نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

بزرگ‌ترین سد باستانی ساخته شده توسط «مایا‌ها» کشف شد

تعداد بازدید : 215
تاریخ : 1391/05/15
خبرگزاری میراث فرهنگی ـ کاوش‌های انجام شده که اخیرا توسط یک تیم باستان شناسی متشکل از متخصصان چند دانشگاه به رهبری دانشگاه"سین سیناتی" در شهر"تیکال" که یک منطقه شهری متعلق به قوم مایا در کلمبیا صورت گرفت، محوطه‌های جدیدی شناسایی شده‌است که به گفته کارشناسان شاهکار مهندسی و ازجمله بزرگ‌ترین سد ساخته شده جهان است. به گزارش ساینس، این سد که درامریکای مرکزی و توسط مایاها ساخته شده، با استفاده از برش‌های عظیم سنگ، همراه با قلوه سنگ و با ساختار خاکی به ارتفاع بیش از 260 متر طول است که در حدود 33 پا ارتفاع داشته است. این سد قادر بوده‌است که بیش از 20 میلیون گالن آب را در مخزنی که توسط بشر ساخته شده، ذخیره کند. این سیستم پیشرفته آبرسانی درجامعه‌ای پرجمعیت توانسته است در مدت بیش از 1500 سال به رغم چالش‌های زیست محیطی ازجمله خشکسالی‌های ادواری، از جمعیت روبه رشد خود حمایت کند. دراین سد با استفاده از فیلت‌های سنگی، آب وارد شده به سد تصفیه می‌شده است. این یافته‌ها نشانه‌های قدرتمندی از توان تمدنی مایاها در استفاده از سیستم ذخیره آب در شهر باستانی"تیکال" است که د ر شمال گواتمالا قراردارد. تصاویر این آثار قرار است به زودی از سوی آکادمی ملی علوم در مقاله‌ای تحت عنوان" آب و بهره برداری پایدار از زمین در شهر گرمسیری باستانی تیکال"، منتشر شود. پژوهشگران معتقدند که این کشفیات، نور تازه‌ای بر روش زندگی مایاها و چگونگی استفاده و حفاظت از ذخایر طبیعی درحمایت از جامعه بسیار پرجمعیتی که داشته‌اند ، می‌افکند. این سیستم پیشرفته آبرسانی درجامعه‌ای پرجمعیت توانسته است در مدت بیش از 1500 سال به رغم چالش‌های زیست محیطی ازجمله خشکسالی‌های ادواری، از جمعیت روبه رشد خود حمایت کند. این جمعیت بین 60 تا 80 هزار سکنه بوده‌است که در حدود سال‌های 700 میلادی در امریکای مرکزی سکونت داشته‌اند. به گفته یکی از کارشناسان فعال دراین پروژه باستان شناسی، ارقام ذکر شده بسیار بالاست و نشان می‌دهد که آن‌ها با توجه به رشد جمعیت، نیاز مبرمی به تامین ذخایر بزرگ آب داشته‌اند . نکته مهم دیگر آن که مایاها درساخت این سد تنها از ابزارها و فناوری‌های عصر سنگ برای ساخت ومدیریت این سیستم شگفت‌انگیز و بادوام و نگاهداری آن استفاده کرده‌اند.