شهرهای ساحلی این دریاچه وجود دارد که گردشگران می توانند از آن استفاده کنند. در بخش جنوب غربی ساحل نیز یک کشتی سازی کوچک در Tuğ وجود دارد. دریاچه وان ترکیه دومین دریاچه بزرگ خاورمیانه است؛ بازدید از آن و محوطه پیرامون آن که از جاهای دیدنی وان ترکیه است را از دست ندهید.

امتیاز 4.50از 5 (2 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید