امروز شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶19 August 2017
جستجوی سفربانک
های جیمبو، بلیط آنلاین هواپیما
close
اخبار آژانس ها >

کاخ های دلما باغچه استانبول ترکیه

کاخ های دلما باغچه استانبول ترکیه
257 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1392/04/25
: تاریخ

کاخ دلما باغچه که در قرن ۱۹ به دستور سلطان عبدالمجید اول ساخته شده است جبهه ای به طول ۶۰۰ متر در کنار ساحل تنگه در سمت اروپایی دارد . کاخ دلما باغچه ترکیبی از هنر اروپایی بوده و در بین سالهای ۱۸۵۶-۱۸۴۳ ساخته شده است  .
این کاخ از آثار معمار سلطان عبدالمجید لعینی کارابیت بالیان میباشد . سلاطین عثمانی در هر دوره کاخ های بسیاری داشتند لیکن کاخ اصلی یعنی توپکاپی پس از تکمیل کاخ های دلما باغچه ترک شده است . کاخ دلما باغچه ۳ طبقه و بصورت قرینه است . این کاخ دارای ۲۸۵ اتاق و ۴۳ سالن می باشد . کاخ ساحلی به طول ۶۰۰ متر در کنار تنگه دارد .

از طرف خشکی نیز دارای ۲ درب که یکی از آنها دارای تزئینات فراوان است می باشد . در وسط این کاخ ساحل که باغچه ای تمیز و زیبا آن را احاطه کرده یک سالن مراسم و باله که از سایر قسمتها مرتفع تر است دیده میشود . لوستر بسیار عظیم کریستالی با ۷۵۰ لامپ با وزنی حدود ۵/۴ تن که سالن استقبال بزرگ با ۵۶ ستون را روشن می کند همه را به تعجب وا میدارد .
مدخل ورودی کاخ بعنوان سالن مقدمات سلطان و بال دیگر سالن مراسم نیز بعنوان حرم مورد استفاده قرار گرفته است . دکوراسیون داخلی ، مبلمان ، پرده ها ، قالی های ابریشمی و سایر اشیاء به همانگونه بوده تا به امروز محافظت شده است .

کاخ دلما باغچه دارای عظمت و ثروت بی مانندی در میان کاخ های موجود است . دیوارها و سقف این کاخ با نقاشیهای هنرمندان اروپایی و با استفاده از چندین تن تزئینات طلایی دکور بندی شده است  .
در سالن و اتاقهای مهم همه اشیاء به یک رنگ می باشد . کف کاخ در نقاط مختلف با یکدیگر متفاوت و با پارکت های چوبی منقوش مفروش شده است . قالیهای پشمی و ابریشمی مشهور Hereke بعنوان زیباترین آثار هنری ترکیه در جای جای کاخ گسترده شده است  .

آثار هنرهای دستی نادر اروپایی و خاور دور نیز نقاط مختلف کاخ را تزیین نموده است . لوستر کریستالی ، شمعدان و شومینه ها نیز در بیشتر اتاقها خودنمایی می کند . بزرگترین سالن باله کاخ های دنیا در این کاخ است . یک لوستر عظیم کریستالی ۵/۴ تن از سقفی به ارتفاع ۳۶ متر آویزان شده است . این سالن که در هنگام جلسات مهم سیاسی ، مراسم تبریک و باله مورد استفاده قرار می گرفت قبلا” بوسیله سیستمی همانند فر گرم می شد .
سیستم شوفاژ و برق بعدا” اضافه شده است . از میان ۶ حمام موجود ، حمام بخش اندرونی با مرمرهای حجاری شده و بی نظیر alabaster تزیین شده است . گالری های فوقانی سالن بزرگ ویژه ارکستر و دیپلمات ها بوده است .

به بخش حرم پس از عبور از راهروهای طولانی وارد میشویم . در این بخش اتاقهای خواب سلطان و بخش ویژه مادر سلطان و سایر زنان و خدمتکاران وجود دارد . بخش ضمیمه شده به قسمت شمالی کاخ نیز به شاهزادگان اختصاص یافته است  .
از این ساختمان که درب ورودی آن از طرف بشیکتاش می باشد اکنون بعنوان موزه هیکل و نقاشی استفاده می شود . در دوره جمهوری و در زمان بازدید آتاتورک از استانبول ، این کاخ بعنوان محل سکونت وی مورد استفاده قرار می گرفت . مهمترین حادثه در کاخ نیز فوت آتاتورک در سال ۱۹۳۸ می باشد .
این کاخ همه روزه به جز روزهای دوشنبه و پنج شنبه از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر جهت بازدید همگان باز می باشد و قیمت بلیط آن ۲۰ تله ترک می باشد .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: