نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

کاروانسرای مدخان ، یادگار قجری کارزین فارس

تعداد بازدید : 213
تاریخ : 1392/04/25

کاروانسراي مدخان از جاذبه‌هاي استان فارس به شمار مي‌آيد که در شهرستان قيروز کارزين ، بخش مرکزي ، دهستان فتح‌آباد ، روستاي مدخان قرار گرفته و در شرايط زلزله‌خيز بودن اين منطقه همچنان سالم و پابرجا باقي مانده است .
اين کاروانسرا در فاصله پنج کيلومتري روستاي مدخون و در جنوب غربي مخزن سد سلمان فارسي و به ارتفاع 892 متر از سطح دريا قرار دارد .

کاروانسرا مربوط به دوره قاجاريه و با مصالح سنگ و ملات گچ کار شده است . در چهار گوشه و در وسط اضلاع بيروني کاروانسرا هفت برج تو پر ساخته شده است که جنبه استحکامي و حفاظتي داشته‌اند .
ورودي کاروانسرا از ضلع شمالي است که پس از ايوان ورودي وارد حياط کاروانسرا مي‌شويم . در حياط سکوهايي قرار دارد که محل بارانداز کاروانيان بوده است .

چهار ضلع کارونسرا قرينه هستند و شامل يک ايوان به عرض سه متر در وسط و سه حجره در هر طرف است .
ورودي حجره‌ها داراي طاق جناقي است که از طريق ورودي به عرض 250 سانتي متر به فضاي داخل حجره‌ها راه مي‌يابيم .

حجره‌ها داراي پوشش گنبدي هستند و حجره‌هايي در چهار گوشه کاروانسرا قرار دارند که به وسيله ستون و طاق‌هاي جناقي فضاي بيشتري را در برگرفته است . کاروانسرا از معماري خشن برخوردار بوده و فاقد هرگونه تزئينات است .
نوع بهره‌برداري از اين اثر در گذشته خدماتي و در حال حاضر به طور تقريب متروکه است و مالکيت اثر به صورت دولتي منابع طبيعي است .

اين اثر در سال‌هاي گذشته توسط کارشناسان سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري استان فارس شناسايي و اقدامات ثبتي آن تهيه شد تا پس از مطرح شدن در جلسه شوراي ثبت در فهرست آثار ملي قرار گيرد .
اين کاروانسرا توسط کارشناسان سازمان ميراث ‌فرهنگي ، صنايع ‌دستي و گردشگري فارس براي ثبت در فهرست آثار ملي معرفي شده است .