نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

روی برج و باروی قلعه «فلک‌الافلاک» هم درختچه سبز شد

تعداد بازدید : 321
تاریخ : 1391/06/13
خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ "فلک‌الافلاک" یا "دژشاپور خواست " قلعه‌ای تاریخی در مرکز شهر خرم‌آباد در استان لرستان است که با نام قلعه دوازده برجی هم شناخته می‌شود. پلان بنای این قلعه تاریخی به صورت هشت ضلعی نامنظم است و قدمت آن به دوره ساسانیان می‌رسد و مصالح آن از سنگ آجر، خشت و ملات گچ و آهک است. البته این ملات و آن گچ و آهک به دلیل نبود تخلیه صحیح آب ناشی از باران از ناودان‌ها، نتوانسته‌ جلوی رویش درختچه‌ها و گیاهان را بگیرد چنانکه در برج و باروهای جنوب و جنوب غربی قلعه ، درختچه‌هایی روییده‌اند که تعداد آنها کم نیست. رشد گیاهان در ارتفاعات و مکان‌های مختلف بافت قلعه از ناودان گرفته تا بدنه و پایه سنگی قلعه و ریشه دواندن درختچه‎ها و گیاهان در میان آن سندی بر وجود منبعی از رطوبت است که آب مورد نیاز این گیاهان را تامین می‎کند و این مسئله می‎توان قلعه را با خطر تخریب و آسیب‎‌پذیری مواجه کند و فرسودگی هرچه بیشتر را به همراه خواهد داشت. روییدن درختچه و گیاهان در برج و باروی قلعه فلک الافلاک نه تنها درختچه‌ها بلکه ترک‌ها و زخم‌های بزرگ و عمیقی که "فلک‌الافلاک" بر تن خود دارد بر نبود مدیریت کارآمد و نابسامانی شرایط مرمت و نگهداری این بنا گواهی می‌دهد. ترک بر بدنه برج جنوبی قلعه فلک الافلاک قلعه "فلک‌الافلاک" در سال 1349 به شماره 883 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و در سال 1354 این بنا با راه‌اندازی موزه مردم‌شناسی و مفرغ‌های لرستان به موزه تبدیل شد. در این میان بازدید کنندگان در بخش ورودی بنا که به سمت شمال و در بدنه برج جنوب غربی تعبیه شده و پس از گذر از راهرو ورودی به حیاط اول وصل می‌شود با مناظر نازیبا از ریخته شدن آجر، سنگ و کلوخ روبه‌رو می‌شوند چنانه گذر از میان آهن‌ها، آجرها و خاکی که در آن بخش ریخته شده کار دشواری است. ورودی موزه مردم شناسی خرم آباد موزه مردم شناسی که هم اکنون پذیرای بازدید کنندگان است متشکل از 12 بخش با مجموعه‌ای از صحنه‌های طراحی شده و اشیا مربوط به زندگی بومی مردم لرستان است که طی سال‌های طولانی گردآوری شده‌اند. از تولد و باورها و اعتقادات، مراسم عروسی، مشاغل سنتی، موتابی، دست بافته‌های بومی و مسکن عشایر مردم لرستان گرفته تا مراسم سوگواری، موسیقی و سنگ گورها را می‌توان در این موزه دید. در این میان سنگ گورهایی که قدیمی‌ترین آنها (برد ممکی) مربوط به دوره سلجوقیان است نمونه‌هایی از سنت و گذشته و تاریخ لرستان است که در این موزه به نمایش درآمده. البته این سنگ قبرهای قدیمی بدون هیچ محافظی و بدون آنکه در محفظه‌ای دور از دست بازدیدکنندگان قرار داده شود به سادگی قابل دسترسی است. گروهای سنگی برد ممکی در موزه مردم شناسی با آنکه قلعه "فلک‌الافلاک" در مرکز خرم آباد قرار دارد و یکی از شاخص‌ترین و بارز‌ترین بناهای تاریخی منطقه بشمار می‌رود ولی از نگاه مسئولان دور مانده. تمام این امور بر مدیریتی نامناسب در حوزه میراث فرهنگی استان لرستان تاکید دارد و لزوم رسیدگی به شرایط موجود را بیش از پیش می‌کند.