نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

کویر مرنجاب

تیتر خبر : ‌کویر مرنجاب
تعداد بازدید : 201
تاریخ : 1392/04/18

کویر مرنجاب در شمال شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان قرار دارد . این کویر از شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل ، از غرب به کویر مسیله و دریاچه‌های نمک حوض سلطان و حوض مره ، از شرق به کویر بند ریگ و پارک ملی کویر و از جنوب به شهرستانهای آران و بیدگل و کاشان محدود می‌شود . ارتفاع متوسط کویر مرنجاب از سطح آبهای آزاد در حدود ۸۵۰ متر می‌باشد . قسمت عمده این کویر پوشیده از تپه‌های شنی و ریگزار است . کویر مرنجاب از نظر پوشش گیاهی بسیار غنی است . عمده پوشش گیاهی منطقه شامل گیاهان شور پسند از جمله درختهای گز و تاق و بوته‌های قیچ است . پوشش جانوری منطقه به دلیل وجود آب و غذای فراوان بسیار غنی است . از جمله حیوانات موجود می‌توان به گرگ ، شغال ، کفتار ، روباه شنی ، گربه شنی ، بزمجه ، آفتاب‌پرست ، انواع مارمولک ، مار ، عقرب ، تیهو ، عقاب ، شاهین اشاره کرد . در سال اخیر یک جفت پلنگ نیز در منطقه مرنجاب مشاهده شده‌ است . به گفته ساکنان محلی هم اکنون ۲۱ قلاده پلنگ در این منطقه وجود دارد .

کویر مرنجاب یکی از زیباترین نقاط کویری ایران محسوب می‌شود . تپه‌های شنی بلند و جنگلهای تاق جلوه زیبایی به این منطقه بخشیده ‌است . دریاچه نمک آران و بیدگل و جزیره سرگردان از دیگر نقاط دیدنی منطقه محسوب می‌شوند . چاه تاریخی دستکن در قسمت شرق کویر ، محل آبشخور شترهای کاروانها بوده ‌است . قلعه مرنجاب ، کاروانسرایی است در کویر که در مسیر راه ابریشم قرار دارد و کاروانها برای سفر به خراسان ، اصفهان ، ری و بالعکس از این مسیر می‌گذشتند .
درباره دلیل ساخت این قلعه و کاروانسرا در کنار دریاچه نمک ، نقل است که شاه عباس با وجود ایجاد کاروانسرا و قلعه‌های متعدد در سراسر کشور ، در این منطقه تأسیسات دفاعی تعبیه نکرده بود ، چون تا آن زمان دشمنان به خاطر دریاچه نمک و گستره کویر ، از این سوی به پایتخت هجوم نبرده بودند .

حمله ازبکها و افغانها از طریق دریاچه نمک به کاشان که تا اصفهان پیش رفتند ، شاه عباس را به صرافت انداخت تا در سال ۱۰۱۲ قمری سریعاً یک پایگاه نظامی در این منطقه ایجاد کند و جلوی تهدید را بگیرد . بالای کاروانسرا به شکل سنگرهای دیده بانی است و ذکر شده‌ است که همیشه ۵۰۰ پاسدار مسلح در قلعه حضور داشتند و امنیت عبور کالا از چین به اروپا و بالعکس را در این منطقه تأمین می‌کردند . قنات کنار کاروانسرا که برکه بزرگی به وجود آورده ‌است ، آب شیرین دارد و این در کویر نمک و شوره زار یک پدیده بسیار منحصر به فرد است .
کاروانسرای مرنجاب در قلب کویر کاروانسرای مرنجاب در موقعیت جغرافیایی ۷ و‏ ‎‎ ْ۳۴ عرض جغرافیایی ’۴۸ و ‎ْ‏‎۵۱ طول جغرافیایی ، در ارتفاع ۸۱۰ متری از سطح دریای آزاد در حاشیه جنوبی دریاچه قم واقع شده‌ است . مرنجاب از دهستان کویرات شهرستان آران و بیدگل و در ۵۰ کیلومتری شمال شرق مرکز این شهرستان قرار دارد .

اما شب‌های کویر ‌، شب‌هایی است که زیبایی آن وصف ناشدنی است‌ ، تماشای آسمان کویر در سکوت وهم انگیز آن یکی دیگر از جاذبه‌های کویر است و کمتر کسی را می‌توان یافت که شبی را در زیر آسمان پر ستاره کویر ننشسته باشد و از زیبایی ستارگان لذت نبرده و هوس نکرده باشد که دستی دراز کند و ستاره ای از سفره آسمان بچیند‌ . شما می‌توانید با بردن یک کتاب ساده نجومی ‌و یا یک نقشه آسمان ساده هم از زیبایی‌های آسمان شب استفاده کنید و هم اطلاعات بسیار خوبی از ستارگان و کهکشان راه شیری به دست آورید که شاید هیچگاه چنین آسمان زیبایی را تجربه نکنید .
باید همیشه این موضوع را در نظر داشته باشیم که سفر به طبیعت نیازمند اطلاعات و ابزارهایی است که مناسب آن طبیعت باشد سفر به مناطق کویری در کنار جذابیت و هیجان‌هایی که دارد همواره دارای مخاطراتی نیز هست در سفر به کویر لازم است برخی وسایل همواره همراه فرد باشد وسایلی که می‌توانند در مواقع اضطراری کارساز باشد وسایل و تجهیزات سفر به کویر به چند بخش تقسیم می‌شود : بخش اول و‌سایلی هستند که جدا از مدت زمان سفر و منطقه مورد بازدید همواره باید همراه هر طبیعت گردی باشد . دسته دوم وسایلی هستند که در سفرهای طولانی و پیاده‌روی‌های بلند مدت و ۲ روز به بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد .

در اینجا به اختصار به وسایل و تجهیزات مهم در کویر نوردی فقط اشاره می‌کنیم : کوله پشتی ، پوشش مناسب ، کیسه خواب ، کیت مارگزیدگی ، کرم‌های ضدآفتاب ، عینک آفتابی ، وسایل جهت یابی ، گاز پیک نیک مسافرتی ، کارد شکاری ، کلاه ، چراغ قوه ، کبریت ، جعبه کمک‌های اولیه ، سوزن و نخ ، کفش مناسب و کیسه بقا .
وقتی در کویر پیاده روی می‌کنید ممکن است بدون اینکه شما بدانید به دور یک دایره حرکت کنید و به مقصد مورد نظر هیچگاه نرسید زیرا اکثر اوقات انسان‌ها در هنگام پیاده روی در برخورد با موانع مثل بوته‌ها و چاله‌ها به سمت راست حرکت می‌کنند این انحراف‌های کوچک می‌تواند به دایره وار بودن حرکت شما کمک کند ‌، پس همیشه در هنگام پیاده روی سعی کنید علامتی را در دور دست نشانه گذاری کنید و به سمت آن حرکت کنید ‌.