امروز سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶26 September 2017
جستجوی سفربانک
close
اخبار آژانس ها >

هزینه سفر ایرانی‌ها به مصر نصف می‌شود

هزینه سفر ایرانی‌ها به مصر نصف می‌شود
206 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1392/04/15
: تاریخ

این را ابراهیم پورفرج – رییس جامعه تورگردانان ایران – به خبرنگار سرویس گردشگری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته‌ است . او چند هفته پیش ، گروهی از آژانس‌داران مصری را به ایران دعوت کرد تا مذاکراتی را برای تبادل دو سویه گردشگر ، در خاک ایران داشته باشند . پورفرج گفت : این کار را انجام دادیم تا بلایی که سر ترکیه‌ ، عراق و سوریه آمد ، بر سر مصر نیاید ، یعنی مسافرت‌های یک‌طرفه ایرانی‌ها به این کشورها و خروج یک‌ طرفه ارز .
اواخر سال گذشته بود که هشام زعزوع – وزیر جهانگردی مصر – به ‌دنبال تحولاتی که در روابط دو کشور به ‌وجود آمد ، به ایران سفر و تفاهم‌نامه‌ای را با سازمان فرهنگی و گردشگری ایران امضا کرد که براساس آن ، ایرانی‌ها می‌توانستند طبق شرایط تعریف ‌شده و با ویزای گروهی و همچنین اقامت در هتل‌های تعیین ‌شده پنج ستاره ، به این کشور سفر کنند .

در این تفاهم‌نامه طرف قرارداد شرکت خصوصی مصری ، کانون جهانگردی و اتومبیلرانی به نمایندگی از بخش خصوصی ایران بود ، هزینه سفر ایرانی‌ها هم به مصر با پرواز مصری و سفر به سه شهر الاسوان ، الاُقصُر و قاهره با اقامت در هتل‌های پنج ستاره حدود ۱۹۰۰ دلار تعیین شد . ایران خیلی سریع‌تر از مصر وارد عمل شد و نخستین گروه از گردشگرانش را فروردین ‌ماه امسال به این کشور فرستاد ، شاید دلیل این اقدام سریع ، شرایط نامطمئن مصر برای ادامه این شرایط بود .
آژانس ایرانی این تور را با مبلغی حدود دو هزار دلار اجرا کرد . هر چند این حرکت ، جنجالی را در مصر به پا کرد و سبب اعلام مواضع از سوی دولت مصر و البته سلفی‌های مقیم این کشور شد تا جایی که سفر گردشگران ایرانی به این کشور تا امروز متوقف شد . اما در این میان ، جامعه تورگردانان ایران با دعوت از آژانس‌های قوی‌تر مصری تلاش کرد بازی را به شکل دیگری ادامه دهد ، یعنی دو طرف همسو با یکدیگر ملزم به فرستادن گردشگر به ایران و مصر شوند و همچنین مصری‌ها روی قیمت و خدمات سفر ایرانی‌ها به این کشور تجدید نظر کنند .

براساس آخرین توافق‌هایی که بخش خصوصی ایران و مصر در تهران داشتند ، مصری‌ها با قیمتی حدود ۶۶۰ تا کمتر از یک‌ هزار دلار می‌توانند به ایران سفر کنند و ایرانی‌ها با ۸۰۰ تا ۹۰۰ دلار بیشتر از این قیمت می‌توانند به مصر بروند . به ‌نظر می‌رسد در این مذاکرات نیز مبلغ سفر ایرانی‌ها به مصر تغییر چندانی نکرده است ؛ ولی رییس جامعه تورگردانان ایران به خبرنگار ایسنا گفت : طبق وعده‌ آژانس‌های مصری تا شش‌ ماه دیگر قیمت‌ها شکسته می‌شود و ایرانی‌ها نیز با نصف قیمت حالا ، یعنی رقمی حدود یک‌ هزار دلار می‌توانند به مصر سفر کنند .
او نتیجه مذاکرات را یک شاهکار دانست و ادامه داد : ما انحصاری را که در بازار مصر در حال پدید آمدن بود ، شکستیم ؛ ولی برای تغییر کامل شرایط لازم است فرصت ایجاد شود . وی اظهار کرد : هزینه‌ای که اکنون برای سفر ایرانی‌ها به مصر تعیین شده به‌ خاطر انحصار به‌ وجود آمده است ؛ ولی با مذاکرات صورت ‌گرفته ، این فضا بازتر شده و قرار است در خدمات و قیمت‌ها تجدید نظر شود و هزینه سفر به این کشور کم‌کم پایین آید که حتما تا شش‌ ماه دیگر این مبلغ به نصف قیمت حالا و حتی هم ‌سطح با قیمت سفر مصری‌ها به ایران می‌شود .

پورفرج در عین حال یادآوری کرد : تفاهم‌نامه قبلی ، شرایط محدودی را برای سفر ایرانی‌ها به مصر قائل شد که به ‌خاطر وضعیت داخلی مصر است ؛ ولی ما در این مذاکرات تلاش کردیم نرخ‌ها را برای ایرانی‌ها پایین آوریم و سطح خدمات را متنوع کنیم تا به مسافران حق انتخاب دهیم . او درباره تورهایی که برای مصری‌ها طراحی شده است نیز توضیح داد : ما فعلا سه مسیر فرهنگی «تهران ، شیراز ، یزد و اصفهان» ، «تهران ، مشهد و اصفهان» و «شمال ایران و استان‌های آذربایجان» را به آژانس‌های مصری برای اجرای تور پیشنهاد کرده‌ایم که نرخ آن‌ها با توجه به نوع و درجه هتل‌ها و جمعیت تورها ، متغیر است .
پورفرج همچنین گفت : براساس مذاکرات صورت‌ گرفته ، قرار است گردشگران ایرانی را در مصر ، یک راهنمای ایرانی فارسی ‌زبان همراهی کند و متقابلا مصری‌ها هم در ایران می‌توانند چنین شرایط و امکاناتی داشته باشند .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: