سرطان چیست و علائم سرطان کدام است

سرطان چیست و علائم سرطان کدام است

سرطان چیست؟ سرطان (Cancer) نامی است که به مجموعه ای از بیماری ها نسبت داده می شود. بسیاری از سرطان ها با ایجاد تومورهای جامد در بافت های بدن شکل می گیرند، اما برخی از آن ها مانند سرطان خون معمولاً با ایجاد تومورهای جامد همراه نیستند. اگر بخواهیم تعریف دقیقی از این بیماری داشته باشیم، می توان گفت که آن حالتی است که سلول های بدن به طور غیرمتعارف و غیرعادی تقسیم می شوند به رشد خود ادامه می دهند و همین تقسیم سلولی بی رویه منجر به ایجاد تومور در بافت های بدن می شود.

دلایل سرطان و نشانه های سرطان

دلیل اصلی سرطان چیست؟

دلیل اصلی سرطان، جهش های ژنتیکی است که پس از تولد رخ می دهند. بیشتر جهش های ژنتیکی پس از تولد رخ می دهند و بنابراین به ارث نمی رسند. سیگار کشیدن، ویروس ها، اشعه ها، چاقی، مواد شیمیایی سرطان زا، التهاب مزمن و عدم تحرک عواملی هستند که می توانند به جهش ژنتیکی و در نهایت سرطان منجر شوند.

دیدن حرف «C» در آزمایش برای هیچکس خوشایند نیست! سرطان بیماری عجیب و غریبی است، اما اگر از همان ابتدا به آن توجه کنید، شانس شما برای زنده ماندن بالا خواهد بود. علائمی برای شناسایی این بیماری وجود دارد. در ادامه 11 مورد از مهمترین علائم که ممکن است افراد آن ها را کاملا نادیده بگیرید، ارائه شده است. اما مراقب باشید که این علائم را اشتباه نگیرید و اشتباه تفسیر نکنید.

 1. احساس خستگی پایدار

احساس خستگی می تواند علائم متعددی داشته باشد؛ کم خونی، زندگی شهری و پر استرس و فشارهای روحی، همگی می توانند منجر به شکل گیری احساس خستگی در افراد شود. با این حال، احساس خستگی پایدار نیز می تواند یکی از علائم  باشد. از میان همه سرطان ها، سرطان کولون (colon cancer) و لوسمی (leukemia) بیشتر می توانند این احساس را در فرد ایجاد کنند.

علائم سرطان خستگی پایدار

 1. کاهش وزن شدید و غیر قابل توجیه

اگر وزن شما به سرعت و به طور غیر عادی در حال کاسته شدن است و واقعاً دلیل قانع کننده ای برای آن ندارید، خود را چکاپ کنید؛ بیشتر سرطان ها سبب کاهش وزن می شوند.

از دست دادن وزن از علائم سرطان

 1. درد پایدار

درد دائمی و پایدار که ظاهراً دلیل معقولانه ای ندارد می تواند یک نشانه باشد، به ویژه اگر شما به درمان درد پرداخته اید اما جوابی نگرفته و دردتان بهبود نیافته است. بسته به قسمتی از بدن که درد در آنجا شایع است، نشانه هایی از تومور مغزی، سرطان تخمدان یا روده بزرگ امکان پذیر است.

درد پایدار از علائم سرطان

 1. توده ها و یا ورم های عجیب و غریب

اگر توده ای در بدن خود حس کردید یا متوجه شدید که قسمتی از بدن تان ضخیم، متورم یا دچار تغییرات ظاهری شده است، با پزشک مشورت کنید. حتی اگر احساس می کنید تغییری که در بدن تان رخ داده، نرمال است، باز هم توجه ویژه ای به آن داشته باشید.

 1. تب مکرر و عرق شبانه

سرطان، سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد که منجر به تب معمولی می شود و به نظر می رسد هیچ دلیلی خاصی برای آن وجود ندارد. در مورد سرطان هایی مانند سرطان خون، لوسمی و سرطان غدد لنفاوی، تب جزء مراحل ابتدایی بیماری محسوب می شود اما در مورد دیگر سرطان ها، این حالت جزء مراحل پیشرفته تر است.

 1. تغییرات پوستی

تغییرات پوستی را می توان یکی از بهترین علائم و نشانه های ابتلا به سرطان به شمار آورد. شاید باورتان نشود اما سرطان پوست رایج ترین نوع سرطان است که در این مورد نیز تغییراتی در پوست ایجاد می شود. هرگونه تغییرات پوستی مانند کک و مک، خال یا زگیل و تغییر در اندازه یا رنگ آن ها می تواند مشکوک باشد، بنابراین به پزشک مراجعه کنید. قرمز شدن پوست، ایجاد خال و خون ریزی پوست نیز از دیگر علائم سرطان پوست است.

 1. سرفه مداوم

سرفه مداوم که دلیل آن سرماخوردگی نباشد، می تواند یکی از دلایل سرطان باشد. سرفه های مداومی که بر اثر آن احساس درد در قفسه سینه، پشت یا شانه ها ایجاد شود، می تواند از علائم باشد؛ بنابراین سعی کنید یک چکاپ انجام دهید.

سرفه مداوم از علائم و نشانه های سرطان

 1. تغییر در عادات مثانه یا روده

نیاز مکرر و غیر عادی افراد بر ادرار و یا تخلیه روده، می تواند نشانه ای از سرطان باشد. اسهال و یبوست از نشانه های سرطان روده هستند. درد در هنگام ادرار یا خون در ادرار نیز از نشانه ها و علائم سرطان پروستات محسوب می شود.

 1. خونریزی بی دلیل

یکی از مهمترین علائم سرطان، سرفه های همراه با خونریزی است. خونریزی از مهبل یا معقد نیز از دیگر علائم سرطان محسوب می شوند.

 1. مشکل بلع غذا

مشکل در بلع غذا یا تلاش برای فرو بردن غذا از دلایل سوء هاضمه است و ممکن نشانه هایی از سرطان معده، سرطان مری و یا گلو باشد. البته این علائم معمولاً با سرطان مرتبط نیستند اما بهتر است دلیل آن را بررسی کنید.

 1. علائم دیگر

علائمی که تا کنون ذکر شد، شایع ترین نشانه های سرطان هستند، اما موارد دیگری نیز وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد؛ مواردی مانند تورم پاها و تغییرات عمومی و ظاهری در بدن. از طرفی، تورم پاها و یا تغییرات عمومی و ظاهری بدن ممکن است از علائم آن نباشد، یا حتی ممکن است نتیجه درمان سرطان باشد اما بهتر است مورد بررسی قرار گیرد و نادیده انگاشته نشود.

برای پیشگیری از ابتلا به بیماری سرطان، داشتن یک زندگی سالم، هم به لحاظ غذایی و هم به لحاظ داشتن فعالیت های فیزیکی مناسب و دوری از استرس در درجه اول مهمترین موارد هستند؛ از طرف دیگر، بررسی و چکاب های سالانه یا دو سال یکبار در افراد بالای 30 یا 40 سال بسیار مؤثر است. آزمایش هایی مانند «آزمایش شمارش کامل خون» یا همان CBC یکی از آزمایش های معمول است که در چکاپ های مربوط به این بیماری صورت می گیرد؛ در این روش، تعداد سلول های خونی شما در یک آزمایش خون شمارش می شود؛ اگر تعداد سلول های خون از حد نرمال بیشتر باشد، می تواند زنگ خطر و یک عامل هشدار دهنده برای سرطان محسوب شود. فراموش نکنید که در مورد بیشتر سرطان ها، اقدام به موقع می تواند به درمان منجر شود.

آزمایش CBC چکاپ سرطان

امتیاز 5.00از 5 (5 رای)

نظرات کاربران

برای این مطلب هنوز نظری ثبت نشده است
افزودن نظر جدید