نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

نقش برجسته 'برم‌دلک' بو گرفت+عکس

تعداد بازدید : 200
تاریخ : 1391/06/26
خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ گروه میراث‌فرهنگی ـ برخورد تاریخ و صنعت، نقش‌های برجسته "برم دلک" را آغشته به بوی فاضلاب کرد. درحا‌ل‌حاضر اطراف این نقش‌های برجسته مملو از کارخانه‌های صنعتی است و پساب‌های آن‌ها به داخل رودخانه‌ای می‌ریزد که از مقابل این نقش‌برجسته‌ها می‌گذرد. هم‌اکنون این رودخانه خشک شده و بوی فاضلاب منطقه را احاطه کرده است. به‌گزارش CHN، برم‌دلک محوطه‌ای تاریخی متعلق به دوره ساسانی در 10 کیلومتری شیراز است که نقش برجسته‌ای از این دوره تاریخی دارد و در حال حاضر تصویر یکی از نقش‌برجسته‌های آن تخریب شده‌است. این نقش‌برجسته‌ها که به‌ ثبت آثار ملی رسیده‌اند بدون هیچ‌ حفاظتی رها شده‌اند. این‌درحالی‌است که نه‌تنها چهره یکی از نقش‌ها به‌دلیل آسیب‌های طبیعی و انسانی مخدوش شده، بلکه ریختن پساب‌های کارخانه به رودخانه سبب آلودگی منطقه و تجمع فاضلاب روبری این اثر شده و دید منظری این نقوش را به کلی از میان برده است. همچنین به وجود آمدن گل سنگ‌ها روی این نقوش باعث تخریب روزافزون آن‌ها شده‌است. «میلاد وندایی» باستان‌شناس دوره ساسانی در این باره به CHN می‌گوید: «نقش‌های برجسته برم دلک واقع در روستایی به‌همین نام درحالی مورد تهدید قرار گرفته که وسعت شهرنشینی تا روستای برم‌دلک پیشروی کرده و همین امر باعث شده تا این اثر مورد تهدیدهای انسانی قرار گیرد.» به‌گفته این باستان‌شناس، «پیش از این نیز عده‌ای قصد سرقت بخشی از نقش‌برجسته برم‌دلک را داشتند. اثرات تخریب هنوز بر چهره یکی از نقش‌ها مشهود است». وندایی معتقد است، مقایسه تصاویر کنونی نقش‌برجسته‌های برم دلک با عکس‌های لویی واندنبرگ باستان‌شناس اروپایی که 50 سال پیش گرفته شده نشان از تخریب‌های جدی در این سالها دارد. در حالی که با بازدید عکس‌های چهار سال پیش تاکنون، تخریب نامحسوسی که در آینده‌ایی نه چندان دور باعث از بین رفتن این نقوش می‌شود، قابل مشاهده است. نقش‌برجسته‌های ساسانی برم‌دلک در نزدیکی قصر ابونصر واقع شده است. این قصر و تپه عظیم (هخامنشی ـ ساسانی) آن به‌دلیل نبود حفاظت‌های مناسب در حال از بین رفته‌اند. این‌درحالی‌است که آثار دیگری از محوطه برم دلک به دست نیامده و نقوش برجسته موجود در برم دلک، متعلق به دوران نخست شاهنشاهی ساسانی(224-309.م)، و پادشاهای بهرام دوم و نرسی هستند. نقش برجسته برم دلک با اینکه در فهرست آثار ملی جای گرفته اما تاکنون تعیین حریم نشده است.