قلعه وان دژی که سال ها زیر آب بود

قلعه وان دژی که سال ها زیر آب بود

در فاصله 5 کیلومتری مرکز استان وان سازه ای تاریخی و کهن به نام «قلعه وان» (castle of van) وجود دارد که بر فراز کوه ها واقع شده است. قدمت این بنای کهن به قرن هفتم تا نهم پیش از میلاد مسیح می رسد و در عصر آهن توسط اورارتوها ساخته شد.

قلعه وان ترکیه برای حفاظت و دیدبانی

اورارتو که به عنوان پادشاهی وان شناخته می شود، یک ملت باستانی بود که بخشی از دوران مدرن ترکیه، ارمنستان و ایران را در بر می گرفت. دریاچه وان نقطه عطف مهمی برای تمدن بوده است؛ این حوضه که هم اکنون از جاهای دیدنی وان ترکیه است، زمانی پایتخت بود و بعد از آن به عنوان Tushpa شناخته شد. در زمان مادها، هخامنشیان، ساسانی ها و سلجوقیان که این منطقه جزء ایران محسوب می شد، این اقوام نیز از قلعه وان که آن را بین قرن هفتم تا نهم پیش از میلاد ساختند، جهت حفاظت و دیده بانی استفاده کردند و آن را مشرف بر توشپا بنا نهادند. ساختمان باستانی این دژ توسط غواصان در طی حفاری که توسط دانشگاه وان یوزونکی ییل انجام گرفت، کشف شد. از کشف این قلعه که قدمت آن 3000 سال تخمین زده شده به عنوان یک معجزه یاد شده می شود. قلعه اربونی یکی دیگر از سازه های دولت بزرگ اوراتور است که امروزه یکی از اماکن تاریخی کشور ارمنستان است.

مشخصات قلعه وان

  • بخش بالایی و بخش پایینی دیواره دژ از مصالحی با جنس های مختلف ساخته شده است؛ در ساخت بخش پایینی دیواره از سنگ بازالت و در ساخت بخش بالایی آن از آجر استفاده شده است.
  • کتیبه خشایار شاه به ارتفاع 20 متر در این قلعه قرار دارد؛ این کتیبه متعلق به دوران هخامنشیان است.
  • با وجود اینکه این سازه سال ها زیر آب بوده، ارتفاع دیوارهای باقی مانده آن بین 10 تا 13 فوت است.

پادشاهی اورارتو چه بود؟ نخستین اشاره به اورارتوها به اوایل قرن بیست و یکم قبل از میلاد می رسد؛ در قرن نوزدهم پیش از میلاد، کشور رونق گرفت و یک منطقه 200،000 مایل مربعی را در خاورمیانه را اشغال کردطبق گزارش نشنال جئوگرافیک (National Geographic) سطح این حوضه در طول اشغال اورارتین صدها متر کمتر از امروز بوده است. سال ها بعد سطح آب بالا آمد و دژ به زیر آب رفت. پس از کشف قلعه تاریخی وان، دژی که سال ها زیر آب بود، تقریبا یک دهه است که کارشناسان این دریاچه را در جستجوی گنجینه های پنهان، آن را بررسی می کنند.

ساعات بازدید و ادرس قلعه وان ترکیه

بسته به اینکه در کدام فصل سال از این جاذبه تاریخی ترکیه دیدن کنید، ساعات بازدید متغیر است؛ با توجه به  آب و هوای وان ترکیه، در طول فصل تابستان (پانزده آوریل تا دوم اکتبر) از ساعت 9 تا 19 و در فصل زمستان (سوم اکتبر تا چهاردهم آوریل) از ساعت 8 تا 17 می توان از آن بازدید کرد.

Address: Yalı Mahallesi, 65040 Merkez/İpekyolu/Van, Turkey.

امتیاز 4.75از 5 (8 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید