جاهای دیدنی وان ترکیه جذاب ترین و خاص ترین ها

جاهای دیدنی وان ترکیه جذاب ترین و خاص ترین ها

در شرقی ترین بخش کشور ترکیه و در نزدیکی مرز ایران و ارمنستان جاذبه های توریستی بسیاری وجود دارد؛ از مخروط آتشفشانی کوه آرارات و مرتفع ترین کوه های ترکیه گرفته تا جزیره آکدامار در دریاچه ای به وسعت دریاچه وان! اینجا جایی نیست جز شهر وان در ترکیه و این ها چیزی نیستند جز جاهای دیدنی وان ترکیه! آثار تاریخی وان، بخشی از جاذبه های توریستی این شهر است که اشاره بر فرهنگ و سبک زندگی بسیار متفاوت مردمان این خطه دارد. استان وان که از مراکز توریستی دریای اژه و از شهرهای اقامتی مدیترانه ای است، امروزه شهرتی جهانی یافته و به عنوان یکی از مقاصد گردشگری تورهای ترکیه، مورد استقبال زیادی قرار دارد.

جاذبه های دیدنی وان ترکیه، رفتن به مراکز خرید وان و خرید از وان ترکیه به ویژه در زمان حراج در وان ترکیه و صد البته نزدیکی این شهر به ایران، همگی دست به دست هم داده اند تا تورهای وان بیش از پیش فعال شوند و ایرانی ها گرایش بیشتری برای بازدید و سفر به وان داشته باشند. اگر تمایل دارید اطلاعاتی در مورد دیدنی های وان ترکیه کسب کنید، در ادامه با ما همراه باشید.

جاهای دیدنی وان کدامند؟

1- قلعه وان

قلعه وان ترکیه (Van Castle) قلعه ای عظیم با بنای سنگی است که توسط پادشاه باستانی اورارتو (ancient kingdom of Urartu) طی قرن 7 تا 9 قبل از میلاد مسیح ساخته شده بود. این دژ بزرگ ترین نمونه پادشاهی اورارتو است. پس از ورود به قلعه، منظره زیبایی از دریاچه وان و مناظر اطراف آن خواهید دید. در ورودی قلعه یک ایستگاه دوچرخه سواری وجود دارد؛ شما می توانید با کرایه دوچرخه، از دوچرخه سواری لذت ببرید و سپس با نشستن در کافی شاپی که در آنجا قرار دارد، از خوردن یک استکان چای یا یک فنجان قهوه ترک لذت ببرید. جهت اطلاعات بیشتر به مقاله "قلعه وان، قلعه ای که سال های زیر آب بود" مراجعه کنید.

Address: Turkey, Van, 5 km of Van.

جاذبه های دیدنی وان، قلعه وان ترکیه

جاهای دیدنی وان ترکیه، قلعه وان

2- توشپا

از میان مکان های دیدنی وان ترکیه، می توان به توشپا (Tushpa / Tuşpa) اشاره کرد که یک شهر تاریخی در نزدیکی قلعه وان است؛ بنابراین، تور وان و گردشگران می توانند پس از بازدید از توشپا، از قلعه نیز دیدن کنند. آنچه که امروزه در توشپا می بینید، بقایای از این شهر باستانی است. در قرن نهم میلادی، توشپا پایتخت اورارتو بود؛ ویرانه های این شهر باستانی را فقط می توانید در غرب استان وان و شرق دریاچه وان ببینید. در صورت تمایل از مقاله توشپا دیدن کنید.

Address: Turkey, Van, 5 km of city center, near van castle, Melen Caddesi.

توشپا از جاهای دیدنی بانک

3- دریاچه وان و دیدنی های وان

دریاچه ای در وان ترکیه وجود دارد که یکی از مهمترین و معروف ترین دریاچه های ترکیه و در عین حال بزرگ ترین دریاچه این کشور محسوب می شود؛ «دریاچه وان» (Van Golu) با ساحل ماسه ای و تخته سنگی خود، وجود کلیسای زیبای صلیب مقدس مربوط به قرن دهم، یک کلیسای ارمنی مربوط به قرن دهم و مجتمعی برای راهبان مسیحی در جزیره آکدامار، از محبوب ترین و توریستی ترین جاهای دیدنی وان ترکیه است. در ساحل دریاچه وان هتل زیبایی وجود دارد که با حضور در آن، منظره زیبایی را در کنار آب دریاچه و کوه های بلند، تجربه خواهید کرد. توضیحات بیشتر در "دریاچه وان، دومین دریاچه بزرگ خاورمیانه" ارائه شده است.

Address: Turkey, Van, Akdamar Island, Gevaş.

دریاچه وان از جاهای دیدنی شهر وان ترکیه

دیدنی های وان، کلیسای صلیب مقدس

4- کلیسای کارمراوانک از دیدنیهای وان

«کلیسای کارمراوانک وان» (Karmravank) یک صومعه ارمنی متروک در استان تاریخی Vaspurakan، که ایالتی ارمنی نشین بود، است. کارمراوانک وان ترکیه توسط پادشاه گاگیک یکم (King Gagik I) از سلسله Artsruni ساخته شد. این صومعه تاریخی را می توانید در 12 کیلومتری شمال غرب جزیره آکدامار پیدا کنید. کلیسای ارمنی کارمراوانک وان ترکیه را ببینید.

Address: Turkey, Van, 12 km of west-northwest of Akhtamar Island.

دیدنیهای وان ترکیه، کلیسای کارمراوانک

5- واراگاوانک از دیدنیهای وان

واراگاوانک (Varagavank) یکی از دیدنیهای وان است. این صومعه ارمنی در سراشیبی کوهی به نام کوه اِرک (Mount Erek) در 9 کیلومتری جنوب شرق استان وان، در شرق ترکیه واقع شده است. واراگاوانک وان توسط پادشاهی ارمنی به نام Senekerim-Hovhannes Artsruni در قرن 11 میلادی بنا شد. رابرت اچ هیوسن (Robert H. Hewsen ) واراگاوانک را مشهورترین و محبوب ترین عبادتگاه محدوده دریاچه وان معرفی کرده است. این عبادتگاه در ماه های آوریل و می 1915، طی نسل کشی ارمنی ها توسط ارتش ترکیه مورد حمله قرار گرفت، با این حال، بخش هایی از این عبادتگاه همچنان وجود دارد.

Address: Turkey, Van, 9 Km southeast of the city of Van.

6- کلیسای کتوتس از جاهای دیدنی وان

«کلیسای کتوتس» (Ktuts Monastery) در وان یک صومعه ارمنی متروک مربوط به قرن 15 است که در یکی از جزایر کوچک دریاچه وان به نام جزیره کتوتس (island of Ktuts) ساخته شد. بر اساس برخی عقاید نیز  این صومعه در قرن 4 توسط Saint Gregory پس از بازگشت از روم ساخته شد. این عبادتگاه شامل دست یوحنا بود که در حال حاضر در یک جعبه اشیای متبرکه و عتیقه در Patriarchate  ارمنستان نگهداری می شود. صومعه کتوتس اولین سند تاریخی صومعه های قرن 15 است؛ دست نوشته هایی که بر روی آن وجود دارد این موضوع را تأیید می کند. کتاب ها یا نسخه های خطی مربوط به این زمان در Matenadaran ایروان ارمنستان نگهداری می شود. کلیسای کتوتس وان بر اثر زلزله سال 1648 آسیب هایی دید و در قرن هجدهم با حمایت مردم Bagesh مورد بازسازی قرار گرفت. این کلیسا جزء یکی از محل های اقامت اسقف ها بود.

Address: Turkey, Van, Mollakasım Mahallesi, 65090 Tuşba.

جاهای دیدنی وان ترکیه، کلیسای کتوتس

7- قلعه چاووش تپه و قلعه هوشاپ

«قلعه چاووش تپه و قلعه هوشاپ» (Çavuştepe and Hoşap) گزینه های خوبی برای تفریح یک روزه هستند و تورهای وان می توانند بازدید از آن را جزء اهداف و مقاصد خود قرار دهند. قلعه چاووش تپه و هوشاپ را می توانید در فاصله 25 کیلومتری دریاچه وان پیدا کنید. چاووش تپه یا ساردورینیلی (Sardurihinilli) دژ و کاخی بود که توسط پادشاهان اورارتین در قرن هشتم میلادی ساخته شد. با نگاهی به دشت گوپینار (Gürpınar Plain) بقایایی از پایه های کاخ سلطنتی اوراتین ها را خواهید دید که در 735 و 764 میلادی، یعنی اوج قدرت امپراطوری اوراتین ساخته شد. قلعه چاووش تپه یا ساردورینیلی در 25 حدود کیلومتری شمال شرق وان، در امتداد جاده منتهی به حاکاری (Hakkari) واقع شده است.

Address: Turkey, Van, Çavuştepe Mahallesi 65900 Gürpınar.

در حدود 33 کیلومتری قلعه چاووش تپه، قلعه بزرگ هوشاپ را خواهید دید که در روستای گوزل سو (village of Güzelsu) و بر روی یک تپه واقع شده است. قلعه هوشاپ (Hoşap Castle) در سال 1643 توسط فرماندار محلی عثمانی بنا شد. برای ورود به قلعه هوشاپ از یک پل که نماد و نشانه آن دو شیر زیبا است، گذر خواهید کرد.

Address: Turkey, Van, Güzelsu Mahallesi, 65900 Gürpınar.

جاهای دیدنی وان ترکیه، قلعه هوشاپ

8- پل شیطان

در بالای دره ای عمیق و باریک و بر روی رودخانه ای باریک، پلی به نام «پل شیطان» (Şeytan Köprüsü) وجود دارد که در قرن نوزدهم بنا شده و یکی از اماکن تاریخی مهم وان به شمار می رود. این پل نمای زیبایی دارد. افسانه یا داستانی تاریخی مبنی بر این وجود دارد که در یک مراسم عروسی، ضمن عبور از پل، اتفاقی رخ می دهد که منجر به مرگ می شود و از آن پس، مردم نام پل را پل شیطان می گذارند.

Address: Turkey, Van, Kemerköprü Mahallesi, Yanıktar Dersi, 65500 Muradiye, Van.

پل شیطان از دیدنی های وان ترکیه

9- آبشار مرادیه

اگر در میان دیدنی های وان ترکیه به دنبال مکانی طبیعی و زیبا هستید، یکی از پیشنهادات ما بازدید از «آبشار مرادیه» (Muradiye Şelalesi) است. آبشار مرادیه را به افتخار "سلطان مراد پنجم" نامگذاری کرده اند. این آبشار که با ارتفاع 18 متر در سنگ های آتشفشانی شکل گرفته است، با پوشش گیاهی رنگارنگ احاطه شده و مناظری روح انگیز خلق کرده است. در فصل زمستان می توانید تصویری یخ زده و منجمد از آب های در حال سقوط را ببینید.

Address: Turkey, Van, Görecek Mahallesi, 65500 Muradiye.

جاهای دیدنی وان ترکیه، آبشار مرادیه

10- آبشار کانیس پی از جاهای دیدنی وان

در سفر به وان در فصل تابستان، بازدید از «آبشار کانیس پی وان» (Kanispi Şelalesi) را فراموش نکنید. آب این آبشار در انتهای ماه آوریل شروع جاری می شود، در اواسط ماه اوت کاهش می یابد و در ابتدای ماه سپتامبر آبی از آن جاری نمی شود. شما می توانید در اینجا به ماهیگیری بپردازید؛ ماهی های قزل آلای زیادی در آب این آبشار وجود دارد. اگر اهل ماهیگیری هستید و تمایل دارید یک وعده ماهی کبابی تازه را در کنار آبشاری زیبا و طبیعتی چشم نواز میل کنید، کانیس پی را فراموش نکنید.

  .Address: Turkey, Van, 75 km Van, 5 km away from Çatak Town

جاهای دیدنی شهر وان ترکیه، آبشار کانیس پی وان

11- توپراکاله از جاهای دیدنی وان ترکیه

«توپراکاله» (Toprakkale) یک دژ باستانی متعلق به اوراتین ها است که توسط راسا اول (Rusa I) ساخته شد و در امروزه در نزدیکی استان وان در شرق ترکیه واقع شده است. این سایت باستانی و اشیای مربوط به آن که متعلق به هنر اورارتین ها است، توسط تیم های باستان شناسی کشورهای آلمان، بریتانیا و کشورهای دیگر مورد کاوش و حفاری قرار گرفت.

Address: Turkey, Van, near the modern city of Van.

دیدنی های وان ترکیه، توپراکاله

12- موزه وان از دیدنی های وان ترکیه

بسیاری از جاذبه های وان ترکیه را می توانید در «موزه وان» (Van Museum) ببینید. در اینجا می توانید اشیایی با قدمت اوایل عصر آهن را ببینید. موزه اصلی وان بر اثر زلزله سال 2011 دچار آسیب هایی شد و ساختمان شیشه ای جدید موزه در اواخر سال 2014 در پای قلعه وان بازگشایی شد. موزه وان به واسطه داشتن آثار و اشیای منحصر به فرد و برجسته اورارتین ها در جهان، به خود می بالد.

Address: Turkey,Van, Yalı Mahallesi, Van Kalesi 1. Sk., 65140 İpekyolu.

جاهای دیدنی وان ترکیه، موزه وان

13- مسجد جامع وان

«مسجد جامع وان» (Ulu Cami) از مساجد زیبا و از بقایای مسجد بزرگ وان است. ساخت نیمه پایینی مناره و فنداسیون دیوارها به قرن دوازدهم و دوران سلجوقی بر می گردد؛ بر اساس یک تحلیل تاریخی، تاریخ ساخت و ساز بعدی به دوران دیکتاتوری بر می گردد. رفتن و حضور در مسجد به شما کمک می کند تا با فرهنگ مردم وان بیشتر آشنا شوید. در مجله گردشگری سفربانک در مورد مسجد جامع وان بیشتر بدانید.

Address: Turkey, Van, 65100 Van Merkez, Şerefiye Mahallesi.

جاهای دیدنی وان ترکیه، مسجد جامع وان

14- اسکله وان

«اسکله وان» (Van Iskelesi) از دیگر دیدنی ها و جاذبه های وان ترکیه است. اگر پس از چند روز اقامت در وان و بازدید از جاذبه های گردشگری وان ترکیه تمایل داشتید در یک عصر آرام در کنار دریاچه وان قدم بزنید، غروب آفتاب را در حالی که قایق ها در حال رفت و آمد هستند تماشا کنید، به اسکله وان بروید. این منطقه مکان خوبی برای پیاده روی است. یک پارک تفریحی و تعدادی رستوران و مغازه اغذیه فروشی نیز در پیرامون اسکله وان وجود دارد. مطالب بیشتر در مورد اسکله وان در مجله گردشگری سفربانک.

Address: Turkey, Van.

جاهای دیدنی وان ترکیه، اسکله وان

15- وان قدیم از جاهای دیدنی وان

«وان قدیم» (Old Van) بخشی از شهر زیبا و امروزی وان ترکیه است که در آنجا می توانید خانه ها و نحوه زندگی مردم را ببینید. بخش وسیعی آن مربوط به کردها است. در وان قدیم دو خیابان اصلی در وجود دارد که پس از زلزله وان بازسازی شده است، در امتداد این دو خیابان فروشگاه هایی مدرن وجود دارد؛ دلیل مدرنیزه بودن فروشگاه های این منطقه، بازسازی پس از زلزله است. علاوه بر این، مغازه های پنیر و کافه های صبحانه، پارک هایی زیبا برای نشستن و تماشای اطراف و غیره را می توانید در شهر قدیم وان ببینید. از خوردن صبحانه غافل نشوید که زیرا صبحانه های وان معرف هستند!

Address: Turkey, Van, below Van Castle.

جاهای دیدنی وان ترکیه، وان قدیم

امتیاز 4.92از 5 (25 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید