نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

چرای گوسفندان درحریم قدیمی‌ترین گنبد آجری کشور! + عکس

تعداد بازدید : 202
تاریخ : 1391/05/17
حریم درجه یک کاخ ساسانی سروستان که دارای قدیمی‌ترین گنبد آجری کشور است چراگاه گوسفندان شده است. این در حالی است که در کنار آن، مرمت غیرهمخوان با معماری مجموعه و ایجاد سازه های اضافی نیز بر مشکلات کاخ ساخته شده در زمان بهرام گور افزوده است. به گزارش خبرگزاری مهر، مجموعه کاخ سروستان که قدیمی‌ترین گنبد آجری کشور را در خود جای داده است در زمان بهرام گور ساسانی ساخته شده است. این کاخ در 90 کیلومتری شهر شیرازواقع شده است. این بنا را کاخی از دوران پادشاهی بهرام پنجم(420 -438 میلادی) می‌دانند که در مقایسه با دیگر بازمانده های ساسانی پارس(کاخ اردشیر بابکان پیروز آباد)، معماری پیچیده ای دارد و از دید فنی مهارت زیادی در ساخت تاقها و گنبدهای آن به کار رفته است. سیاووش آریا، فعال میراث فرهنگی در شیراز که به تازگی از کاخ ساسانی سروستان بازدید کرده است به خبرنگار مهر گفت: یادگار نویسی بر روی ستون ها و دیوارهای، بهسازی(مرمت) غیر اصولی و غیرکارشناسی و رها کردن وسایل کار بهسازی در کف اتاق های کاخ به وضوح دیده می شود. البته باید چرای دام ها و گوسفندان را در حریم درجه یک اثر و استفاده از یکی از اتاق های کاخ به عنوان اتاق نگهبانی را هم به آن افزود. وی افزود: بهسازی(مرمت) از سال 82 تا سال 85 توسط یک مهندس اصفهان انجام و پس از چند سال وقفه دوباره از سر گرفته شد اما متاسفانه چند ماهی است که به دلیل نبود بودجه، دوباره این پروژه متوقف شده است. نکته ای که در این مورد بسیار اسف بار است، شیوه بهسازی این اثر باستانی است چرا که در کنار سنگ از چوب بهره برده شده است نکته دیگر اینکه درب چوبی اصلی یکی از اتاقها را با آجر پوشانده و در بخشی دیگر برایش درب و حتی پنجره ساخته اند و با وجود کانکسی که در نزدیکی کاخ ساخته شده است این اتاق باستانی به عنوان اتاق نگهبانی کاربرد دارد. آریا بیان کرد: در حریم درجه یک اثری که ثبت ملی شده هر روز دامداران، گوسپندان را از نزدیکی کاخ عبور می دهند و بنا به گفته آنان، اداره میراث فرهنگی سروستان نیز از این موضوع آگاهی دارد. پیش از این امیر پیروز دقوقی، مدیر پروژه کاخ سروستان در مورد بررسی‌های جدید و شناسایی وسعت این مجموعه به خبرنگار مهر گفته بود: کارشناسان و باستان‌شناسان در آخرین بررسی‌ها و کاوش‌هایی که در مجموعه کاخ سروستان انجام داده‌اند؛ توانستند بخش‌هایی از حصار و دیوارهای این مجموعه باستانی را کشف کنند. به گفته این باستان‌شناس، شناسایی دقیق وسعت این محوطه علاوه بر این که می‌تواند کاوش‌ها و حفاریهای آینده را سامان‌دهی کند؛ می‌تواند اطلاعاتی را در مورد ساختار و معماری اصلی این مجموعه در اختیار باستان‌شناسان قرار دهد. کاخ سروستان که دارای قدیمی ترین گنبد آجری کشور است به جای اینکه به یکی از مهمترین جاذبه های توریستی استان فارس تبدیل شود، با برخی ناملایمتی هایی رو به رو شده که در شان و شایسته آن و انجام وظایف متولیان نگهداری از کاخهایی با این ویژگیهای معماری چه در داخل ادارات استانی و چه ساختار سازمانی، میراث فرهنگی نیست.