20 جاذبه گردشگری و جاهای دیدنی دبی که نباید از دست داد

20 جاذبه گردشگری و جاهای دیدنی دبی که نباید از دست داد

دبی شهری جذاب و زیبا برای گذران تعطیلات، ماه عسل و گردشگری است؛ این شهر، منطقه ای گرم در امارات متحدۀ عربی است که به واسطه مراکز خرید درجه یک و اماکن دیدنی خود هر سال طیف وسیعی از گردشگران را به خود جلب می کند. هر تور گردشگری دبی تعدادی از جاذبه های گردشگری دبی را در برنامه گردشگری خود می گنجاند. از آنجا که این شهر دارای جاذبه های برجسته و مدرن متعدّدی است، در این مقاله «20 جاذبه گردشگری برتر دبی» را برای علاقه مندان و افرادی که قصد سفر به این شهر توریستی دارند را گنجانده ایم تا پیش از سفر خود، آشنایی مقدماتی از جاذبه های گردشگری دبی کسب کنند.

1- برج خلیفه از جاذبه های گردشگری دبی (the Burj Khalifa)

ساختمان معروف «برج خلیفه» با ارتفاع 89/8 متر، بلندترین ساختمان جهان است و مشهور ترین نقطه از نقاط معروف شهر به حساب می آید. در طبقه 124 این برج، چشم اندازی زیبا از شهر دبی را خواهید دید، این چشم انداز به ویژه شب ها بسیار چشم نواز است که مورد توجه عکاسان و علاقه مندان به عکاسی قرار می گیرد. در اطراف برج خلیفه باغ زیبایی طراحی شده است که بر هر چه زیباتر کردن محیط اطراف برج تأثیر بسزایی داشته است. تعداد زیادی آبنما و همچنین فواره دبی (Dubai Fountain) نیز در اطراف برج خلیفه دبی وجود دارد.

آدرس برج خلیفه: امارات متحده عربی، مرکز شهر دبی، خیابان شیخ زاید، ورودی از مرکز خرید دبی مال.

سایت رسمی: burjkhalifa.ae

ساختمان معروف «برج خلیفه» با ارتفاع 8/89 متر، بلندترین ساختمان جهان است و مشهور ترین نقطه از نقاط برجسته شهر به حساب می آید.
 

2- دبی مال از جاهای دیدنی دبی (Dubai Mall)

«دبی مال» برترین مرکز خرید شهر است و دسترسی به برج خلیفه و آکواریوم دبی را فراهم می کند. اگر به علاوه بر خرید، به دنبال گزینه های بیشتری برای سرگرمی هستید، از دبی مال دیدن فرمایید، زیرا علاوه بر خرید و بازدید از فروشگاه های مدرن آن، گزینه هایی مانند اسکیت روی یخ، منطقه بازی و سینما نیز وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. در اینجا خرید و غذا نامحدود است! موسیقی زنده و نمایش مد برنامه هایی هستند که همواره در دبی مال برگزار می شود. یکی از معروف ترین برنامه هایی که در این مرکز خرید برگزار می شود، جشنواره ای است که در ژانویه و فوریه برگزار می شود. علاوه بر این، جشنواره تابستانی نیز در ماه های جولای و آگوست بر پا می شود.

آدرس دبی مال: امارات متحده عربی، دبی، جاده دوحه، خیابان شیخ زاید.

سایت رسمی: thedubaimall.com

«دبی مال» برترین مرکز خرید شهر است و دسترسی به برج خلیفه و آکواریوم دبی را فراهم می کند.

3- موزه دبی از جاهای دیدنی دبی (Dubai Museum)

موزه عالی دبی که در سال 1787 جهت محافظت از نهر دبی ساخته شد، در الفهیدی فورت واقع شده است. در این موزه قلعه ای وجود دارد که از بلوک های مرجانی که در گذشته مرسوم بوده، ساخته شده و با آهک به هم متصل شده اند. طبقات بالایی با ستون های چوبی نگه داشته شده است؛ سقف آن نیز از ساقه های نخل، گل و گچ ساخته شده است. قلعه در زمان ساخت خود به عنوان مکانی برای اقامت حاکم، حکمرانی کردن، پادگان و زندان بوده است. این قلعه در دو نوبت به ترتیب در سال 1971 و 1995 مورد بازسازی قرار گرفت و اکنون به برترین موزه شهر تبدیل شده است. ورودی موزه دبی، یک نمایشگاه جذاب از نقشه های قدیمی امارات و دبی نشان می دهد.

در حیاط موزه، یک خانه، چند قایق قدیمی و یک خانه که با لیف درخت خرما ساخته شده است و همچنین یک برج باد اماراتی به چشم می خورد. در سمت راست موزه سالن سلاح ها و در سمت چپ سالنی جهت نمایش سازها و آلات موسیقی امارات وجود دارد. جنبه های مختلف زندگی سنتی مردم امارت (مانند زندگی اعراب بادیه نشین) را می توانید با بازدید از طبقه پایین موزه درک کنید. علاوه بر این ها، مصنوعاتی از قبرهای 3000 تا 4000 ساله در سایت باستان شناسی موزه به نمایش گذاشته شده است.

آدرس موزه دبی: امارات متحده عربی، دبی، خیابان الفهیدی، الفهیدی.

موزه عالی دبی که در سال 1787 جهت محافظت از نهر دبی ساخته شد، در الفهیدی فورت واقع شده است.

4- بستاکیا (دبی قدیم) (Bastakia (Old Dubai

محله بستاکیا یا بستکیه که گاهی اوقت با نام محله الفهیدی نیز از آن یاد می شود، محله ای قدیمی در دبی است که در اواخر قرن 19 ساخته شد. این محله خانه تاجران ثروتمند ایرانی (پارسی) بود که عمدتا در زمینه مروارید و منسوجات فعالیت داشتند، آن ها به دلیل تجارت و دسترسی به نهر دبی در آنجا سکونت گزیدند. خانه های محله قدیمی بستاکیا که در امتداد نهر دبی قرار دارد  بادگیرهایی داشته که در تهویه مطبوع فضای داخلی خانه ها نقش بسزایی داشته اند. در هر حال، این خِطه باریک معماری متمایز از معماری عربستان دارد.

آدرس محله قدیمی بستکیه: امارات متحده عربی، دبی، الفهیدی، بور دبی (Bur Dubai).

5- خانه شیخ سعید المکتوم (Sheikh Saeed Al-Maktoum House)

شیخ سعید المکتوم از سال 1921 تا 1958 حاکم دبی بود. محل اقامت سابق او بازسازی شد و امروزه به عنوان یک موزه مورد بازدید قرار می گیرد. این موزه نمونه خوبی از معماری عربی است. بخش اصلی خانه که در سال 1896 توسط پدر شیخ سعید ساخته شده بود، طوری طراحی شد که او بتواند حمل و نقل و رفت و آمدها را از بالکن ها مشاهده کند. درهای خانه از چوب ساج ساخته شده و پنجره ها چوبی و مشبک هستند. در اطراف حیاط مرکزی، 30 اتاق وجود دارد.

در داخل نمایشگاه «خانه شیخ سعید المکتوم» موزه تاریخ و جغرافیای گذشته دبی با تعداد زیادی عکس های شگفت انگیز قدیمی دبی از سال های 1948 تا 1953 است. در طول عمارت، نامه ها، نقشه ها، سکه ها و تمبرها به نمایش نشان گذاشته شده که نشان از پیشرفت و توسعه امارات دارد. خانه شیخ عبید بن تانی، در نزدیکی مجسمه های نمایشگاه های داخلی است.

آدرس خانه شیخ سعید المکتوم: امارات متحده عربی، دبی، جادّۀ الخلیج، بور دبی.

شیخ سعید المکتوم از سال 1921 تا 1958 حاکم دبی بود. محل اقامت سابق او بازسازی شد و امروزه، به عنوان یک موزه مورد بازدید قرار می گیرد. این موزه نمونه خوبی از معماری عربی است.

6- نهر دبی از جاهای دیدنی دبی (Dubai Creek)

«نهر دبی» این شهر را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم کرده است؛ دیرا (Deira) در شمال و بور دبی (Bur Dubai) در جنوب. اوایل مردم به منظور ماهیگیری و پیدا کردن مروارید به این مکان می آمدند. در حدود 4000 سال پیش، روستاهای کوچکی در کنار نهر دبی گسترش یافت. بسیاری از کشتی های تک دکلی عربی از نهر دبی به سمت ایران، عمان، هند و شاخ آفریقا سفر می کنند. این بقایای کوچک اقتصاد سنتی دبی همچنان یک مکان شلوغ و شگفت انگیز است که در اطراف حرکت کند. به منظور گردش در سراسر رودخانه، تورهای گردشگری دبی و همچنین گردشگران می توانند با یک قایق توریستی بین بور دبی و دِیرا گشت و گذار کنند.

«نهر دبی» این شهر را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم کرده است؛ دیرا (Deira) در شمال و بور دبی (Bur Dubai) در جنوب.

7- مسجد جمیرا از اماکن دیدنی دبی (Jumeirah Mosque)

بسیاری عقیده دارند که «مسجد جمیرا» زیباترین مسجد دبی و از اماکن دیدنی دبی است. این مسجد یک نسخه دقیق از مسجد الازهر قاهره با اندازه ای هشت برابر اندازه آن و نمونه خوبی از معماری اسلامی است. این مسجد که در قرون وسطی ساخته شده، دارای دو مناره است که جزئیات ظریفی در سنگ کاری آن به کار گرفته شده است. این مسجد جزء اهداف بسیاری از تورهای گردشگری دبی قرار دارد تا بدین ترتیب به درک صحیحی از ایمان در مسلمان کمک کند. تورهای گردشگری دبی می توانند هر روز بجز جمعه ها از ساعت 10:00 صبح گردشگران خود را به این مسجد راهنمایی کنند.

آدرس مسجد جمیرا: امارات متحده عربی، دبی، خیابان جمیرا.

سایت رسمی: cultures.ae

«مسجد جمیرا» زیباترین مسجد دبی است. این مسجد یک نسخه دقیق از مسجد الازهر قاهره با اندازه هشت برابر اندازه آن است

8- دِیرا از جاهای دیدنی دبی (Deira)

«دیرا» در ساحل شمالی نهر دبی، با خیابان های پر پیچ و خم خود، سبک متفاوت معماری را نمایان می کند. در ساحل دیرا، کشتی های تک دکلی قدیمی رفت و آمد دارند. برای گردشگران، دیرا مشهورترین بازار عربی است که خریدران هر زمان از روز به آنجا می روند. ادویه های دیرا معروف است؛ نعناع، زیره سبز، پاپریکا، زعفران، آویشن، و همچنین چوب معطر جو، گلاب و غیره از مورادی هستند که در بازار دیرا به فروش می رسد.  بازار ماهی نیز در اینجا وجود دارد. خانه Heritage و مدرسه Al-Ahmadiya  دو نشان یا علامت مهم معماری دیرا هستند؛ اگر به دیرا رفتید، بازدید از این مکان دیدنی را از دست ندهید.

آدرس دِیرا: امارات متحده عربی، دبی، نهر دبی.

«دیرا» در ساحل شمالی نهر دبی، با خیابان های پر پیچ و خم خود، سبک متفاوت معماری را نمایان می کند.

9- خیابان شیخ زاید (Sheikh Zayed Road)

«خیابان شیخ زاید» اصلی ترین خیابان دبی است؛ در این بزرگراه عریض، 8 لاین وجود دارد که هر کدام توسط با مرز یا حایل های شیشه ای محکم، کرم و فولاد از هم جدا شده اند. در برابر برج های سر به فلک کشیده دبی، این خیابان امتیاز مهمی محسوب می شود. اصلی ترین جاذبه های گردشگری دبی که در امتداد خیابان شیخ زاید قرار دارند شامل برج تجارت جهانی دبی (Dubai World Trade Tower) و پارک طلا و الماس (Gold and Diamond Park) است که شامل 118 سازنده و تولید کننده و 30 خرده فروش است. اگر به طلا و جواهرات علاقه خاصی دارید، پارک طلا و الماس دبی را از دست ندهید.

موقعیت خیابان شیخ زاید: امارات متحده عربی، دبی، مرکز شهر.

10- دهکده میراث فرهنگی و غواصی (Heritage and Diving Village)

میراث به جا مانده از فرهنگ، معماری و دریانوردی دبی و یکی از جاهای دیدنی دبی را می توانید در «دهکده میراث فرهنگی و غواصی دبی» ببینید. در این روستا نمایش هایی مربوط به غواصی مروارید را خواهید دید؛ همچنین دیدنی هایی مربوط به زندگی سنتی عرب صحرا نشین، روستاهای ساحلی با خانه های پارسی، قهوه خانه سنتی و یک سوک کوچک به تصویر کشیده شده است. اگر در ماه های اکتبر تا آوریل به این منطقه بیایید، می توانید از موسیقی و رقص محلی لذت ببرید و  از مشاوره طب سنتی پزشکان نیز بهره مند شوید.

آدرس دهکده میراث فرهنگی و غواصی دبی: امارات متحده عربی، دبی، شینداغا (Shindagha)، بور دبی.

میراث به جا مانده از فرهنگ، معماری و دریانوردی دبی را می توانید در «روستای میراث فرهنگی و غواصی دبی» ببینید.

11- آکواریوم دبی از جاهای دیدنی دبی (Dubai Aquarium)

«آکواریوم دبی» یکی از تاپ ترین  و معروف ترین جاذبه های توریستی دبی است. در این آکواریوم که در طبقه پایین مرکز خرید دبی مال است، 140 گونه دریایی زندگی می کند. شما می توانید در تونل های این آکواریوم راه بروید و باغ وحش زیر آب دبی را نیز ببینید. قفس اسنورکلینگ (Cage snorkeling) یکی از آپشن هایی است که قرار است در آکواریوم دبی ارائه شود.

آدرس آکواریوم دبی: امارات متحده عربی، دبی، دبی مال، خیابان شیخ زاید.

سایت رسمی آکواریوم دبی: thedubaiaquarium.com

 «آکواریوم دبی» یکی از تاپ ترین جاذبه های توریستی دبی است. در این آکواریوم که در طبقه پایین مرکز خرید دبی مال است، 140 گونه دریایی زندگی می کند.

12- برج العرب از جاذبه های توریستی دبی (Burj Al-Arab)

«برج العرب» بلندترین هتل جهان است که در ارتفاع 321 متری بالای جزیره ای مصنوعی و در خط ساحلی دبی قرار دارد. این برج که شبیه یک بادبان باریک طراحی شده، گران ترین هتل دنیا است، بطوریکه هزینه لوکس ترین سوئیت های آن برای یک شب اقامت، 15/000 دلار می باشد. برای افراد سرمایه دار و یا افرادی که به لحاظ هزینه مشکلی ندارند، برج العرب تجربه ای متفاوت خواهد بود! می توانید از صرف شام در رستوران زیرِ آب المهارا (underwater Al-Mahara restaurant) لذّت ببرید. کف و سقف این رستوران با پانل های شیشه ای اخته شده و شما در حین غذا خوردن می توانید زندگی دریایی موجودات آبزی را ببینید. در طبقه بیست و هفتم برج العرب، می توانید نمایی پانورامیک از شهر، به ویژه در ساعات عصر گاهی ببینید و در همین حین یک فنجان چای میل کنید!

آدرس برج العرب: امارات متحده عربی، دبی، خیابان جمیرا.

«برج العرب» بلندترین هتل جهان است که در ارتفاع 321 متری بالای جزیره ای مصنوعی و در خط ساحلی دبی قرار دارد.

13- ساحل جمیرا از جاهای دیدنی دبی (Jumeirah Beach)

«ساحل جمیرا» نوار یا باریکه ماسه ای سفید رنگی است که مورد توجه بسیاری از گردشگران دبی قرار دارد. در امتداد این ساحل محبوب هتل هایی وجود دارد. امکانات ساحلی بسیار خوبی از جمله رستوران، صندلی های ساحلی همراه با سایه بان، ورزش های آبی مثل جت اسکی و غیره به ساحل جمیرا اختصاص داده شده است.

آدرس ساحل جمیرا: امارات متحده عربی، دبی، خیابان ساحل جمیرا (خیابان جمیرا بیچ).

«ساحل جمیرا» یک نوار یا باریکه ماسه ای سفید رنگ است که مورد توجه بسیاری از گردشگران دبی قرار دارد.

14- بازار امارات از جاذبه های توریستی دبی (Mall of the Emirates)

«بازار امارات» از مراکز خرید معروف دبی و دارای امکانات چشمگیر و سورئال است. مجموعه تفریحی اسکی دبی این جاذبه شناخته شده، در مرکز خرید امارات ساخته شده است. پیست اسکی سر پوشیده و همچنین محوطه ای برای پنگوئن ها همواره در دمای -4 درجه سانتیگراد قرار دارند. علاوه بر این ها، یک مجتمع سینمایی و یک مرکز تفریحی خانوادگی نیز در مرکز خرید امارات وجود دارد. فرصت خرید در اینجا بی حدّ و مرز است؛ همچنین فرصت خوبی برای تست انواع غذاهای بین المللی وجود دارد.

آدرس بازار امارات: امارات متحده عربی، دبی، خیابان شیخ زاید.

سایت رسمی: malloftheemirates.com

 http://safarbank.ir/pic/050353606-Mall-of-the-Emirates.jpg

15- جهان مراجویی از جاهای دیدنی دبی (IMG Worlds of Adventure)

«جهان ماجرا جویی IMG» در واقع پارکی است که در نزدیکی مرکز جهانی (Global Village) قرار دارد. در این پارک تمام سرگرمی هایی که برای گروه های سنی مختلف نیاز است، وجود دارد.

آدرس جهان ماجراجویی IMG: امارات متحده عربی، دبی، خیابان شیخ محمّد بین زاید.

سایت رسمی: imgworlds.com

«جهان ماجرا جویی IMG» در واقع پارکی است که در نزدیکی مرکز جهانی (Global Village) قرار دارد.

16- اپرای دبی (Dubai Opera)

در اواسط سال 2016 در مرکز شهر دبی ساختمانی جدید برای اجرای «اپرای دبی» راه اندازی شده است. ساختمان اپرای دبی علاوه بر اپرا، جهت اجرای موسیقی کلاسیک، اپرا، باله، کنسرت ها، شب های کمدی نیز است؛ به طور کلّی، قرار است این ساختمان بزرگ ترین مرکز فرهنگی و محلّ برگزاری سرگرمی های شهر باشد. در ساختمان تئاتر 2000 صندلی وجود دارد، به عبارت دیگر، این ساختمان ظرفیت پذیرش 2000 مراجعه کننده را دارد. معماری این ساختمان طوری است که فهرست یکی از نشانه ها و جاذبه های گردشگری جدید دبی ثبت شده است.

آدرس اپرای دبی: امارات متحده عربی، دبی، خیابان شیخ محمّد بین زاید.

وب سایت: dubaiopera.com

در اواسط سال 2016 در مرکز شهر دبی ساختمانی جدید برای اجرای «اپرای دبی» راه اندازی شده است.

17- کایت بیچ دبی (Kite Beach)

ساحل شن و ماسه ای سفید بخش جنوبی ساحل جمیرا، نه تنها یک مکان عالی برای آفتاب گرفتن است، به عنوان یکی از مقاصد گردشگری محبوب دبی، محیط مناسبی برای کایت سرفینگ و «کایت بیچ دبی» نیز می باشد.

آدرس کایت بیچ دبی: امارات متحده عربی، دبی، خیابان جمیرا، ساحل جمیرا.

ساحل شن و ماسه ای سفیدی بخش جنوبی ساحل جمیرا، نه تنها یک مکان عالی برای آفتاب گرفتن است، به عنوان یکی از مقاصد گردشگری محبوب دبی، محیط مناسبی برای کایت سرفینگ و «کایت بیچ دبی» نیز می باشد.

18- منطقه هنری ال سرکال از جاهای دیدنی دبی (Alserkal Art District)

ال سرکال یک منطقه هنری و مهمترین گالری معاصر دبی است. «منطقه هنری ال سرکال» در مرکز خیابان ال سرکال در حال تبدیل شدن به مرکز اصلی هنر دبی می باشد. استعدادهای هنری جدید طراحان محلی و خاورمیانه را می توانید در این منطقه هنری ببینید. در این منطقه، رستوران های پاپ آپ، کافه و بوتیک ها نیز وجود دارد.

آدرس منطقه هنری ال سرکال: امارات متحده عربی، دبی، خیابان ال سرکال، ناحیه صنعتی Al Quoz.

سایت رسمی:  alserkalavenue.ae

«منطقه هنری ال سرکال» در مرکز خیابان ال سرکال در حال تبدیل شدن به مرکز اصلی هنر دبی می باشد.

19- پارک ها و تفریح گاه های دبی (Dubai Parks and Resorts)

تمام نیازهای تفریحی گردشگران در «پارک ها و تفریح گاه های دبی» تأمین می شود. Motiongate، Bollywood Parks، لگو لند دبی (Legoland Dubai)، پارک آبی لگو لند (Legoland Waterpark) و رایور لند دبی (Riverland Dubai) از پارک ها و تفریح گاه های دبی هستند که می تواند مورد توجه تورهای گردشگری دبی و هر مسافری که به این شهر سفر می کند، واقع شود.

آدرس پارک ها و تفریح گاه های دبی: امارات متحده عربی، دبی، خیابان شیخ زاید، جبل علی.

سایت رسمی: dubaiparksandresorts.com

20- پارک آبی آکوا ونچر جاذبه توریستی دبی (Aquaventure Waterpark)

پس از بازدید از اماکن دیدنی دبی و مراکز خرید این شهر توریستی، رفتن به «پارک آبی آکواونچر» که جزء بهترین پارک های آبی جهان است گزینه مناسبی به نظر می رسد. سُرسره ها و دیگر وسایل بازی این پارک آبی دبی درجه یک هستند. یک سرسره 9 طبقه مرتفع در این پارک آبی وجود دارد. Aquaconda طولانی ترین سرسره آبی جهان را نیز می توانید در پارک آبی آکواونچر آتلانتیس دبی ببینید. سافاری زیر آب نیز از دیگر سر گرمی های این پارک آبی دبی است. مانند هر پارک آبی بزرگی، یک منطقه بازی برای کودکان اختصاص داده شده است. یک ساحل ماسه ای سفید در این پارک آبی جهت استراحت طراحی شده است.

آدرس پارک آبی آکواونچر آتلانتیس: امارات متحده عربی، دبی، خیابان Crescent، پالم جمیرا.

سایت رسمی: atlantisthepalm.com

پارک آبی آکوا ونتور یکی از محبوب ترین پارک های آبی دبی است

امتیاز 4.80از 5 (5 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید