قلعه وان دژی که سال ها زیر آب بود

قلعه وان دژی که سال ها زیر آب بود

در فاصله 5 کیلومتری مرکز شهر وان، در بخش شرقی ساحل دریاچه وان و بر فراز کوه ها، سازه ای تاریخی و کهن به نام «قلعه وان» (castle of van) وجود دارد که در قرن هفتم پیش از میلاد توسط اورارتوها و در عصر آهن ساخته شد، قدمت این دژ به قرن نهم قبل از میلاد مسیح می رسد و امروزه یکی از جاهای دیدنی وان ترکیه و مورد توجه گردشگران و تورهای ترکیه قرار دارد.

قلعه وان ترکیه برای حفاظت و دیدبانی

اوراتو که به عنوان پادشاهی وان شناخته می شود، یک ملت باستانی بود که بخشی از دوران مدرن ترکیه، ارمنستان و ایران را در بر می گرفت. دریاچه وان نقطه عطف مهمی برای تمدن بوده است. در زمان مادها، هخامنشیان، ساسانی ها و سلجوقیان که این منطقه جزء ایران محسوب می شد، این اقوام نیز از قلعه وان که آن را بین قرن هفتم تا نهم پیش از میلاد ساختند، جهت حفاظت و دیده بانی استفاده کردند و آن را مشرف بر توشپا بنا نهادند. ساختمان باستانی این دژ توسط غواصان در طی حفاری که توسط دانشگاه وان یوزونکی ییل انجام گرفت، کشف شد. از کشف این قلعه که قدمت آن 3000 سال تخمین زده شده به عنوان یک معجزه یاد شده می شود.

قلعه وان ترکیه و مشخصات آن

  • بخش بالایی و بخش پایینی دیواره دژ از مصالحی با جنس های مختلف ساخته شده است؛ در ساخت بخش پایینی دیواره از سنگ بازالت و در ساخت بخش بالایی آن از آجر استفاده شده است.
  • کتیبه خشایار شاه به ارتفاع 20 متر در این قلعه قرار دارد؛ این کتیبه متعلق به دوران هخامنشیان است.
  • با وجود اینکه این سازه سال ها زیر آب بوده، ارتفاع دیوارهای باقی مانده آن بین 10 تا 13 فوت است.

پادشاهی اورارتو چه بود؟ دریاچه وان که هم اکنون از جاهای دیدنی وان ترکیه است، زمانی پایتخت بود و بعد از آن به عنوان "Tushpa" شناخته شد. نخستین اشاره به اورارتوها به اوایل قرن بیست و یکم قبل از میلاد می رسد؛ در قرن نوزدهم پیش از میلاد، کشور رونق گرفت و یک منطقه 200،000 مایل مربعی را در خاورمیانه را اشغال کرد.

طبق گزارش نشنال جئوگرافیک (National Geographic) سطح آب دریاچه وان که بزرگترین دریاچه در ترکیه است، در طول اشغال اورارتین صدها متر کمتر از امروز بوده است. سال ها بعد سطح آب دریاچه بالا آمد و دژ به زیر آب رفت. پس از کشف قلعه تاریخی وان ترکیه، دژی که سال ها زیر آب بود، تقریبا یک دهه است که کارشناسان دریاچه وان را در جستجوی گنجینه های پنهان، آن را بررسی می کنند.

ساعات بازدید و ادرس قلعه وان ترکیه

بسته به اینکه در کدام فصل سال از این جاذبه تاریخی ترکیه دیدن کنید، ساعات بازدید متغیر است؛ در طول فصل تابستان (پانزده آوریل تا دوم اکتبر) از ساعت 9 تا 19 و در فصل زمستان (سوم اکتبر تا چهاردهم آوریل) از ساعت 8 تا 17 می توان از آن بازدید کرد.

Address: Yalı Mahallesi, 65040 Merkez/İpekyolu/Van, Turkey.

امتیاز 4.80از 5 (5 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید