امروز جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶22 September 2017
جستجوی سفربانک
close
اخبار آژانس ها >

چشمه و دریاچه گل رامیان

چشمه و دریاچه گل رامیان
209 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1392/04/08
: تاریخ

این جاذبه طبیعی یکی دیگر از شگفت انگیز ترین دیدنی های طبیعت ایران است . این چشمه در جنوب شهر رامیان یکی از شهرهای تابع استان گلستان واقع شده است . شهرستان رامیان در شرق گلستان از نظر جغرافیای طبیعی به دو قسمت جلگه‌ای و کوهستانی تقسیم می‌شود . برخی دیدنی‌های این شهرستان شامل "چشمه گل ، آبشار شیرآباد ، غار شیرآباد ، قلعه ماران ، پارک جنگلی آهنگران ، امامزاده پیر ، مسجد سادات ، تپه‌های انجیلو ، نقارخانه ، مدرسه و کاخ رضاشاهی و بقعه الهادی" است . شهرستان رامیان با جمعیتی بالغ بر ‪ ۸۵‬ هزار نفر و ‪ ۸۷۰‬ کیلومتر مربع مساحت جنگلهای غنی و سرسبز و چشم‌اندازهای زیبایی دارد .
ترکیب جمعیتی شهرستان رامیان براساس گفته دانشنامه گلستان طوایفی از صادقلی ، رجبلی ، قوانلو و … است . کلمه "گل" در زبان ترکی به منطقه ای گود و عمیق که آب در آن جمع می شود گفته می شود . گل ، کلمه ای آرامی و به معنای جشمه جوشان که در حوزه های شمالی سرزمین باستانی ورکان (گرگان) تا به آسیای مرکزی و چین و اروسیا تا به نام کشور چشمه ها (گل ها) فرانسه وارد ادبیات تاریخی قرون و اعصار شده است .

گل ها یا دریاچه ها در حوزه های آسیای مرکزی و ایران در جغرافیای طبیعی با نام های آلماگل ، آلاگل و در جغرافیای انسانی به عنوان نشان و نماد اقوام شمالی ایران بزرگ دریافته ها و نقوش اشیاء آنان با عناوین ماری گل ، آینه گل و … بعنوان عناصر هویت فرهنگی ایران و آسیای مرکزی وارد مباحث تاریخی و قوم نگاری شده است .
گل رامیان به عنوان عنصر نمادین جایگاه مقدس نیایش آب در فرهنگ و آداب و هنر سرزمین آرامیان جایگاه ویژه ای داشته است . ویژگی گل رامیان ، با موجودیت باستانی و تاریخی و طبیعی یگانه آن را در ادوار مختلف هاله ای از اسطوره و واقعیت را بر آن روا داشته و بدین گونه این نگین سبز (کبود استر) دره بیژن با حوادث تاریخی و طبیعی که در کرانه آن حادث شده بسان دروازه و دالان بهشت راهی بدرون واقعیت تاریخ و جغرافیای شگفت سرزمین مقدس را میان (آرمیان) گشوده تا کلید حل معمای خاستگاه زمینی انسان در آرام هی تی (زمین جاودانه مقدس) در مباحث فرهنگ جهانی سازمان یونسکو و در طرح بازشناسی خاستگاه نخستین - انسان و زیست کره - مطرح بوده باشد !

دلیل نامگذاری این منطقه به گل رامیان به فرهنگ و زبان مردم بومی این ناحیه مربوط است و گفته می‌شود از نظر تاریخی جمعیت غالب منطقه از نژاد ترک و تیره‌ای از ایل گرایلی هستند . کلمه گل در ادبیات ترک به جای گود و عمیق که آب در آن جمع می‌شود ، اطلاق شده و تلفظ دقیق آن نیز در ترکی " گوء‌ل" است . به هر صورت مردم اینجا گویی آشنایی خوبی با مقوله گردشگری دارند و با روی باز پذیرای رهگذران و مسافرانند .
اما باید دانست که رعایت حریم شخصی نه در این منطقه بلکه با در هر منطقه ای حرف نخست را در برای خوشگذرانی بیشتر می زند . راه سخت است اما دیدن این چشمه زیبا و آرمیدن در میان طبیعت سرسبز آن ما را به شوق می آرود که روزی خوب در انتظارمان است . این چشمه در حدود شش کیلومتری جنوب شهر رامیان و در دامنه کوه "پنهان خانه" اعجاز آفرینش خداوند را در شرق استان گلستان به نمایش گذاشته است .

چشمه گل رامیان به صورت یک استخر طبیعی به طول ۹۰‬ متر و به عرض‪ ۸۰‬ متر و به عمق‪ ۳۴‬ تا‪ ۴۴‬ متر و به روایتی به‪ ۸۰‬ متر است که در ارتفاع‪ ۳۲۰‬ متری از سطح دریا قرار دارد . این چشمه در ۵ کیلومتری جنوب شهرستان رامیان و در ۸۵ کیلومتری مرکز استان (گرگان) قرار دارد . از سه طرف به جنگل و از یک طرف به زمینهای زراعی متصل است . آب چشمه از کف زمین می جوشد .
این اثر طبیعی بیضی شکل و طول آن ۹۰ متر و عرض آن ۸۰ متر و عمق آن بنا به گفته مردم تا حدود ۸۰ متر و براساس کتب تاریخی ۴۴ متر است . آب آن از محل خروج آب از استخر صاف و زلال و قابل استفاده کشاورزی است . متاسفانه با کشیدن یک راه تا لب چشمه و به لحاظ آسیب پذیر بودن خاک اطراف چشمه آثار ریزش هایی در اطراف چشمه مشاهده می شد ، به گو نه ای که ریشه برخی درختان کاملاٌ بیرون زده بود .

براساس تحقیقات انجام شده این چشمه ، از چشمه‌های آهکی است و آب آن از بخش داخلی جوشش دارد و سرریز این منبع آبی به رودخانه "قره‌چای" رامیان که یکی از شاخه‌های "گرگانرود" است ، وارد می‌شود . در گل رامیان گونه‌های ماهیان شامل ماهی سفید رودخانه‌ای ، سیاه‌ماهی و ماهی "آبر نوئیدز" را می‌توان در آن یافت . عمده ماهیان گل ، ماهی سفید رودخانه‌ای است و تغذیه این ماهی بیشتر از حشرات آبزی و نرم‌تنان است این گونه ماهی در این منطقه دارای ارزش صید ورزشی با قلاب است . پوشش گیاهی اطراف آن را درختان پهن برگ ، بلوط ، درختچه‌های ولیک پوشانده است و در نزدیکی این مجموعه دلپذیر و با اهمیت ذخیره‌گاه جنگلی "زربین" واقع شده است .
چشمه گل رامیان با اندک توجه و بکارگیری امکانات خدماتی ، رفاهی و آماده‌سازی مسیر می‌تواند به عنوان مرکزی برای جذب توریسم در نظر گرفته شود . رنگ این چشمه به دلیل عمق زیاد سبز تیره بسیار خوشرنگ و جالب است . این چشمه از قدیم یکی از مراکز تفرجگاهی شهرستان‌های اطراف مانند گنبد کاووس – رامیان - آزاد شهر و شهرهای خان ببین و علی آباد کتول و روستاهای منطقه است .

حتی گردشگران و مسافرین از نقاط دوردست و در فصول گرم از این چشمه استفاده می کنند . این پدیده مهم می تواند به عنوان یک اثر طبیعی ملی به ثبت برسد و با دایر کردن امکانات لازم تمام ملاحظات زیست محیطی را در آن رعایت و آنرا تبدیل به یکی از مراکز جذب توریست کرد . رودخانه رامیان در شرق این چشمه بستر پهن و سیل آبی وسیعی داشت که گویای سیل های پیشین بوده است . البته در زمان مشاهده این رودخانه کاملاٌ خشک بود .
این رودخانه از ارتفاعات البرز غربی (کوه لیرم ، کوه خاک یا خاکسار و ...) سرچشمه گرفته و پس از عبور از شهر رامیان وارد دشت گرگان شده که بعد از قطع راه دلند به آزاد شهر (شاه پسند) در یک مسیر جنوب به شمال پیش رفته و بعد از اتصال به رود "حاجی کوچکی" نهایتاٌ به گرگان رود می پیوندد ، تا چشم کار می کند کوه است و بلندی . زیبایی است و عظمت ! آنقدر خودمان را در میان این کوههای سر به فلک کشیده بی کس می یابیم که پناه می بریم به خلق این عظمت و بزرگی .

درباره این چشمه ، دانشنامه گلستان می‌نویسد : با توجه به اینکه گل رامیان از چشمه‌های آهکی است نمی‌توان برای آن عمق معین و مشخصی بیان کرد ولی مساحت تقریبی آن حدود پنج هزار و ‪ ۶۵۸‬ مترمربع است . این چشمه یک کیلومتر از جاده اصلی تهران به مشهد و مسیر زائران امام هشتم (ع) فاصله دارد و مکانی دیدنی برای رفع خستگی سفر است . از نظر مطالعات زمین شناسی و جغرافیایی طبیعی چشمه گل رامیان از جمله چاله‌های بیضی شکل است که نیمرخ آن شبیه یک طشت است و در نتیجه یک نقطه فرونشسته در سطح تشکیلات آهکی بوجود آمده است .
از نظر موقعیت جغرافیایی نیز گفته می‌شود گل رامیان در مسیر جاده رامیان النگ در دامنه کوه تپه‌ آرام ، قلعه ماران و رشته کوه خاکسار واقع شده و در حاشیه شرقی آن رودخانه قورچای با جهت جنوبی شمالی جریان دارد . همچنین قابل یادآوری است که ارتفاع گل رامیان از سطح دریای آزاد ‪۳۲۰‬ متر اعلام شده است . پوشش گیاهی اطراف گل رامیان را درختان بلوط و درختچه‌های ولیک تشکیل میدهد و همچنین این ناحیه به عنوان یکی از زیستگاهها و ذخیره‌گاههای درختان زربین (سرو کوهی) است .

دانشنامه گلستان به نقل از "محمد سعیدی" در کتاب تاریخ رامیان و فندرسک درباره چشمه گل رامیان می‌نویسد : رنگ آن کبود است و به همین جهت آن را کبود استخر می‌گوید و از هیچ کجا آب وارد آن نمی‌شود و خود زاینده است و فقط یک مجرا برای خروج آب دارد . "معصومه غریب" نیز در پایان نامه کارشناسی ارشد خود با "عنوان پهنه‌بندی خطر و مدیریت سیل حومه رامیان" می‌گوید : گل رامیان از جمله چشمه‌های آرتزین و آهکی معروف حوزه رودخانه قورچای است که در بستر سازندهای آهکی شکل گرفته است .
استان گلستان دارای چشمه‌های زیبای دیگری همچون "لال گالیکش ، آب گرم زیارت گرگان ، توسکا چشمه بندرگز ، گلبرگ رامیان ، سیدکلاته رامیان ، چشمه آق سو کلاله ، چشمه زاو کلاله و چشمه آبگرو دوزین" است که هر یک بخشی از دیدنیهای طبیعی استان را نشان می‌دهد .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: