معبد وات آرون بانکوک را از رودخانه تماشا کنید

معبد وات آرون بانکوک را از رودخانه تماشا کنید

به طور جالب توجهی، بیش از 31200 معبد بودایی در تایلند وجود دارد؛ یکی از این معابد، «معبد وات آرون » (Wat Arun) یا «معبد سَحر» (temple of Dawn) است که از معابد سلطنتی درجه یک و محبوب ترین معابد تایلند بوده و از زمان پادشاهی Ayutthaya وجود داشته است. این معبد افسانه ای یکی از نقاط برجسته بانکوک می باشد. صومعه یا ایوان معبد وات آرون شامل بیش از 100 تصویر بودا است. تعدادی از مجسمه هایی که در وات آرون وجود دارد بسیار شبیه مجسمه هایی است که در کاخ های بزرگ دیده می شوند. با توجه به اینکه این ساختمان در نزدیکی رودخانه بنا شده، بخشی از معبد که در طرف شرق رودخانه است، تصویر خیره کننده ای را در هنگام طلوع یا غروب آفتاب به نمایش می گذارد که می تواند بهترین زمان بازدید از معبد وات آرون باشد.

وات یا معبد بودایی، تمثیلی از معماری از کوه مِرو (Mount Meru)، مرکز جهان در فلسفه یا کیهان شناسی بودایی می باشد. در اساطیر بودیسم تبت، کوه مرو مکانی است که مرکز جهان را نشان می دهد یا به عبارت دیگر، به عنوان نماینده مرکز دنیا است.

معماری معبد وات آرون بانکوک

ویژگی اصلی معبد وات آرون بانکوک قلعۀ مرکزی آن است که با قشری یا لایه رنگارنگی از جنس چینی پوشانده شده است. این پوشش به عنوان یک بتکده یا پاگودا (ساختمان هایی که به سبک چینی یا ژاپنی ساخته می شوند) با یک روکش رنگی تفسیر شده است.

ارتفاع معبد وات آرون تایلند در منابع مختلف بین 8/66 متر (219 فوت) و 86 متر (282 فوت) گزارش شده است.

گوشه های معبد وات آرون با چهار برج احاطه شده که با صدف های دریایی و تکه های کوچک چینی که قبلاً با قایق از چین به بانکوک می آمد، تزئین شده اند.

بخش های مختلف معبد وات آرون

1-    سالن تشریفات: این سالن در کنار برج میانی معبد قرار دارد. سقف آن با تکه هایی از جنس چینی به رنگ نارنجی و سبز پوشانده شده است. تندیس هایی در سالن تشریفات وجود دارد که به تقلید از شخصیت های افسانه ای معروف هندو ساخته شده اند. ساهاساتجا (Sahassateja)و تاساکانس (Tasakanth) دو نمونه از این تندیس ها هستند.

2-    ویهان یا معبد: این بخش در جنوب سالن تشریفات یا در غرب برج مرکزی قرار دارد. تندیس های مسی و طلایی بودا در این بخش قرار دارد و مجسمه بودای زمردین نیز حدود 5 سال در بخش ویهان قرار داشت. معماری ساختمان ویهان، معماری منطقه تنبوری است.

3-    معبد کوچک: این بخش در شرق برج مرکزی قرار دارد. ساختمان معبد کوچک به ساختمان دیگری به نام بوت نوی (Bot Noi) متصّل شده و راه دارد؛ این اتّصال از طریق یک گذرگاه طاقی صورت گرفته است. در ساختمان بوت نوی، یک تخت قرار دارد که متعلق به دوره پادشاهی آیوتا بوده و از چوب درخت ساج درست شده است.

4-    مانداپ: مانداپ غرفه ای مربعی شکل با یک گنبد باریک مخروطی است. در واقع در همه معابد تایلندی، بخش مانداپ وجود دارد تا اشیای مقدّس را در آنجا نگهداری کنند. تندیس نمادین ردّ پای بودا در این بخش نگهداری می شود.

5-    غرفه های چینی:  غرفه های چینی عمارت هایی به سبک چینی است. این غرفه ها از رودخانه دیده می شوند. هر یک از این غرفه های اسکله ای کوچک دارند.

6-    گذرگاه طاقی: این گذرگاه در شمال برج مرکزی است و به سبک معماری باروک ساخته شده است. در گذرگاه طاقی، تندیس نای رانگ (Nai Ruang) و نای کوک (Nai Ruang)که از افرادی با تقوا بودند را می توان دید.

معبد وات آرون بانکوک را از رودخانه ببینید

راحت ترین و آرام ترین راه برای دیدن معبد وات آرون، تماشای آن از رودخانه است. گردشگران و تورهای گردشگری بانکوک می توانند از طریق گشت و گذارهای دریایی و هنگام صرف نهار یا شام، زیبایی و ابهت وات آرون را ببیند و از آن لذت ببرند.

قوانین ورود به وات آرون

داشتن پوشش مناسب برای ورود به معبد وات آرون الزامی است. از پوشیدن لباس های آستین کوتاه یا شلوارک اجتناب کنید. در بخش ورودی معبد به افرادی که پوشش مناسب ندارند اما تمایل دارند از معبد بازدید کنند، لباس اجاره داده می شود. هزینه اجاره لباس حدود 4 دلار است.

دسترسی به معبد وات آرون

جهت دسترسی به معبد وات آورن می توان به راحتی از طریق رودخانه چائو پرایا (Chao Phraya River) اقدام کرد. بهترین راه دسترسی به این مکان استفاده از قایق است همچنین علاوه بر قایق می توانید از طریق خیابان آرون آمارین (Arun Amarin) نیز به معبد دسترسی یابید اما اگر از طریق تور گردشگری بانکوک اقدام نمایید، جهت رفتن به معبد و بازدید از آن دغدغه ای نخواهید داشت.

آدرس معبد وات آرون

تایلند، بانکوک، منطقه بانکوک یای، ناحیه وات آرون، کوچه وانگ دوئم

ساعت کار و هزینه ورودی به معبد وات آرون تایلند

ساعت کار معبد وات آرون تایلند از 8 صبح تا 17:30 (5:30 عصر) و هزینه ورودی به معبد برای هر نفر 100 بات (52500 تومان) است.

پس از بازدید از وات آرون می توانید از وات پائو و کاخ گراند (Grand Palace) نیز دیدن نمایید. معبد وات پائو در سمت دیگر رودخانه و در سمت راست معبد وات آرون بانکوک قرار دارد. کاخ گراند نیز در نزدیکی این دو معبد واقع شده است.

 

Address: 158 Thanon Wang Doem, Khwaeng Wat Arun, Khet Bangkok Yai, Krung Thep Maha Nakhon 10600, Thailand

 

دسترسی از روی نقشه:

 

امتیاز 4.00از 5 (2 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید