نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

تخريب اشياء قلعه شوش در ابهام

تعداد بازدید : 205
تاریخ : 1391/01/20
خبرگزاري ميراث‌فرهنگي ـ گروه ميراث‌فرهنگي ـ براساس اظهارات برخي از کارشناسان، ريزش بخشي از ديوار مخزن شوش در قلعه فرانسوي‌ها منجر به تخريب 40 سفال تاريخي شده است. اين کارشناسان درحالي وقوع چنين رخدادي را تاکيد مي‌کنند که باغبان کوچک مديرپايگاه شوش از يک سو به مرمت ديوار اشاره مي‌کند و از طرف ديگر هيچ يک از تخريب‌ها را تصديق نکرده و تمام آسيب‌ديدگي‌هاي مخزن قلعه فرانسوي‌هاي شوش را مربوط به سال‌هاي گذشته مي‌داند. به‌گزارش CHN، قلعه شوش يا قلعه فرانسوي ها در سال 1897ميلادي درحالي روي بلندترين نقطه شهر شوش توسط هيئت باستان شناسي فرانسوي بنا شد که مجسمه معروف ناميراستون، لوح يا کتيبه معروف حمورابي و ليوان مشهور سفالي شوش به رنگ نخودي و نقش بز کوهي به‌عنوان مهم ترين آثار کشف شده از اين تپه به‌شمار مي‌روند. پيش از اين کارشناسان خبر از نابودي کامل بيش از 40 سفال تاريخي در يکي از مخزن‌هاي تاريک قلعه شوش داده بودند اما امين‌اموال اين آثار در همان جلسه‌اي که کارشناسان حضور دارند سکوت کرده و تخريب‌ها را متعلق به سال 90 نمي‌داند. اما قلعه فرانسوي‌ها که 115 سال از عمر آن مي‌گذرد براساس گفته برخي از کارشناسان سازمان ميراث‌فرهنگي شرايط خوبي را پشت سر نمي‌گذارد. اين درحالي است که در آن هميشه بسته و هيچ فردي جز کارمندان اجازه ورود به قلعه را ندارد. شايد به‌همين دليل است که تخريب‌هاي تدريجي آن‌ هيچگاه عيان نمي‌شود. با اين وجود مدير قلعه‌فرانسوي‌ها از آهنگ کند مرمت‌هايي مي‌گويد که قرار است در قلعه فرانسوي‌ها صورت بگيرد"باغبان کوچک" مدير پايگاه شوش در پاسخ به پرسش خبرنگار CHN در رابطه با ريزش ديوار مخزن قلعه و از بين رفتن بخشي از آثار اينطور بيان مي‌کند؛هيچ کدام از اشياء آسيب نديده اند و ديوار هم درحال مرمت است. وي‌در ادامه مي‌افزايد: دو مخزن در قلعه فرانسوي‌ها وجود دارد که يکي از آن‌ها در سال 85 به‌دليل بارندگي‌ها و نشت رطوبت دچار آسيب‌ديدگي شده بود سال 90 طرح مرمتي‌اش فرستاده شده که به‌محض تخصيص اعتبار، مرمت آن در دستور کار قرار خواهد گرفت. وي با اعتقاد براينکه وضعيت موجود مخزن قلعه شوش براي آثار تهديدي محسوب نمي‌شود، ادامه مي‌دهد:درحال‌حاضر قرار است اشيا به مخزني که طبقه پايين قلعه با دوربين‌هاي مدار بسته آماده و تجهيز شده منتقل شود که پس از انتقال اشياء اقدام به مرمت سازه مخزن خواهيم کرد. باغبان کوچک با اشاره به اينکه تخريب‌هايي که از قلعه فرانسوي‌ها به گوش مي‌رسد کهنه و مربوط به سال‌هاي گذشته است، وي هرچند که آسيب‌هاي مخزن قلعه را تصديق کرد اما ريزش ديوار و تخريب سفال‌هاي تاريخي را تاييد نکرد. اين درحالي است که کارشناسان و برخي از منابع مطلع به از بين رفتن 40 سفال تاريخي در قسمت تحتاني حياط دوم قلعه شوش فرانسوي‌ها اشاره مي‌کنند. انباري که 115 سال پيش فرانسوي‌ها کاوش‌هاي خود را در آن‌جا نگهداري مي‌کردند. اين کارشناسان نيز مرمت بخش مخزن قلعه را تنها منوط به انتقال اشياء مي‌دانند که به‌گفته آن‌ها در خوشبينانه‌ترين شرايط مخزن‌ها تا 5 سال ديگر آماده مي‌شود چراکه باوجود تخصيص 150 ميليون بودجه به‌دليل نبود پروژه پژوهشي و مطالعاتي هنوز مرمت و ساخت مخزن‌ها اجرايي نشده است.