نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

قصر ابونصر زباله‌دانی شد

تعداد بازدید : 220
تاریخ : 1391/02/27
خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ قصر ابونصر که سکونتگاه سه دوره تاریخی مهم هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان بود، به زباله‌دانی تبدیل شده‌است. مردم ساکن در اطراف قصر نخاله‌های ساختمانی را پای این قصر باستانی می‌ریزند و از آن به عنوان سطل آشغالی بزرگ استفاده می‌کنند. به گزارش CHN‌ تعرض به قصر ابونصر از سال 1360 آغاز شد. به دلیل نزدیکی این اثر به شهر شیراز، شهرکی در نزدیکی آن احداث شد که مهر تخریب را بر پیشانی ابونصر زد. گروه کاوش دانشگاه شیکاگو، در فاصله سالهای 1931-1933 یا 1310-1312 یک عکس هوایی هم از محوطهٔ تخت ابونصر انداخته‌اند که نشان از کم بودن ساخت و سازها دارد. به گفته یکی از ساکنین اطراف قصر ابونصر، زباله‌ها و نخاله‌ها منظر این قصر باستانی را مخدوش کرده و شهرداری هم برنامه‌ای برای ساماندهی آن ندارد. از سوی دیگر ساخت و سازها همچنان به سمت قصر ادامه دارد و بیش از گذشته منظر این قصر را تحت‌الشعاع قرار داده‌است. در کتاب "علی سامی"، قصر ابونصر به نام شیراز شهرجاویدان، آمده است؛ این مکان (کاخ) در زمان جهانداری هخامنشی‌ها ساخته شده و هنگامی که شاهان پارسی از شوش به پارسه (تخت جمشید) می‌رفتند،چند صباحی در آن‌ توقف می‌کردند و بقیه اوقات، مقر فرمانداران محلی بوده است. دونالد ویتکام در دهه 50 کاوش‌‌های باستان‌شناسی قصر ابونصر را انجام داد و کتابی دراین‌باره نوشت. گفته می‌شود در همان دهه، تیلیا، باستان‌شناس ایتالیایی، 2 ستون و یک درگاه هخامنشی را که از پارسه در زمانی نامعلوم به این جا آورده بودند شناسایی کرد و به سر جای خود (پارسه) برگرداند. این‌درحالی است که پس از آن هیچ کاوش باستان‌شناسی روی این تپه صورت نگرفته‌است و این محوطه تبدیل به ویرانه شده‌است. در حال حاضر در محل کاوش‌های انجام شده آشغال ریخته شده و هر روز بر حجم این زباله‌ها افزوده می‌شود. با این‌حال نگهبانی برای حفاظت از این قلعه وجود ندارد. قصر ابونصر یا تخت سلیمان به صورت بقایای بناها و یک حصار سنگی، دیوارهای آجری، ساختمان‌های خشتی و آستانه‌های سنگی فرو افتاده در شش کیلومتری شرق شیراز، بر بالای یک تپه دیده می‌شود. بر اساس کاوش‌های انجام شده در این محل نمونه‌های سفال و قطعات ظروف سنگی عهد هخامنشی را با سکه‌ها و آثاری دیگر از عهد سلوکی، اشکانی و ساسانی کشف کرده‌اند. بر پایه این کشفیات معلوم شد که در عهد اشکانیان بنایی محکم و محصور در آنجا احداث شده و در زمان ساسانیان هم مورد استفاده کامل بوده‌است. گفته می‌شود این قصر زمانی تجارت بسیار پر رونقی داشته و احتمالا در مسیر یک شاهراه تجاری در جنوب ایران بوده‌است. حتی چند سکه و مهر چینی و یونانی هم در مجموعهٔ کشفیات تخت ابونصر به چشم می‌خورد. امروزه در نزدیکی این قصر شهرک امام حسین (ع) ساخته شده‌است. افرادی که در این محل زندگی می‌کرده‌اند با فامیلی فراحی (در بعضی موارد با پسوند قصرابونصری) هستند. قصر ابونصر در تاریخ 24 شهریور 1310 در فهرست آثار تاریخی ایران ثبت شده‌است.