امروز چهار شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶16 August 2017
جستجوی سفربانک
های جیمبو، بلیط آنلاین هواپیما
close
اخبار آژانس ها >

جاذبه های گردشگری پلنگ دره

جاذبه های گردشگری پلنگ دره
247 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1392/04/09
: تاریخ

منطقه پلنگ دره با وسعتی معادل ۳۱ هزار و ۷۳۵ هکتار در جنوب غربی و پنجاه کیلومتری شهرستان قم واقع شده است . این عرصه کوهستانی در شمال منطقه حفاظت شده ۷۰ قله استان مرکزی واقع شده و چندین کیلومتر مرز مشترک با این منطقه دارد . در ناحیه شمالی پلنگ دره ، منطقه سلفچگان ، در ناحیه شرقی آن رودخانه قمرود و در ناحیه غربی آن چند روستای کوچک قرار گرفته است . با توجه به میانگین ارتفاع یک هزار و ۹۵۰ متری از سطح دریا میزان بارندگی در این منطقه نسبت به سایر نقاط استان قم بیشتر است .
این منطقه به علت وجود پلنگ و داشتن زیستگاه های جانوری و گیاهی در آن از دیر باز به این نام شهرت یافته است . طبیعت پلنگ دره صخره ای و تپه ماهوری است و قسمت کمی را نیز دشت تشکیل می دهد منطقه دارای پرتگاهها و مکانهای مناسبی برای حیات وحش از جمله کل و بز است و بخش اصلی منطقه که حدود ۵ کیلومتر طول دارد بعلت ویژگیهای طبیعی و وجود پوشش گیاهی و چشمه های فراوان مأمن پرندگان و سایر جانوارن است .

درجه حرارت منطقه بین ۱۵- تا 35+ درجه در سال متغیر بوده و میزان بارندگی سالیانه آن بین ۲۵۰-۱۵۰ میلیمتر است . اقلیم این منطقه نیمه سرد و در زمستانها اکثراً پوشیده از برف است . وضعیت عمومی آب در پلنگ دره نسبتاً خوب است و پراکندگی چشمه ها به نحوی است که در تمام طول سال آب کافی برای حیات وحش فراهم است . این منطقه با تدابیر حفاظتی که طی سالهای اخیر صورت گرفته از جمعیت جانوری نسبتاً خوبی برخوردار شده است ، در دهه ۵۰ زیستگاه آهو بوده و هم اکنون در بردارنده انواع پستانداران از جمله کل و بز ، قوچ و میش ، گرگ ، روباه ، شغال ، تشی ، خرگوش ، گربه وحشی و … می باشد .
پرندگان منطقه شامل کبک به تعداد فراوان ، تیهو ، انواع کبوتر ، انواع گونه های پرندگان شکاری و گونه های مختلف خزندگان شامل مار ، انواع مارمولک ، سوسمار ، بزمجه ، لاک پشت است . پلنگ دره از لحاظ پوشش گیاهی دارای مراتع درجه ۲ و ۳ است و عمدتاً ییلاق و میانبند است .

گونه های گیاهان مرتعی منطقه شامل انواع گرامینه ، درمنه ، کلاه میر حسن ، کنگر ، ریواس ، گون ، شیرین بیان و انواع درختچه از جمله بادام کوهی ، نسترن وحشی ، گز ، تاغ ، پسته وحشی و … بوده تراکم درختچه های بادام به نحوی است که از کیلومتر ها در ارتفاعات خودنمایی می کند . وجود ارتفاعات و قله های متعدد ، چشم اندازی زیبا به این بخش از استان قم بخشیده است که در طول سال شاهد حضور هموطنان و ورزشکاران جهت صعود به قله های مرتفع آن و استفاده از طبیعت زیبای کوهستانی منطقه است .
وجود پوشش گیاهی متنوع و ارزشمند و همچنین حیات وحش در خور توجه محل مناسبی را جهت انجام پژوهش های علمی و آموزشی و مطالعات و تحقیقات زیست محیطی فراهم کرده است . جویبارها ، چشمه ها و رودهای متعدد به این عرصه طبیعی زیبایی خاص بخشیده و بارش برف و باران نسبتا مناسب در این منطقه موجب رویش انواع گونه های گیاهی و ایجاد جاذبه های طبیعی برای گونه های جانوری در پلنگ دره شده است .

وجود ۲۳ چشمه کوچک و بزرگ از جمله چشمه اهو ، شمشک ، شانیه ، پیرسلطان و پلنگ دره به طبیعت این منطقه لطافت و طراوت بخشیده و آب مورد نیاز طبیعت سبز و باغهای این منطقه را تامین می کند . علاوه بر این چشمه ساران ، وجود دو رشته قنات ، روستاهای اطراف ، مزارع ، باغات و حیات وحش منطقه را سیراب می کند .
از مهم ترین گیاهان منطقه می توان به لاله زرد ، انواع زنبق ها ، باریجه ، گل حسرت ، ریواس ، کاسنی ، آویشن ، خاک شیر و بادام کوهی اشاره کرد . این منطقه غنی ترین پوشش گیاهی استان قم را به خود اختصاص داده است و حدود ۲۰ درصد گونه گیاهی آن دارای ارزش دارویی است .
منطقه پلنگ دره از سال ۱۳۷۵ به عنوان منطقه شکار ممنوع و در سال ۱۳۸۸ در لیست مناطق حفاظت شده کشور قرار گرفت . این منطقه از زیستگاههای انواع وحوش از جمله پلنگ بوده و نام و شهرت خود را از این حیوان گرفته است به همین جهت از دیرباز مورد توجه شکارچیان بوده است . شاید همین امر موجب شد که پلنگ در منطقه ای که به نام اوست ، بتدریج ناپدید و نایاب شود به گونه ای که برخی احتمال انقراض نسل این حیوان را در منطقه مذکور مطرح می کنند .
همچنین گونه های مختلف پرنده از جمله بلدرچین ، کبک ، عقاب ، سبزه قبا ، هدهد ، جغد ، پرستو ، چکاوک سر دم سیاه و تیهو نیز در منطقه پلنگ دره شناسایی شده است .

شاخص ترین گروه های جانوری منطقه نیز خزندگانند که از تنوع نسبتا مناسبی برخوردارند ، تاکنون ۱۳ گونه خزنده متعلق به ۱۲ جنس ، شش خانواده و یک راسته در منطقه مشاهده شده است . انواع مارها ، سوسمار ، بزمچه بیابانی ، لاک پشت ، آگامای الیویه از نمونه های خزندگان این منطقه هستند .
با وجود رودخانه قمرود در بخش جنوب شرقی منطقه که از فاصله یکهزار و ۵۰۰ متری آن می گذرد و وجود چشمه سارهای فراوان و منابع خوبی آبی ، گونه هایی از انواع مختلف آبزیان را می توان در این منطقه مشاهده نمود . گونه هایی نظیر ماهی سفید رودخانه ای ، کولی رودخانه ای و سیاه ماهی از نمونه های قابل ذکر می باشد .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: