نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

مقبره شمس‌ قمر

تعداد بازدید : 213
تاریخ : 1391/03/08
كمتر روستايي را در ايران و بويژه استان‌هاي غربي مي‌توان پيدا كرد كه فاقد آثار تاريخي و باستاني باشند. شايد همين پر تعداد بودن ابنيه تاريخي در كشور ما باعث شده تا نسبت به اين داده‌هاي ارزشمند و تاريخي بي‌تفاوت باشيم و آن‌طور كه شايسته است به آنها بها ندهيم. اين موضوع در شرايطي صورت مي‌گيرد كه در بسياري از كشورهاي دنيا كه از سابقه و تاريخ كمي برخوردارند، تلاش مي‌شود به هر شكل ممكن با ايجاد جاذبه‌هاي گردشگري و تاريخي و به نوعي با تاريخ‌سازي و قهرمان‌پروري توجه ديگر ملت‌ها را به خود جلب كنند. نه‌تنها در خارج از استان كرمانشاه كه شايد بسياري از ساكنان اين استان از وجود روستايي با نام طلسم با خبر نباشند. استان كرمانشاه از نظر وجود آثار باستاني و ارزشمند از استان‌هاي بسيار غني ايران محسوب مي‌شود و شهرت و آوازه بيستون و طاق بستان آن، مرزها را درنورديده و در سطح جهان شناخته شده است اما اين دليل خوبي براي بي مهري نسبت به ساير آثار ارزشمند تاريخي سرزمين‌مان نيست. ميراثي كه وظيفه داريم نه‌تنها براي فرزندانمان، بلكه آن را براي بشريت حفظ كنيم. روستاي طلسم در دهستان حومه كرند شهرستان دالاهو قرار گرفته و در فاصله 700 متري جنوب روستا بقاياي بنايي تاريخي از جنس سنگ به چشم مي‌خورد. اين بنا آرامگاهي بوده است و در بين اهالي با نام مقبره شمس قمر شناخته مي‌شود. مقبره شمس قمر داراي يك پلان چهار ضلعي به ابعاد4‌/‌6×4‌/‌6 متر است. مصالح به كار رفته در اين بنا سنگ‌هاي لاشه و ملات گچ است. ورودي آن در ضلع شمالي است كه به عرض 80 سانتي‌متر و به ارتفاع 1.45 قوسي دارد كه بتازگي احداث شده است. اين مقبره در وضعيت فعلي بدون پوشش و در معرض آسيب‌هاي وارد شده از سوي طبيعت مانند رطوبت و سرما و گرماست. البته خوشبختانه در سال‌هاي اخير بخش‌هاي زيادي از آن مرمت شده ولي با توجه به شرايط آب و هوايي منطقه، اين ميزان مرمت كافي نيست و اين بنا نيازمند توجه بيشتري است. در ضلع جنوبي بنا محرابي وجود دارد كه در زمان مرمت ايجاد و كف مقبره نيز با موزائيك فرش شده است. داخل مقبره سنگ قبر جديدي به اسم شمس قمر قرار گرفته است. براساس مستندات ثبت شده در سازمان ميراث فرهنگي، قدمت اين بنا به قرن هفتم بازمي‌گردد كه مشخص نيست اين تخمين قدمت بر چه اساسي انجام گرفته، چرا كه بناهاي اين دوره در سراسر ايران داراي ويژگي‌هايي از قبيل بلند بودن ايوان‌هاي ورودي يا استفاده از آجر با تزئينات كاشي در ساخت بناست و در بناي شمس قمر هيچ يك از شاخصه‌هاي مربوط به اين دوره غير از وجود آثار استفاده از قوس‌هاي جناغي به چشم نمي‌خورد كه اين شاخصه به تنهايي براي تخمين قدمت بنا كافي نيست. متاسفانه در ساختمان اين بنا اثري از كتيبه به چشم نمي‌خورد كه بتوان بر اساس آن دوره ساخت بنا را تعيين كرد. البته وجود شواهد و مستندات تاريخي ديگري از قبيل تپه باستاني طلسم در اين روستا كه در آن آثار سطحي از دوره پيش از تاريخ و دوره‌هاي مختلف تاريخي ديده مي‌شود مي‌تواند كليد راهنماي باستان‌شناسان در تعيين قدمت اين بناي تاريخي باشد. متاسفانه با وجود مدت زمان طولاني كه از تاريخ ثبت اين تپه در فهرست آثار ملي ايران مي‌گذرد، هنوز هيچ فعاليت علمي باستان‌‌شناسي در آن صورت نگرفته است. قطعا در صورت تصويب و اجراي عمليات حفاري باستان‌شناسي و گمانه‌زني در اين محل مي‌توان نسبت به قدمت اين بنا و تاريخچه منطقه نظر قطعي ابراز كرد. آرامگاه شمس قمر در تاريخ ششم اسفند 1385 با شماره ثبت 17553 به‌عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است. ليلي دهقاني‌پور-جام جم