امروز چهار شنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶23 August 2017
جستجوی سفربانک
های جیمبو، بلیط آنلاین هواپیما
close
اخبار آژانس ها >

قلعه فلک الافلاک خرم آباد

قلعه فلک الافلاک خرم آباد
283 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1392/03/29
: تاریخ

فلک الافلاک از شرق و جنوب غربی به رودخانه خرم آباد ، از غرب به خیابان و محله دروازه برجی و از سمت شمال به خیابان فلک الافلاک محدود می شود . محوطه باستانی قلعه در حدود ۱۲۰هزار متر مربع وسعت دارد و ارتفاع تپه با احتساب ارتفاع دیوارهای بنا ، از سطح خیابان های مجاور حدود ۴۰ متر است . محدوده داخلی قلعه نیز در حال حاضر ۵۳۰۰ متر مربع است . فلک الافلاک ، هشت برج و دو صحن دارد و فضای داخلی آن به چهار تالار نسبتاً بزرگ پیرامون دو حیاط و تعدادی تالار و اتاق تقسیم شده است .
زیر قلعه ، چشمه آب بزرگی جاری است که به چشمه گلسان شهرت دارد و از دامنه شمالی تپه باستانی سرچشمه می گیرد . درب ورودی بنا در سمت شمال و در بدنه برج شمال غربی تعبیه شده و راهروی ورودی حیاط دوم در گوشه جنوب شرقی حیاط اول از زیر یک طاق نمای رفیع می گذرد . طاق نمای دیگری معاذی این طاق نما در گوشه شمال شرقی حیاط اول برپاست و چاه آب قلعه در محوطه پشت این طاق نما حفر شده است .

این چاه ، ۴۰ متر عمق دارد و بخش بزرگی از بدنه آن با برش صخره ها به چشمه گلسان راه یافته است . در گذشته آب موردنیاز دژ فلک الافلاک از این چاه تأمین می شد که اکنون نیز قابل بهره برداری است . از تاریخ ساخت بنا یا بانی آن ، آگاهی دقیقی در دست نیست . همین اندازه می دانیم که این بنا ، از یادگارهای شهر کهن "شاپور خواست" بوده و بنای اولیه آن را به زمان شاپور اول ساسانی در قرن سوم میلادی نسبت می دهند  .
احداث بنا بر فراز صخره های سنگی و اشراف کامل آن به دره تارخی خرم آباد و نیز جاری شدن چشمه پر آب گلستان از دامنه شمالی تپه از ویژگیهای اصلی بنا به شمار می آیند . از سوی دیگر نزدیکی بنا با غارهای پیش از تاریخ دره خرم آباد و دیگر آثار دوران تاریخی نظیر سنگ نبشته ، مناره آجری آسیاب گبری ، پل شکسته و گرداب سنگی ، بیانگر پیوستگی تاریخی قلعه با آثار یاد شده می باشد  .

معماری کنونی بنا ، بیانگر الحاقات فراوانی است که در دوران های گوناگون به دان افزوده شده ، بیشترین این تحولات مربوط به دوره صفویه تا قاجار می باشد . براساس مدارک تصویری تا حدود یکصد سال پیش بارویی دوازده برجی در پیرامون بنای فعلی وجود داشته ، که اکنون آثار این برج از آن در محوطه شمال غربی قلعه ، قابل مشاهده است .
وسعت تقریبی بنا ۵۳۰۰ متر مربع ، شامل ۸ برج دو صحن و ۳۰۰ جان پناه می باشد . ارتفاع بلندترین دیوار تا سطح تپه ۲۳ متر و مصالح آن از سنگ آجر ، خشت و ملات گچ و آهک است . ورودی بنا به سمت شمال و در بدنه برج جنوب غربی تعبیه شده که پس از گذر از راهرو ورودی به حیاط اول وصل می گردد . از این قلعه در منابع تاریخی مکتوب با نامهای متفاوت «دژ شاپور خواست» ، «سابرخاست» ، «دزبر» ، «قلعه خرماباد» و سرانجام «قلعه فلک الافلاک» یاد شده است .

نامگذاری اخیر از دوره قاجاریه روی این بنا مانده و می توان گفت مناسب ترین نامگذاری قلعه است . قلعه فلک الافلاک پس از ثبت در فهرست آثار ملی کشور ، موزه فلک الافلاک نام گرفته و شامل بخش های مردم شناسی ، هنرهای سنتی و باستانی شناسی می شود . در تالار موزه مردم شناسی ، عکس ها و ماکت های کوچک و بزرگ متعددی از شیوه ها و رسوم گوناگون زندگی مردان و زنان عشایر و روستایی در منطقه لرستان به نمایش گذاشته شده است .
یکی از دیدنی های موزه مردم شناسی سنگ قبرهای اهالی منطقه است که با دیگر نواحی ایران تفاوت بنیادی دارند . در این نواحی رسم بوده که بالای قبر ، سنگی عمودی کار گذاشته و روی آن صحنه هایی از زندگی فرد متوفی را حجاری می کرده اند . به عنوان مثال اگر متوفی شکارچی بوده ، روی سنگ قبر عمودی وی تصاویری از اسلحه ، شکار و … حک می کردند .

بخش قابل توجه دیگر موزه فلک الافلاک ، تالار باستان شناسی است . در این قسمت ، تعداد زیادی اشیای ارزشمند مفرغی ، سفالی و سنگی متعلق به هزاره های پیش از میلاد به نمایش گذاشته شده است .
این آثار طی سالهای اخیر از قاچاقچیان و حفاران غیرمجاز ضبط شده یا در پی حفاری و کاوش گروههای باستان شناسی به دست آمده و مجموع آنها بیانگر قدمت ، دیرینگی و پیشرفت تمدن کهن منطقه لرستان است .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: