قلعه وان، قلعه ای که سال ها زیر آب بود

در بخش شرقی ساحل دریاچه وان و بر فراز کوه ها، قلعه ای به نام «قلعه وان» (castle of van) وجود دارد. قلعه وان در قرن هفتم پیش از میلاد توسط اورارتوها و در عصر آهن ساخته شد، قدمت آن به قرن نهم قبل از میلاد مسیح می رسد و امروزه یکی از جاهای دیدنی وان ترکیه و مورد توجه گردشگران و تورهای ترکیه قرار دارد.

قلعه وان برای حفاظت و دیدبانی

اوراتو که به عنوان پادشاهی وان شناخته می شود، یک ملت باستانی بود که بخشی از دوران مدرن ترکیه، ارمنستان و ایران را در بر می گرفت. دریاچه وان نقطه عطف مهمی برای تمدن بوده است. در زمان مادها، هخامنشیان، ساسانی ها و سلجوقیان که این منطقه جزء ایران محسوب می شد، این اقوام نیز از قلعه وان جهت حفاظت و دیده بانی استفاده کردند. ساختمان باستانی قلعه وان ترکیه توسط غواصان در طی حفاری که توسط دانشگاه وان یوزونکی ییل انجام گرفت، کشف شد. از کشف این قلعه به عنوان یک معجزه یاد شده می شود. قدمت قلعه وان 3000 سال تخمین زده شده است.

 

قلعه وان ترکیه و مشخصات آن

  • بخش بالایی و بخش پایینی دیواره قلعه وان از مصالحی با جنس های مختلف ساخته شده است؛ در ساخت بخش پایینی دیواره از سنگ بازالت و در ساخت بخش بالایی آن از آجر استفاده شده است.
  • کتیبه خشایار شاه به ارتفاع 20 متر در این قلعه قرار دارد. این کتیبه متعلق به دوران هخامنشیان است.
  • با وجود اینکه قلعه سال ها زیر آب بوده، ارتفاع دیوارهای باقی مانده آن بین 10 تا 13 فوت است.

پادشاهی اورارتو چه بود؟ دریاچه وان که هم اکنون از جاهای دیدنی وان ترکیه است، زمانی پایتخت بود و بعد از آن به عنوان "Tushpa" شناخته شد. نخستین اشاره به اورارتوها به اوایل قرن بیست و یکم قبل از میلاد می رسد؛ در قرن نوزدهم پیش از میلاد، کشور رونق گرفت و یک منطقه 200،000 مایل مربعی را در خاورمیانه را اشغال کرد.

طبق گزارش نشنال جئوگرافیک (National Geographic) سطح آب دریاچه وان که بزرگترین دریاچه در ترکیه است، در طول اشغال اورارتین صدها متر کمتر از امروز بوده است. سال ها بعد سطح آب دریاچه بالا آمد و قلعه وان به زیر آب رفت. پس از کشف قلعه تاریخی وان ترکیه، قلعه ای که سال ها زیر آب بود،  تقریبا یک دهه است که کارشناسان دریاچه وان را در جستجوی گنجینه های پنهان آن بررسی می کنند.

ادرس قلعه وان ترکیه

ترکیه، شهر وان، 5 کیلومتری مرکز شهر وان.

امتیاز 5.00از 5 (1 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید