نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

عمارت کلانتری اخراجی جدید میراث ملی

تعداد بازدید : 201
تاریخ : 1391/02/26
خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه میراث فرهنگی- عمارت تاریخی کلانتری به حکم دیوان عدالت اداری از فهرست میراث ملی ایران خارج شد. این برای چندمین بار است که خانه‎‌های تاریخی به دلیل سلب حقوق مالک شخصی از زمره میراث ملی ایران خط می خورند. این حکم دیوان عدالت اداری است. حکمی که بر اساس ماده قانونی سال 1309 که به دوره رضاشاهی برمی گردد، عمارت تاریخی کلانتری را از فهرست آثار میراث فرهنگی خارج کرد خانه پروین اعتصامی و خانه دایی جان ناپلئون، سرای میخچی، سرای دلگشا و خانه مظفری ، پنج اثر ملی بودند که سال گذشته به حکم دیوان عدالت اداری از فهرست میراث فرهنگی خارج شدند و هر لحظه بیم فرو ریختن آن‌ها که هنوز تخریب نشده‌اند از سوی مالک شخصی می‌رود. هرچند که بارها و بارها دوستداران میراث فرهنگی برای نجات این خانه‌ها از تخریب به مسئولان مربوطه نامه نوشته‌اند، اما تا کنون اقدامی برای رهایی این آثار ملی از ویرانی انجام نشده‌است. این بار اما نوبت ساختمان کلانتری، شهربانی سابق رسیده است. این عمارت تاریخی سال‌های سال است که از بی‌تفاوتی مسئولان سازمان میراث فرهنگی رنج می‌برد. این بنا به شدت مهجور شده و دیوارهای آن فرو ریختند، گچبری‌های نایاب آن از بین رفتند و هویت آن بیش از گذشته در خطر نابودی قرار گرفت. اتاق‌هایی که طاق‌های زیبایی داشت اکنون انباری مخروبه است. هرچند با وجود این شرایط وخیم هم همچنان عمارت کلانتری جزوی از هویت تاریخی و ملی ایران به شمار می‌رود. عمارت کلانتری، یکی از عمارت های شاخص دوره قاجاری است که با معماری اروپایی تلفیق شده. ستون های بلند، تزیینات گچبری زیبا، آیینه کاری باشکوه و... اکنون این عمارت به حکم دیوان عدالت اداری با استناد به ماده قانونی که تصویب آن به 100 سال پیش و دوره رضاشاه باز می‌گردد، از میان بناهای تاریخی ایران حذف می‌شود و این بار معلوم نیست که نوبت کدام خانه است که به این درد دچار شود؟ ساختمان کلانتری در بازارآهنگران قرار دارد و مربوط به دوره قاجار است. این عمارت تاریخی پلاک 17، خیابان پانزده خرداد، کوچه بازارآهنگران، کوچه کلانتری است. اسناد و مدارک گویای آن هستند که این عمارت در تاریخ ۲۳ بهمن ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۷۴۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بی توجهی‌ها عمارت شهربانی سابق را مخروبه کرده ولی هنوز هم می‌توان هویت تاریخی روزگار قدیم پایتخت را در آن جستجو کرد گفته می شود که ساختمان کلانتری زمانی متعلق به شهربانی سابق بوده و بعدها مالکیت آن به فردی می‌رسد که اکنون او اقدام به خارج کردن این اثر از فهرست آثار ملی کرده‌است. از این به بعد بازار آهنگران باید منتظر جرثقیل‌هایی باشد که برای فرو ریختن عمارت کلانتری می‌آیند. خداحافظی با عمارت تاریخی کلانتری سخت است . عمارتی که هنوز سر و پاست و می‌شد با مرمت تبدیل به یکی از جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی تهران شود اقدامی که اکنون به نتیجه رسیده و به زودی در هفته میراث فرهنگی یکی از مهمترین بناهای تاریخی میراث کهن ایران با خاک یکسان می‌شود. فاجعه‌ای که در کمین بسیاری از خانه‌های تاریخی ایران است که مالکانشان از بی‌توجهی مسئولان میراث فرهنگی رنج می‌برند.