امروز سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶26 September 2017
جستجوی سفربانک
close
اخبار آژانس ها >

کاروانسرای مدخان ، یادگار قجری کارزین فارس

کاروانسرای مدخان ، یادگار قجری کارزین فارس
206 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1392/04/25
: تاریخ

کاروانسراي مدخان از جاذبه‌هاي استان فارس به شمار مي‌آيد که در شهرستان قيروز کارزين ، بخش مرکزي ، دهستان فتح‌آباد ، روستاي مدخان قرار گرفته و در شرايط زلزله‌خيز بودن اين منطقه همچنان سالم و پابرجا باقي مانده است .
اين کاروانسرا در فاصله پنج کيلومتري روستاي مدخون و در جنوب غربي مخزن سد سلمان فارسي و به ارتفاع 892 متر از سطح دريا قرار دارد .

کاروانسرا مربوط به دوره قاجاريه و با مصالح سنگ و ملات گچ کار شده است . در چهار گوشه و در وسط اضلاع بيروني کاروانسرا هفت برج تو پر ساخته شده است که جنبه استحکامي و حفاظتي داشته‌اند .
ورودي کاروانسرا از ضلع شمالي است که پس از ايوان ورودي وارد حياط کاروانسرا مي‌شويم . در حياط سکوهايي قرار دارد که محل بارانداز کاروانيان بوده است .

چهار ضلع کارونسرا قرينه هستند و شامل يک ايوان به عرض سه متر در وسط و سه حجره در هر طرف است .
ورودي حجره‌ها داراي طاق جناقي است که از طريق ورودي به عرض 250 سانتي متر به فضاي داخل حجره‌ها راه مي‌يابيم .

حجره‌ها داراي پوشش گنبدي هستند و حجره‌هايي در چهار گوشه کاروانسرا قرار دارند که به وسيله ستون و طاق‌هاي جناقي فضاي بيشتري را در برگرفته است . کاروانسرا از معماري خشن برخوردار بوده و فاقد هرگونه تزئينات است .
نوع بهره‌برداري از اين اثر در گذشته خدماتي و در حال حاضر به طور تقريب متروکه است و مالکيت اثر به صورت دولتي منابع طبيعي است .

اين اثر در سال‌هاي گذشته توسط کارشناسان سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري استان فارس شناسايي و اقدامات ثبتي آن تهيه شد تا پس از مطرح شدن در جلسه شوراي ثبت در فهرست آثار ملي قرار گيرد .
اين کاروانسرا توسط کارشناسان سازمان ميراث ‌فرهنگي ، صنايع ‌دستي و گردشگري فارس براي ثبت در فهرست آثار ملي معرفي شده است .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: