آکدامار (آختامار) بزرگ ترین جزیره در دریاچه وان

آکدامار (آختامار) بزرگ ترین جزیره در دریاچه وان

در دریاچه وان در شهر وان ترکیه، جزیره ای آهکی و زیبا به نام آکدامار یا آختامار (Akdamar) شکل گرفته است که کلیسایی نیز به همین نام (کلیسای آکدامار یا آختامار) در خود جای داده است؛ قدمت کلیسای آکدامار به قرن دهم بر می گردد و امروزه این کلیسا از جاهای دیدنی وان ترکیه محسوب می شود. جزیره آکدامار بزرگ ترین جزیره در دریاچه وان است و فاصله جزیره تا شهر وان 41 کیلومتر می باشد. مرتفع ترین نقطه این جزیره 1912 متر ارتفاع داشته و طول ساحل آن 3 کیلومتر است. درختان بادام جزیره آختامار نمایی دیدنی و زیبا در ماه ­های بهار ایجاد می کند. جزیره آکدامار در امتداد مسیر مهاجرت برخی از پرندگان، به ویژه پرستوی سفید بال قرار دارد. سه جزیرۀ کارپانک، کوز و آدیر از همسایگان جزیره آکدامار در دریاچه وان هستند و همگی از جاهای دیدنی وان ترکیه می باشند.

جزیره آکدامار در تور گردشگری وان

کلیسای آکدامار در وان ترکیه

همانطور که در بالا ذکر شد، جزیره آختامار، جزیره ای با یک کلیسای منحصر به فرد است؛ این جزیره به دلیل اهمیت باستان شناسی که دارد به عنوان یک منطقه حفاظت شده تعیین شده است. نقاشی دیوید و گلایات در میان مجموعه گسترده ای از حکاکی های دیوارهای خارجی دیده می شود. گرچه کلیسای جامع به موزه بنای یاد شده تبدیل شده است، اما جایگاه مذهبی آن همچنان محفوظ است. کلیسای آکدامار شهر وان با احترام به ساختار اصلی آن، بین سال های 2005 و 2007 تحت حمایت وزارت فرهنگ و گردشگری بازسازی شد. کلیسای جامع برای بازدید از موزه در 27 مارس 2007 افتتاح شد. در سپتامبر 2010، وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه این کلیسا را برای یک بار در سال، جهت برگزاری دعا بازگشایی می کند.

جزیره آکدامار یا آخدامار در وان ترکیه

نامگذاری جزیرۀ آکدامار وان ترکیه

اینگونه روایت شده است که شاهزاده ای که عاشق یک شخص روستایی شده بود، به قصد دیدن عشقش به سمت این جزیره رهسپار می شود. زمانی که پدر شاهزاده از این موضوع مطلع می شود، مسیر نادرستی را به او نشان می دهد، مسیری که منجر به غرق شدن شاهزاده می شود. در زمان مرگ شاهزاده، آخرین کلمه ای که از دهانش خارج می شود «آخ تامارا» (oh Tamara) بود؛ نام این جزیره نیز بر همین اساس انتخاب گردید.

آدرس جزیرۀ آکدامار در وان ترکیه

Address: Lake Van | Bitlis Van Yolu, Gevas, Van, Turkey

دسترسی به جزیرۀ آکدامار وان ترکیه

جهت دسترسی به جزیره آکدامار می توانید با قایق از Gevas حرکت کنید. از Gevas تا جزیره آکدامار 20 دقیقه زمان لازم است. بندر کوچکی در ساحل این جزیره وجود دارد.

امتیاز 4.50از 5 (2 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید