نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

سرنوشت نامعلوم براي نتايج باستان‌شناسي استان لرستان

تعداد بازدید : 203
تاریخ : 1390/12/08
خبرگزاري ميراث‌فرهنگي ـ گروه ميراث‌فرهنگي ـ با اينکه آخرين کاوش‌هاي استان‌ لرستان در سال 90 مربوط به مهمترين کاوش‌هاي انجام شده از محوطه‌هايي چون سنگتراشان، گورستان کريدشت خلکانه و غار گيلوران است اما هنوز مشخص نشده که نتايج و مطالعات يافته‌هاي مربوط به اين محوطه‌ها در کجا مطرح، نگهداري و ارائه مي‌شود. اين‌درحالي است که برخي محوطه‌هاي لرستان از جمله سنگتراشان 6 فصل کاوش را به‌خود اختصاص داده اما نتايج آن به گوش بسياري از باستان‌شناسان نرسيده است. به‌گزارش CHN، ششمين فصل از کاوش محوطه سنگتراشان درحالي پايان يافت که اين محوطه بزرگترين دفينه مفرغي کشور محسوب مي‌شود. محوطه‌ سنگتراشان که متعلق به عصر پاياني آهن است داراي حجم بي‌شماري از يافته‌هاي مفرغي محسوب مي‌شود که اين اشيا از سال 84 تاکنون گردآوري شده‌است. «عطا حسن‌پور»، که سرپرستي هيات‌باستان‌شناسي محوطه‌ سنگتراشان را به‌عهده داشته است با تاييد اين مطلب به CHN مي‌گويد: «محوطه سنگتراشان بزرگترين دفينه مفرغي ايران به‌شمار مي‌رود چنانچه از سال 84 با کاوش‌هاي متعددي که روي اين محوطه صورت گرفته منتج به گردآوري آثار و اشياء بسياري شده است.» با اين وجود مسئله‌اي که هم‌اکنون توسط برخي از باستان‌شناسان ناديده انگاشته مي‌شود گردآوري گزارش‌عملکرد کاملا علمي از يافته‌هاي باستان‌شناسي است، به‌طوري که بسياري از بررسي‌ها در شناسايي اندازه، طول و ابعاد شي باقي مي‌ماند. با اين‌حال حسن پور عدم نشر و چاپ کتاب را دليل بر ندادن گزارش عملکرد نمي‌داند. به‌گفته‌وي، گزارش هايي که از يافته‌هاي باستان‌شناسي بدست مي‌آيد به پژوهشکده باستان‌شناسي ارائه مي‌شود و درواقع روال کار اينست که نتايج و گزارش عملکرد‌ها به دست مخاطبان و طيف باستان‌شناسي برسد اما هنوز بسياري از کاوش‌ها حداقل در لرستان منتشر نشده اما اين دليل آن نيست که گزارش عملکردي ارائه نمي‌شود. حسن‌پور با اعتقاد براينکه در محوطه سنگتراشان 6 فصل کاوش صورت گرفته و بيش از 2 هزار قلم مفرغي کشف شده اما مطالعات آنها شامل طول، عرض، ابعاد و اندازه است مي‌افزايد: «با اينکه برخي از مطالعات برگرفته از طول و عرض واندازه اشيا است اما معمولا سعي کرده‌ايم از زواياي گوناگون و آزمايش‌هاي مختلف به بررسي اشياء بپردازيم. درحال‌حاضر با اينکه گزارش‌ها چاپ نمي‌شود اما مطالعات بسيار از قبيل شيوه قالب گيري اشيا و آزمايشات بسياري روي آن‌ها صورت مي‌گيرد.» وي که علت منتشر نشدن کاوش‌هاي باستان شناسي را نبود اعتبار عنوان مي‌کند ادامه مي‌دهد: «مطالعات باستان‌شناسي زماني‌ به مرحله نشر و چاپ مي‌رسد که اعتبار و دستور مقامات بالاتر را جذب کرده باشد هرچند که فعاليت و گزارش‌ عملکرد باستان شناسان در اسناد سازمان ميراث‌فرهنگي موجود است.» درحال‌حاضر غار گيلوران از جمله غارهاي پيش از تاريخ دره خرم‌آباد محسوب مي‌شود که هياتي از باستان‌شناسان ايراني براي نخستين بار در اين غار مشغول به فعاليت هستند. همچنين نزديک به گورستان کرديدشت خلکانه که محوطه‌اي کاملا تاريخي است در سال جاري گور باستاني کاوش و 2 ظرف سفالي مربوط به عصر آهن يافت شد اما اينکه مطالعات و نتايج کاملي از اين محوطه‌هاي تاريخي که از اهميت به‌سزايي هم برخوردارند چاپ شود هنوز مشخص نيست.