نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

قلعه پرتغالی‌ها امسال هم مرمت نمی‌شود

تعداد بازدید : 200
تاریخ : 1391/02/17
خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه میراث فرهنگی- قلعه پرتغالی‌های هرمز دیگر نمایی به آب‌های خلیج فارس ندارد. مسافران هر لنج یا شناوری که به جزیزه خاک‌های سرخ می‌آید، به جای قلعه، سوله ای بزرگ که به منظور برداشت خاک سرخ ساخته شده، را می‌بینند. سوله ‌ای که حریم قلعه را مخدوش کرده اما اقدامی برای جمع آوری آن نمی شود. سوله آهنی که درست در عرصه قلعه هرمز بنا شده و منظر آن را مخدوش کرده است این قلعه نه تنها حریمی مخدوش دارد، بلکه سال های سال از آن روزی که قرار است مرمت شود، می گذرد و هنوز اقدامی جدی برای ساماندهی آن و سایر اشیاء و یادمان هایی که از آن روزگار باقی مانده‌اند، انجام نشده است. بسیاری از توپ‌ها و ابزار جنگی پرتغالی‌ها در حال زنگ زدن و از بین رفتن است.‌ این در حالی است که 10اردیبهشت روز ملی خلیج فارس نامگذاری شده، روز اخراج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز. گفته می‌شود، این نامگذاری اقدامی از سوی دولت برای پاسداری از میراث فرهنگی و معنوی خلیج فارس بوده است. اقدامی که به صورت عملی نتیجه‌ای در بر نداشته است و خلیج فارس میراث های فرهنگی خود را یکی یکی دارد از دست می‌دهد. این تصویر گویای وضعیت ابزار جنگی به جا مانده از دوران استعمار پرتغالی ها در جزیره هرمز است به این ترتیب، روز خلیج فارس امسال هم گذشت و قلعه پرتغالی‌ها نه تنها مرمت نمی شود و اعتباری برای ساماندهی نمی‌گیرد، همچنان حریمش خراش خورده و سوله‌ای آهنی عرصه آن را از بین برده است. در حالی که این قلعه نقش مهمی در تاریخ ایران داشته است و زمانی که شاه عباس به استعمار پرتغالی‌ها درایران خاتمه داد،به دست امام قلی خان از سرداران شاه عباس فتح شد. زارعی، مسئول میراث جزیره هرمز به CHN می گوید که کارشناسان میراث فرهنگی امسال اعتبارات مورد نیاز برای ساماندهی قلعه هرمز را ارزیابی کرده‌اند ولی با این وجود این اعتبارات امسال برای مرمت قلعه اختصاص پیدا نمی‌کند. موزه ای کوچک از سوی مسئولان هرمز در یکی از اتاق‌های این قلعه شکل گرفته اما این موزه کوچک جوابگوی بسیاری از راز و رمزهایی نیست که زمانی در این قلعه وجود داشته است. زارعی با تاکید بر اهمیت این قلعه تاریخی و تلاشی که برای تشکیل این موزه کوچک داده اند، می گوید که این قلعه نیاز به مرمت و ساماندهی دارد و بسیاری از بخش‌های آن باید هرچه سریعتر مورد بازسازی قرار بگیرد. کلیسا، نخستین بنایی است که پرتغالی ها هنگام ساخت این قلعه جنگی بنا کردند با این وجود قلعه پرتغالی ها که در ضلع شمالی جزیره هرمز و درساحل دریا قرار دارد و مهم‌ترین قلعه باقی مانده از روزگار تسلط پرتغالی‌ها برسواحل و جزایر خلیج فارس است، بدون مرمت، پشت سوله ای از آهن در حال فراموشی است. گفته می شود، این قلعه به فرمان آلفونسو آلبوکرک دریانورد پرتغالی در سال 1507 میلادی، در محلی موسوم به «مورنا» احداث شد.قلعه به شکل چند ضلعی نامنظم است. ساختمان آن بسیار محکم است و دیوارهایی به قطر3.7متر با چند برج به ارتفاع 12 متر دارد. تأسیسات قلعه شامل انبارهای تسلیحات، آب انبار (برکه) و اتاق‌هایی باسقف هلالی است. قلعه هرمز دارای بخش های بسیار عجیبی است از کلیسا گرفته تا آب انبارهای آن همه نشان از همه ماجراها و اتفاقاتی است که در آن دوران در جزیره هرمز افتاده است. با این وجود، به نظر می رسد که مسئولان قرار نیست که اقدامی جدی برای ساماندهی این مجموعه انجام دهند.