امروز پنج شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶17 August 2017
جستجوی سفربانک
های جیمبو، بلیط آنلاین هواپیما
close
اخبار آژانس ها >

شهر زیرزمینی کاریز

شهر زیرزمینی کاریز
230 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1392/04/11
: تاریخ

کاریز یا کهریز واژه ی فارسی قنات است . بدون شک کاریز اختراع ایرانیان است و عمری معادل تمدن ایران باستان دارد و با وجود قدمت بسیار زیاد آن و رشد فن آوری های نوین ، هنوز هم در بسیاری از نواحی گرم و خشک این سرزمین به مردم زندگی می بخشد . کاریزها معمولاً از ارتفاعات شروع شده (چاه مادر) و در نهایت به مظهر کاریز (جایی که آب از دل خاک بیرون می آید) ختم می شوند .
حفر کاریز در جزیره کیش که اختلاف ارتفاع چندانی ندارد و جمع آوری آب های سطح الارضی و هدایت آن نشان از خلالقیت ایرانیان پیش از ما دارد . کاریز کیش یک قنات قدیمی با قدمت حدود دو هزار سال است و احتمالاً در زمان اشکانیان احداث شده  و ۱۵ کیلومتر طول دارد . این قنات به عنوان یکی از اصلی ترین منابع آب آشامیدنی منطقه محسوب میشده است . آب قنات کاملا زلال و شفاف و شیرین است . علت زلال بودن آب ، عبور آن از لایه های مختلف رسوبی و مرجان های تصفیه کننده در آب است و علت شیرین بودن آن هم این است که منبع اصلی آن آب باران است .

مردم جزیره از این آب برای آشامیدن و آبیاری مزارع استفاده می کردند و بخشی از آن را هم به کشتی های مردم سواحل دیگر خلیج فارس مثل : دبی و عمان و شارجه می فروخته اند . این کاریز دارای ۲۷۴ حلقه چاه بوده است که هم اکنون از ۷۴ چاه آن در مجموعه شهر زیرزمینی کاریز استفاده می شود . بعضی از این چاه ها به طور کاملاً دست نخورده باقی مانده و بعضی از آنها را جهت تهویه بهتر هوا و نوردهی بیشتر به صورت مخروطی درآورده اند .
عمق متوسط کاریز ۱۲ متر است و در برخی نقاط تا ۱۶ متر هم می رسد . این کاریز به طور متوسط  ۸ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد . مردم منطقه می توانستند از هر چاه با استفاده از دلو (dalv) و طناب آب برداشت کنند هر چند بهترین روش برای برداشت آب رفت و آمد از طریق پایاب بوده است . در کنار ورودی موزه ، یکی از پایاب های کهن کیش با قدمتی حدود ۸۰۰ سال قرار دارد .

پایاب شکلی شبیه پله های آب انبار دارد که از سطح زمین با پله به پایین می آمدند و با کوزه آب مورد نیاز خود را از کاریز برداشت می کردند.  اثر فسیل های آبزیان دریایی با قدمتی حداکثر حدود ۵۷۰ میلیون سال در این کاریز مشاهده می شود که مربوط به زمانی میشده که این قسمت به عنوان بخشی از بستر دریا بوده است . عملیات شهر زیرزمینی کاریز از شهریور ماه ۱۳۷۸ به همت آقایان حاجی حسینی و روستایی در محل اتصال سه رشته کاریز آغاز گردید .
کانال های موجود که فقط مسیر عبور آب بود ، به وسیله نیروی انسانی (عمدتاً کارگران افغانی) و با دست و کلنگ و تیشه تعریض و خاک برداری شد و مساحت فعلی این شهر زیرزمینی در حال حاضر حدود ۱۵ هزار مترمربع است که بر روی قنات قدیمی احداث شده است . شهر زیرزمینی کاریز دارای سه فاز است . فاز یک مجموعه رستوران سنتی است .

فاز شماره دو که در حال احداث است مجموعه ای به طول تقریبی ۷۰۰ متر خواهد بود که برای قایقرانی مشابه غار علیصدر همدان طراحی و ساخته خواهد شد . پیش بینی می شود که این فاز در سال ۱۳۹۰ به بهره برداری برسد . فاز شماره سه مجموعه موزه کاریز است . در بخش سرسرا با استفاده از سنگ های مرجانی نمای دماغه کشتی ساخته شده است که بازتاب آن در آب هم دیده می شود . در سرسرا درخت هایی با نام محلی گارون زنگی وجود دارد که میوه ای مشابه درخت گردو یا انبه کوچک با هسته های فراوان دارد که میوه آن قابل خوردن است .
درخت اکالیپتوس نیز در این محوطه وجود دارد . در یکی از راهروها اثر فسیلی یک لاک پشت با قدمت حدود ۵۷۰ میلیون سال در سقف مشاهده می شود . جریان آب در کاریز آن چنان کم است که احساس می کنی آب ساکن است اما در حقیقت یک جریان بسیار آرام دارد .

آب ، یک مادر چاه دارد که از سمت صفین قدیم پشت بازار عرب ها آغاز می شود و رشته دیگری هم دارد که از سمت روستای باغو و از سمت جنوب غربی و کشتی یونانی می آید و همراه با رشته سوم که از حدود بازار مریم فعلی می آید در مجموعه کاریز به هم می پیوندند و به سمت شهر حریره می روند که مظهر چاه قنات در شهر باستانی حریره قرار دارد . هم اکنون در آب کاریز ماهی های ریز سیاه رنگی به نام گامبوزیا وجود دارند که در گذشته وجود نداشته اند و توسط مسئولین کاریز در آب ریخته شده اند .
این ماهی ها قابلیت زنده ماندن در آب شیرین را دارند ، بچه زا هستند و از لارو حشرات تغذیه می کنند . درجه حرارت داخل تونل های کاریز بین ۲۲ تا ۲۵ درجه سانتیگراد است و رطوبت آن در تابستان ها و فصول شرجی سال بیشتر می شود . مجموعه شهر زیرزمینی کیش به همت و با هزینه بخش خصوصی احداث و راه اندازی شده است و برخلاف بسیاری از مناطق دیدنی ایران از مدیریت خوبی بهره مند است و این نشان می دهد که برای هر چه شکوفاتر شدن جاذبه های گردشگری ایران زمین لازم است بیشتر به بخش خصوصی اعتماد کنیم و از فکر و نیروی آنان استفاده نماییم .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: