مسجد شیخ زاید ابوظبی مسجدی برگرفته از معماری اسلامی ملل مختلف

مسجد شیخ زاید ابوظبی مسجدی برگرفته از معماری اسلامی ملل مختلف

مسجد شیخ زاید در ابوظبی امارات جزء بزرگترین مساجد جهان است و نکته جالب و قابل توجه درباره این مسجد، معماری تلفیقی آن است که به گفته سازندگان آن، نمایشی از هنر معماری اسلامی در کشور های مختلف و دربردارنده پیام صلح برای جهانیان می باشد. این مسجد یک نماد تاریخی به شمار می آید و هدف ساخت آن ارتباط میان معماری مدرن و تاریخی و گسترش آن بوده است به همین علت این مسجد از جاهای دیدنی ابوظبی به شمار می آید.

مسجد شیخ زاید ابوظبی از دیدنی های دبی

معماری مسجد شیخ زاید ابوظبی

یکی از عناصر کلیدی در معماری این مسجد دیدنی ابوظبی، گنبد های آن است که تعداد آن ها به 82 عدد می رسد و بزرگ ترین آنها در قسمت مرکزی سالن نماز وجود دارد. این گنبد ها با روکش سنگ مرمر سفید پوشیده و درنهایت با طلای 24 عیار تزئین شده است. همچنین این مسجد در مجموع دارای 1000 عدد ستون است که با تاج های طلایی رنگ تزئین شده است که مجموع این جزئیات همگی سبکی جدید در معماری اسلامی پدید آورده است؛ این مسجد بزرگ ابوظبی دارای 4 مناره است که هر یک دارای 106 متر ارتفاع هستند و شامل 3 قسمت اصلی با سه شکل هندسی می باشد.

از دیگر ویژگی های قابل توجه در معماری داخلی و تزئینات مسجد شیخ زاید از جاهای دیدنی ابوظبی، کاربرد موزائیک های شیشه ای و رنگی است که یک سمفونی هنری از رنگ ها و سایه ها را در بر دارد و شامل طرح های اسلامی و متقارن است.

همه موارد، از جمله رنگ دیوار ها، ستون ها، فرش ها و لوستر ها در مجموع، ساختار این مسجد را به یک اثر هنری تمام عیار در معماری تبدیل می کنند.

مسجد شیخ زاید دبی از مساجد دیدنی تور دبی

بزرگترین فرش دستباف جهان

سالن اصلی نماز در مسجد شیخ زاید ابوظبی دارای یک ویژگی منحصربه فرد در کل جهان می باشد و آن بزرگترین فرش دستبافت جهان است. این فرش مساحتی در حدود 5700 متر مربع دارد و دستآورد کار مداوم  1200 کارگر در یک سال می باشد. جنس نخ این فرش غالباً پشم است. طراحی این فرش منحصر به فرد 8 ماه طول کشیده است.

لوستر های مسجد شیخ زاید

این مسجد دارای 7 لوستر از Faustig مونیخ در آلمان است که هرکدام در نوع خود منحصر به فرد هستند. بزرگترین این لوستر های زیبا که با طلا تزئین شده اند دارای عرض 10 متر و ارتفاع 15 متر است که وزن آن حدود 12 تن است. دو لوستر دیگر مشابه لوستر اصلی  در مسجد وجود دارد که وزن آنها به 8 تن می رسد.

در آخر سفر بانک به شما توصیه می کند تا به مشجد شیخ زاید که از جاهای دیدنی ابوظبی نیز هست سری بزنید و از آن بازدید کنید.

مساجد دبی و بازدید از جاهای دیدنی دبی

 دسترسی از روی نقشه 

امتیاز 5.00از 5 (2 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید