بستکیه محله ثروتمندان ایرانی در دبی

بستکیه محله ثروتمندان ایرانی در دبی

دبی یکی از شهرهای شیخ نشین و قدیمی در امارات متحده عربی است؛ این شهر جذاب با برج های چشمگیر و بلند و همچنین مراکز خرید مدرن، دیگر از ماهیت قدیمی خود فاصله گرفته است. «محله بستاکیا یا بستکیه» (Al Bastakiya Dubai) از محله های قدیمی دبی است؛ این محله قدیمی که در امتداد نهر دبی قرار دارد و بخش شرقی آن را شامل می شود، در اواخر قرن 19 بنا شد و رفته رفته به منطقه ای برای محل سکونت و خانه تاجران ثروتمند ایرانی مبدل گشت؛ این تاجران اغلب در زمینه خرید و فروش مروارید و پارچه فعالیت داشتند. این منطقه امروزه به یکی از جاهای دیدنی دبی تبدیل شده است. با گشت و گذار در این محلۀ قدیمی می توان به نوع زندگی مردم دبی در قدیم پی برد.

محله بستکیه دبی از جاهای دیدنی دبی

نام گذاری و معماری محله بستاکیا

از زمان های بسیار دور، ثروتمندانی از شهر بستک به این منطقه مهاجر کردند و رفته رفته این محله شکل گرفت و به آن نام بستاکیا یا بستکیه دادند و به این ترتیب، این ثروتمندان در واقع مؤسس این محله شدند. امروزه منطقه ای به همین نام، یعنی بستک، یکی از شهرهای آباد استان هرمزگان است.

بدیهی است با توجه به قدیمی بودن بستکیه، شاهد معماری های قدیمی برای سازه های این محله باشیم. با نگاهی بر محله آن، کوچه هایی باریک و بادگیرهای مرتفع را می بینیم که حکایت از نوع زندگی مردم دبی در قدیم دارند؛ از بادگیرها به منظور خنک کردن خانه ها استفاده می شد. به این محله به عنوان یک دهکدۀ توریستی نگاه می شود. سعی کنید در سفر به دبی از این محله تاریخی دیدن کنید

محله قدیمی بستکیه از جاهای دیدنی دبی

بازسازی محله قدیمی بستکیه دبی

در سال 2005 بازسازی خانه ها و کوچه های باریک و قدیمی این منطقه به صورت طرحی ارائه شد تا این معماری کهن که از جاذبه های توریستی و گردشگری دبی به شمار می رود حفظ شود و به مرور زمان از دست نرود.

بستکیه در مجاور موزه دبی واقع شده است و شما با سر زدن به آنجا می توانید از موزۀ دبی نیز دیدن کنید. علاقه مندان و تورهای دبی می توانند هر روز از ساعت 9:00 تا 18:00 از این جاذبه گردشگری دبی دیدن نمایند.

آدرس محله بستکیه دبی

Address: Al Hamriya,Bur Dubai - Dubai - United Arab Emirates

دسترسی از روی نقشه

امتیاز 4.75از 5 (4 رای)

نظرات کاربران

sarvandi در تاریخ: 16:53:42 1397-10-22

sarvandi

افزودن نظر جدید