نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

پله‌های چوبی موزه آبگینه در آستانه سقوط

تعداد بازدید : 203
تاریخ : 1391/05/26
خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث ـ موزه آبگینه یا موزه تخصصی شیشه و سفال محلی برای نشان دادن قدیمی‌ترین آثار شیشه‌‌ای و سفالی به دست آمده در جغرافیای ایران است. ساختمان موزه هشت ضلعی است و در باغی به مساحت 7 هزار مترمربع قرار دارد. طرح‌های در و پنجره‌های نفیس که بسیار خوب نگه‌داری شده‌اند، یادآور معماری عصر سلجوقی است. این ساختمان در دو طبقه و پنج تالار ساخته شده‌است‌. تالار یک و دو در طبقه اول و تالارهای دیگر در طبقه بالا قرار دارد. در تالار شماره دو (بلور) قدیمی‌ترین شیشه‌ها و لوله‌های شیشه‌ای و سفال‌ها قرار داده شده‌است‌. طراح ویترین‌های موزه مهندسی اتریشی به نام هانس هولاین است‌. تزیینات بنا شامل منبت کاری چهارچوب درها و پله‌ها است و آجر کاری نما که در 50 نوع‌است‌. جنس تمام بخش‌های راه پله‌ها و کف‌پوش سالن‌های ساختمان نیز چوبی و بازمانده از زمان گذشته است، با این حال پله های چوبی بنا که مسیر اصلی عبور بازدیدکنندگان از موزه است هنگام عبور هر نفر به میزان زیادی سر و صدا می کند که نشانی از تخریب این قسمت های بنا و احتمال سقوط آن است. این بخش از راه پله به دلیل قرار گرفتن در زیر فرش از چشم ها پنهان است و به همین دلیل میزان آسیب وارده به آن مشخص نیست. راهنمای موزه آبگینه در پاسخ به سوالی پیرامون اینکه سر و صدای چوب های راه پله ناشی از چیست و چرا تعمیر نمی شود می گوید: «این چوب ها عمر خودشان را کرده اند و مدت‌هاست به همین شکل صدا می‌دهند اما بودجه موزه در حدی نیست که بتوان آنها را تعمیر کرد، علاوه بر این فکر نمی کنم برای پله ها مشکل خاصی پیش بیاید فقط سر و صدا می کند و مثل زنگ ورود و خروج بازدیدکننده ها را به ما اطلاع می‌دهد.» با وجود این داستان این پلکان چوبی موزه آبگینه مشابه حکایتی معروف است از عبید زاکانی به این شرح: " شخصی خانه‌ای به کرایه گرفته بود. چوبهای سقف بسیار صدا می کرد، به خداوند (صاحب) خانه از بهر مرمت آن سخن بگشاد. پاسخ داد که چوبهای سقف ذکر خدا می کنند. گفت : نیک است اما می ترسم که این ذکر منجر به سجده شود." سر و صدای چوب های پلکان موزه آبگینه اگر چه برای کارکنان این موزه حکم زنگ تردد بازدیدکننده ها را دارد اما ممکن است روزی با عبور بازدیدکنندگانی سقوط کرده و هم این اثر تاریخی را تخریب کند و هم جان بازدیدکنندگان را.