نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

نیم شمسه ایوان مسجد خان شیراز ترک برداشت

تعداد بازدید : 222
تاریخ : 1391/04/20
خبرگزاری میراث فرهنگی - گروه میراث: مدرسهٔ خان یکی از مدرسه‌های تاریخی شهر شیراز و بازمانده از دوران صفویان است . این مدرسه دارای صحنی به طول 51 و عرض 45 متر است و در هر چهار طرف آن جمعا 70 حجره‌ در دو طبقه ساخته شده است. در قسمت بالای ورودی این مدرسه نیز تالاری وسیع که ملاصدرا در آن تدریس می‌کرده وجود دارد. از تزئینات این مدرسه مقرنس‌های زیبای سردر ورودی و همچنین کاشی کاری معرق راهروهای ورودی آن است. در کتیبه قسمت ورودی بنا نام معمار مدرسه حسین شماعی و سال ساخت آن 1024(ه .ق) ذکر شده است. مدرسه خان به شماره 75 و در تاریخ 15/10/1310 هجری شمسی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. با وجود این اما در بالاترین قسمت مقرنس های سردر ورودی و نیم شمسه ایوان ورودی این مدرسه باشکوه شکافی ایجاد شده است که در صورت عدم مرمت و علت یابی ممکن است به آسیبی جبران ناپذیر برای این بنای تاریخی بدل شود. شکاف ایجاد شده در این قسمت از بنا تزئینات و کاشی کاری های اثر را شکسته و تخریب کرده است. نیم شمسه به قسمتی از مقرنس کاری گفته می شود که در آن تزئینات ایوان به نوک طاق وصل می شود ، در معماری ایرانی به این قسمت اگر در زیر گنبد باشد شمسه گفته می شود و در ایوان و سردر ورودی نیم شمسه خوانده می شود. این اتفاق در حالی رخ داده است که مسئولان اداره میراث فرهنگی استان فارس در اسفند سال 90 از پایان مرمت این بنای تاریخی با هزینه دو میلیارد ریال اعتبار خبر داده بودند، بر این اساس گفته شد احیای پشت‌بام مدرسه، کف‌فرش ، تعمیرات داخلی و ساخت درب حجره‌های ضلع شمال و شرق، تعمیرات ضلع شمالی، تعمیرات آجرکاری و بندکشی در محل‌های مورد نیاز، تعمیرات کف‌فرش حیاط و ایوان ضلع جنوب، تعمیرات کاشی کاری طرفین ورودی، تعمیرات سنگ ازاره‌های ضلع شمالی از اقدامات مرمتی انجام گرفته در مدرسه خان بوده است