نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

قتل عام نوروزي شمشاد هاي پنجاه ساله در دهدشت

تعداد بازدید : 205
تاریخ : 1391/01/17
خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ گروه محيط زيست ـ دهدشت يکي از شهرهاي استان کهگيلويه و بويراحمد است. اين شهر در قسمت گرمسيري استان واقع شده‌ و تابستان‌هايي گرم و زمستان‌هايي سرد دارد. قدمت بافت تاريخي دهدشت معروف به «شهر قديم دهدشت» (بلاد شاپور) به‌دوران ساساني مي‌رسد. اين شهر مرکز شهرستان کهگيلويه است و بر اساس سرشماري سال 1385 کمي بيشتر از 50 هزار نفر جمعيت دارد. قسمت جديد شهر حدود 50سال پيش بنا نهاده شده‌است. آنطور که مقامات اين شهر مي‌گويند نقشه اوليه‌‌اي که دهدشت بر اساس آن طرح ريزي شد برگرفته از نقشه يکي از شهرهاي کشور آلمان است و بر اساس تعاريف معماري شهري، دهدشت شهري مرکز گراست، همه خيابان هاي آن به ميدان و پارکي بزرگ در مرکز شهر ختم مي شوند و بافت کل شهر بر گرد اين ميدان شکل گرفته است. از همين رو ميدان مرکزي و بزرگ شهر نقشي اساسي در اين شهر دارد. بخش اصلي بازار گرداگرد همين ميدان که محيط آن حدود 700 متر است شکل گرفته و همه شهروندان در هر شبانه روز گذرشان به اين ميدان و پارک آن مي افتد؛ از سويي ديگر اين ميدان بزرگ و وسيع به عنوان پارک اصلي شهر هم مورد استفاده قرار مي گيرد. بسياري از خانواده‌ها در فصل بهار و تابستان شب‌هاي خود را در اين پارک مي گذرانند. بخش زيادي از جذابيت اين پارک درختان و شمشادهاي اطراف آن است که در طول 50 سال گذشته مانند حصاري سبز و پيوسته آن را در برگرفته بود و بر زيبايي آن افزوده بود. با اين حال اما شهرداري اين شهر در اقدامي تعجب برانگيز و بي سابقه در روز دوازدهم فرودين و يک روز مانده به روز آشتي مردم با طبيعت، همه شمشادهاي دورتا دور ميدان و پارک مرکزي شهر را بريده و ريشه آنها را از خاک بيرون کشيده‌اند. يکي از کارمندان شهرداري دهدشت که در اين روز بر کار کارگران براي قطع شمشاد ها نظارت مي کند در پاسخ به پرسش خبرنگار CHN درباره دلايل اين کار تنها به يک جمله اکتفا مي کند: " بر اساس دستور ما اين شمشادها را به دلايل اجتماعي قطع مي کنيم ." با اين حال اما معلوم نيست منظور از دلايل اجتماعي براي بريدن اين شمشادها چيست. قطع اين شمشادها اعتراضات شهروندان زيادي را نيز در پي داشته است. اين البته اولين باري نيست که شهرداري اين شهر اقدام به قطع کامل درختان در اين شهر مي‌کند؛ در سال هاي ابتدايي دهه هشتاد نيز همه درخت هاي بيد (اکاليپتوس) بزرگ خيابان‌هاي اصلي شهر را که به نوعي به نمادهاي شهر بدل شده بود را به صورت کامل قطع کرد. گفته مي شود پس از اين کار تنه هاي اين درختان غول پيکر به لنج سازان شهرهاي ساحلي خليج فارس به قيمت هاي بالا فروخته شد. علاوه بر اين در همان سالها نيز حدود 200 اصله درخت بيمارستان امام خميني اين شهر نيز به دلايل اجتماعي قطع شد، که آن اقدام نيز واکنش و اعتراض دوست داران محيط زيست و فضاي سبز را در پي داشت. ماجراي قطع درختان و شمشادهاي شهر دهدشت در حالي صورت مي گيرد که اين شهر به دليل اقليم گرم در فصل تابستان به فضاي سبز و وجود درخت در فضاهاي شهري به شدت نيازمند است، اما با اين حال شهرداري دهدشت در ازاي قطع اين درختان تا کنون اقدام خاصي براي افزايش سرانه فضاي سبز شهر انجام نداده است.