نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

مشابه‌ سازي سفال‌هاي پيش از تاريخ

تعداد بازدید : 229
تاریخ : 1391/09/30
مهرداد مهرداديان سفالگر جواني است كه با روش ابداعي خود تلاش كرده تا سفال‌هاي پيش از تاريخ را احيا كند . او با استفاده و الگو برداري از نقوش تاريخي شوش و مشابه‌ سازي سفالينه‌هايي كه اصل آن در موزه لوور فرانسه نگهداري مي‌شود توانسته آثار ارزشمندي را ارائه دهد كه مهر تائيد باستان‌ شناسان را به همراه داشته است . مهرداديان كه تاكنون در بيش از ده‌ها نمايشگاه حضور داشته اخيرا سفال‌هاي نخودي خود را با طرح‌هاي متعلق به دشت شوشان در حاشيه كنگره باستان‌ شناسي در معرض نمايش و فروش گذاشته است . ظروف سفالي كه شما درست كرديد مشابه‌ سازي با ظروف چه دوره تاريخي است ؟ اين سفال‌ها برگرفته از طرح‌هاي پيش از تاريخ دشت شوشان است كه در جنوب غرب ايران قرار دارد . اين ظروف نخودي با نقوش سياه در دوره هزاره پنجم قبل از ميلاد تا هزاره چهارم قبل از ميلاد رواج پيدا مي‌كند كه الان سفالينه‌هاي اصل آن در موزه‌هاي مختلف خارجي و داخلي نگهداري مي‌شود . اين سفال‌هاي نفيس كه در اختيار موزه لوور پاريس است حدود 2000 قطعه است و توانستم اين ظروف را به لحاظ فرم ظاهري و ضخامت بدنه‌ها و نقش‌ مايه‌ها مشابه‌ سازي كنم . اين سفال‌ها براي آن كه حس قدمت ايجاد كند از چه موادي تهيه شده است ؟ خاكي كه استفاده شده خاك اطراف رود دز است . در بستر اين رودخانه نوعي گل وجود دارد كه در سفالگري به آن خاك بالكلي گفته مي‌شود كه چسبندگي خوبي دارد . من آن خاك را استخراج و فرآوري مي‌كنم و بدنه سفال‌ها با آن ساخته مي‌شود . يكي از خواص اين سفال اين است كه وقتي پخته مي‌شود رنگ روشن به خودش مي‌گيرد ، يعني به رنگ نخودي متمايل به سفيد درمي‌آيد . نقش‌هايي كه روي اين سفال‌ها كشيده شده با استفاده از چه مواد رنگي بوده است ؟ طرح‌ها با اكسيد‌هاي فلزي روي بدنه نقاشي مي‌شود . با استفاده از سنگي كه در سيستان و بلوچستان اصطلاحا به آن تي‌توت مي‌گويند و همراه با تركيبات سيليسي كه در نقاشي بدنه‌ها از آن بهره مي‌برم كه روي بدنه پخته مي‌شود و اين رنگ سياه را كه بين مات و براق است ايجاد مي‌‌كند و آن را شبيه به نقاشي‌هاي پيش از تاريخ مي‌كند . در واقع با استفاده از اين رنگ روي سفال‌ها نقش‌هايي از بزهاي شاخ‌ بلند‌ ، حيوانات گربه‌سان ، پرنده و نقوش هندسي همانند طرح‌هايي كه روي سفال‌هاي شوش است طراحي كرده‌ام . آيا پيشينيان هم از چنين موادي استفاده مي‌كردند ؟ واقعا به طور قطع نمي‌شود گفت كه آيا آنها هم به اين روش توليد مي‌كردند ، اما آنچه مسلم است به لحاظ ظاهري شباهت‌هاي بسياري دارد . من به صورت اتفاقي و با روش‌هاي آزمون و خطا كه طي چهار سال دنبال مي‌كردم به اين رنگ‌ها رسيدم . الان نزديك به 9 سال است كه اين كار را انجام مي‌دهم و با همان تكنيك كار را جلو بردم . در تهيه نقوش از باستان‌ شناسان هم كمك گرفتيد ؟ بله ، يكي از مشوق‌هاي اصلي من كه خيلي هم در اين رابطه كمك كرده است دكتر عليزاده از باستان‌ شناسان شيكاگو هستند كه شرق‌ شناسي پيش از تاريخ تدريس مي‌كنند . با ايشان حدود ده سال پيش ، زماني كه حفاري‌هايي را در منطقه شوش انجام مي‌دادند آشنا شدم . البته از نظرات باستان‌ شناسان ديگري چون استاد كابلي و عبدالمجيد ارفعي ( كتيبه‌ شناس و متخصص زبان‌هاي باستاني ) استفاده كردم .