شهر تاریخی آیوتایا مرکز تجارت جهانی در تایلند

شهر تاریخی آیوتایا مرکز تجارت جهانی در تایلند

«شهر تاریخی آیوتایا» (Historic City of Ayutthaya) که به «شهر سوخته آیوتایا» نیز معروف است، دومین پایتخت پادشاهی سیامی بود که در سال 1350 در زمینی به وسعت 289 هکتار ساخته شد. آیوتایا که به عنوان یکی از اماکن دیدنی تایلند محسوب می شود به عنوان یکی از مقاصد گردشگری تور تایلند بوده و در حال حاضر در منطقه Phra Nakhon Si و در استان Ayutthaya واقع شده است. بودجه ای برای حفظ و توسعه این شهر تاریخی اختصاص یافته است و در حال حاضر نیز مقرراتی برای کنترل ساخت و ساز در پیرامون این شهر از طرف دولت اعمال شده است تا حفاظت و مدیریت از این اموال باستانی هر چه بهتر صورت گیرد.

شهر تاریخی آیوتایا از جاهای دیدنی تایلند

پیشرفت و رونق شهر سوخته آیوتایا

آیوتایا طی قرن چهاردهم تا قرن هجدهم رونق یافت و در طی این سال ها، یکی از بزرگ ترین مناطق شهری جهان و مرکز دیپلماسی و تجارت جهانی به شمار می رفت. این شهر به لحاظ استراتژیک در موقعیت مناسبی قرار داشت زیرا در یک جزیره قرار داشت و سه رودخانه این شهر را به دریا وصل می کرد. یکی دیگر از دلایل انتخاب آیوتایا به عنوان پایتخت در آن زمان، این بود که در بالای جزر و مد خلیج سیام قرار داشت و از این طریق از حملات جنگی توسط کشتی های دریایی کشورهای دیگر، به ویژه قدرت های عرب و اروپایی را جلوگیری می کند. علاوه بر این ها، مرتفع بودن این مکان باعث می شد تا شهر از سیل های فصلی در امان باشد. سیستم برنامه ریزی این شهر باستانی بسیار منظم و دقیق و شامل جاده و کانال بود و کوه ها به عنوان یک ساختار اصلی، شهر را از اطراف احاطه کرده بودند. یک سیستم هیدرولیک برای مدیریت آب که به لحاظ تکنولوژی نیز بسیار پیشرفته و منحصر به فرد بود نیز در این شهر دیده شده است.

این منطقه تاریخی در سال 1767 توسط ارتش برمه مورد حمله قرار گرفت، ویران شد و به شهری سوخته تبدیل گشت و ساکنان مجبور به ترک آن شدند. پس از آن، این منطقه هرگز مجدّداً بازسازی نشد و امروز به عنوان یک مکان باستان شناسی شناخته می شود.

شهر تاریخی آیوتایا از جاذبه های گردشگری تایلند

آیوتایا مدرسه نبوغ و استعداد

آیوتایا مدرسه هنر، نبوغ، استعداد و نو آوری تمدن است. تمام ساختمان های این شهر سوخته به زیبایی با نقاشی مزین شده که شامل ترکیبی متمایز از سبک های سنتی باقی مانده از Sukhothai است که از آنگکور به ارث رسیده بود. علاوه بر این، از سبک های هنری قرن هفدهم و هجدهم ژاپن، چین، هند، ایران و اروپا نیز برای ایجاد یک بیان غنی و منحصر به فرد از فرهنگ جهان شمول و تلفیق سبک های هنر و معماری محبوب در طول عصر  Rattanakosin و بعد از آن نیز استفاده شده است.

امتیاز 4.75از 5 (4 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید