مسجد جمیرا دبی مسجدی با معماری تلفیقی

مسجد جمیرا دبی مسجدی با معماری تلفیقی

شهر دبی واقع در امارات متحدۀ عربی جاذبه های گردشگری زیادی را به خود اختصاص داده است. «مسجد جمیرا» (Jumeirah Mosque) از جمله جاهای دیدنی دبی محسوب می شوند و به عنوان یکی از نمادهای دبی شناخته شده که سبک معماری آن فاطمی - بیزانسی – اسلامی شناخته شده است؛ این مسجد از معدود مساجد دبی است که تمام اقلیت های مذهبی و پیروان تمامی ادیان اجازه ورود به آن را دارند.

مسجد جمیرا

معماری مسجد جمیرا دبی

معماری این مکان مقدس نمونه ای از معماری دوران فاطمیان است (909-1167 میلادی). سبکی که در ساخت آن به کار گرفته شده است، تلفیقی از معماری شرق و غرب است؛ از این رو، در سبک ساخت آن، عناصری از معماری قبطی، معماری باستانی، بیزانسی و همچنین معماری های آفریقای شمالی دیده می شود. از ویژگی های خاص این مکان مقدس ، خوش نویسی هایی است که در معماری اسلامی رواج دارد؛ خوشنویسی ها در بیشتر موارد در محوطۀ داخلی مسجد به چشم می خورد.

جذابیت سفر به دبی فقط در مراکز خرید آن نیست و مساجد آن نیز از جاذبه های دبی محسوب می شود.

مسجد جمیرا دبی از جاهای دیدنی دبی

قوانین و آداب ورود به مسجد جمیرا

آنچه که مسلم است، برای ورود به مساجد و یا هر مکان مقدس دیگر، داشتن حجاب برای بانوان الزامی است؛ با این حال، مسجد جمیرا از این امر مستثنی است، بطوریکه پیروان تمامی ادیان در صورت داشتن پوشش مناسب، حتی بدون داشتن روسری نیز می توانند وارد این مسجد شوند. در صورت نداشتن لباس مناسب، گردشگران می توانند از لباس های سنتی عرب ها استفاده کنند و پس از استفاده، آن را به مسئولین پس دهند. همانند مسجد جامع دبی یا هر مکان مقدس دیگری، پیشنهاد می شود برای ورود به این مکان مذهبی وضو نیز داشته باشید.

مسجد جمیرا در دبی

برای ورود به این مکان مذهبی قوانینی وجود دارد؛ آداب آن به صورت زیر است.

  • ورود بدون کفش؛ همانند همه اماکن مذهبی اسلام، ورود به اینجا نیز با کفش ممنوع است.
  • پوشیدن جوراب برای بانوان الزامی است؛ حتی اگر روسری بر سر ندارید لازم است که جوراب پوشیده باشید.
  • ممنوعیت عکاسی و فیلم برداری؛ دقت داشته باشید که پس از ورود به محوطه مسجد، دیگر اجازه استفاده از دوربین عکاسی خود را ندارید.

موقعیت و ساعات بازدید

امارات متحده عربی، دبی، جاده جمیرا بیچ، محله جمیرا. ساعات بازدید از این مکان مذهبی از اذان صبح تا بعد از نماز عشا می باشد.

امتیاز 5.00از 5 (3 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید