نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

جاذبه های گردشگری پلنگ دره

تعداد بازدید : 204
تاریخ : 1392/04/09

منطقه پلنگ دره با وسعتی معادل ۳۱ هزار و ۷۳۵ هکتار در جنوب غربی و پنجاه کیلومتری شهرستان قم واقع شده است . این عرصه کوهستانی در شمال منطقه حفاظت شده ۷۰ قله استان مرکزی واقع شده و چندین کیلومتر مرز مشترک با این منطقه دارد . در ناحیه شمالی پلنگ دره ، منطقه سلفچگان ، در ناحیه شرقی آن رودخانه قمرود و در ناحیه غربی آن چند روستای کوچک قرار گرفته است . با توجه به میانگین ارتفاع یک هزار و ۹۵۰ متری از سطح دریا میزان بارندگی در این منطقه نسبت به سایر نقاط استان قم بیشتر است .
این منطقه به علت وجود پلنگ و داشتن زیستگاه های جانوری و گیاهی در آن از دیر باز به این نام شهرت یافته است . طبیعت پلنگ دره صخره ای و تپه ماهوری است و قسمت کمی را نیز دشت تشکیل می دهد منطقه دارای پرتگاهها و مکانهای مناسبی برای حیات وحش از جمله کل و بز است و بخش اصلی منطقه که حدود ۵ کیلومتر طول دارد بعلت ویژگیهای طبیعی و وجود پوشش گیاهی و چشمه های فراوان مأمن پرندگان و سایر جانوارن است .

درجه حرارت منطقه بین ۱۵- تا 35+ درجه در سال متغیر بوده و میزان بارندگی سالیانه آن بین ۲۵۰-۱۵۰ میلیمتر است . اقلیم این منطقه نیمه سرد و در زمستانها اکثراً پوشیده از برف است . وضعیت عمومی آب در پلنگ دره نسبتاً خوب است و پراکندگی چشمه ها به نحوی است که در تمام طول سال آب کافی برای حیات وحش فراهم است . این منطقه با تدابیر حفاظتی که طی سالهای اخیر صورت گرفته از جمعیت جانوری نسبتاً خوبی برخوردار شده است ، در دهه ۵۰ زیستگاه آهو بوده و هم اکنون در بردارنده انواع پستانداران از جمله کل و بز ، قوچ و میش ، گرگ ، روباه ، شغال ، تشی ، خرگوش ، گربه وحشی و … می باشد .
پرندگان منطقه شامل کبک به تعداد فراوان ، تیهو ، انواع کبوتر ، انواع گونه های پرندگان شکاری و گونه های مختلف خزندگان شامل مار ، انواع مارمولک ، سوسمار ، بزمجه ، لاک پشت است . پلنگ دره از لحاظ پوشش گیاهی دارای مراتع درجه ۲ و ۳ است و عمدتاً ییلاق و میانبند است .

گونه های گیاهان مرتعی منطقه شامل انواع گرامینه ، درمنه ، کلاه میر حسن ، کنگر ، ریواس ، گون ، شیرین بیان و انواع درختچه از جمله بادام کوهی ، نسترن وحشی ، گز ، تاغ ، پسته وحشی و … بوده تراکم درختچه های بادام به نحوی است که از کیلومتر ها در ارتفاعات خودنمایی می کند . وجود ارتفاعات و قله های متعدد ، چشم اندازی زیبا به این بخش از استان قم بخشیده است که در طول سال شاهد حضور هموطنان و ورزشکاران جهت صعود به قله های مرتفع آن و استفاده از طبیعت زیبای کوهستانی منطقه است .
وجود پوشش گیاهی متنوع و ارزشمند و همچنین حیات وحش در خور توجه محل مناسبی را جهت انجام پژوهش های علمی و آموزشی و مطالعات و تحقیقات زیست محیطی فراهم کرده است . جویبارها ، چشمه ها و رودهای متعدد به این عرصه طبیعی زیبایی خاص بخشیده و بارش برف و باران نسبتا مناسب در این منطقه موجب رویش انواع گونه های گیاهی و ایجاد جاذبه های طبیعی برای گونه های جانوری در پلنگ دره شده است .

وجود ۲۳ چشمه کوچک و بزرگ از جمله چشمه اهو ، شمشک ، شانیه ، پیرسلطان و پلنگ دره به طبیعت این منطقه لطافت و طراوت بخشیده و آب مورد نیاز طبیعت سبز و باغهای این منطقه را تامین می کند . علاوه بر این چشمه ساران ، وجود دو رشته قنات ، روستاهای اطراف ، مزارع ، باغات و حیات وحش منطقه را سیراب می کند .
از مهم ترین گیاهان منطقه می توان به لاله زرد ، انواع زنبق ها ، باریجه ، گل حسرت ، ریواس ، کاسنی ، آویشن ، خاک شیر و بادام کوهی اشاره کرد . این منطقه غنی ترین پوشش گیاهی استان قم را به خود اختصاص داده است و حدود ۲۰ درصد گونه گیاهی آن دارای ارزش دارویی است .
منطقه پلنگ دره از سال ۱۳۷۵ به عنوان منطقه شکار ممنوع و در سال ۱۳۸۸ در لیست مناطق حفاظت شده کشور قرار گرفت . این منطقه از زیستگاههای انواع وحوش از جمله پلنگ بوده و نام و شهرت خود را از این حیوان گرفته است به همین جهت از دیرباز مورد توجه شکارچیان بوده است . شاید همین امر موجب شد که پلنگ در منطقه ای که به نام اوست ، بتدریج ناپدید و نایاب شود به گونه ای که برخی احتمال انقراض نسل این حیوان را در منطقه مذکور مطرح می کنند .
همچنین گونه های مختلف پرنده از جمله بلدرچین ، کبک ، عقاب ، سبزه قبا ، هدهد ، جغد ، پرستو ، چکاوک سر دم سیاه و تیهو نیز در منطقه پلنگ دره شناسایی شده است .

شاخص ترین گروه های جانوری منطقه نیز خزندگانند که از تنوع نسبتا مناسبی برخوردارند ، تاکنون ۱۳ گونه خزنده متعلق به ۱۲ جنس ، شش خانواده و یک راسته در منطقه مشاهده شده است . انواع مارها ، سوسمار ، بزمچه بیابانی ، لاک پشت ، آگامای الیویه از نمونه های خزندگان این منطقه هستند .
با وجود رودخانه قمرود در بخش جنوب شرقی منطقه که از فاصله یکهزار و ۵۰۰ متری آن می گذرد و وجود چشمه سارهای فراوان و منابع خوبی آبی ، گونه هایی از انواع مختلف آبزیان را می توان در این منطقه مشاهده نمود . گونه هایی نظیر ماهی سفید رودخانه ای ، کولی رودخانه ای و سیاه ماهی از نمونه های قابل ذکر می باشد .