امروز چهار شنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶23 August 2017
جستجوی سفربانک
های جیمبو، بلیط آنلاین هواپیما
close
اخبار آژانس ها >

شهر زیرزمینی سامن

شهر زیرزمینی سامن
257 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1392/03/27
: تاریخ

کاوش‌‏های باستان ‏‌شناسی در محوطه‏‌ای زیرزمینی در شهر سامن ، منجر به کشف شهری پنهان شد که در یک بستر سنگی و به صورت دست کند ساخته شده است . این شهر زیرزمینی احتمالا به دوره پیش از اشکانی تعلق دارد و از برخی فضاهای آن برای تدفین مردگان استفاده شده است . حدود ۲۵ اتاق از این شهر زیرزمین کاوش شده و در این اتاق‌ها مقادیر زیادی اسکلت متعلق به دوره اشکانی وجود دارد که دست‌ نخورده در جای خود باقی مانده‌اند .
در کنار اسکلت‏‌ها هدایای قبور گذاشته شده است و اسکلت‏‌ها به صورت چمباتمه‏‌ای تدفین شده‌‏اند . احتمال می‌رود تدفین‏‌ها به دوره تاریخی به خصوص دوره اشکانی مربوط است . براساس مطالعات باستان ‌شناسی ، شهر پنهان بیش از ۳ هکتار وسعت دارد و بخشی از این شهر باستانی به خاطر وجود رطوبت زیاد هنوز مورد کاوش قرار نگرفته است .

احتمالا بخشی از این شهر در زیر خانه مردم قرار گرفته و به همین دلیل تصور می‌شود که در آن بخش‌ها فاضلاب شهری وارد شهر پنهان شده باشد . این شهر زیرزمینی ، هنگامی که مخابرات استان همدان قصد کشیدن فیبرهای نوری از زیر زمین را داشت کشف شد . بر همین اساس طی مجوزی از سوی پژوهشکده باستان ‏شناسی ، هیاتی متشکل از انواع کارشناسان شامل باستان‏ شناس ، انسان ‏شناس ، کارشناسان مرمت و … کاوش‌‏های خود را در این شهر به انجام رساندند که منجر به کشف فضاهای دست‏کند با حدود ۲۵ اتاق ، سالن و راهروهای ارتباطی شد .
شواهد اولیه حاکی از پیدایش این فضاها در دوره پیش از اشکانی بود . براساس این یافته‌ها می‏‌توان احتمال داد که نخستین بار این فضاهای معماری به منظور انجام مراسم مذهبی خاصی ، احتمالا میترائیسم ، مورد استفاده بوده است . این شواهد حاکی از آن است که مراسم مذهبی به صورت پنهانی در زیر زمین انجام می‏‌گرفته است .

بر این اساس احتمال داده می‏‌شود که در دوره اشکانی از این فضاها به عنوان محل تدفین مردگان استفاده شده است و از اتاق‏‌ها به عنوان گوردخمه استفاده کرده‌‏اند . شهر زیرزمینی سامن در عمق ۳ تا ۶ متری زمین کشف شد و کانال‌های حفر‌ شده درون آن به مرور در دوره‌های تاریخی کنده شده‌اند و اطراف آن‌ها نیز اتاق‌های متعدد وجود دارند .
این کانال‌ها از نظر ساختار معماری ، بسیار جالب هستند و کاربری خاصی داشته‌اند . در این کانال‌ها پس از پاک‌سازی ، ۶۰ اسکلت شناسایی شدند که درون ۹ اتاق قرار داشتند و با توجه به بررسی‌های انسان‌ شناسی شواهدی وجود دارند که تدفین‌هایی به‌ صورت تدفین باز انجام شده‌اند .

علاوه بر این شواهد ، ۶ مورد بقایای انسانی نیز وجود دارند که به‌ طور دقیق نشان می‌دهند ، این اتاق‌ها در کاربری‌ نهایی به‌ صورت محل تدفین استفاده می‌شدند ، به‌ طوری که استخوان‌ها را جمع می‌کردند و دوباره تدفین‌های جدیدی انجام می‌دادند .
از ۶۰ اسکلت یافت شده ، ۱۶ مورد مرد ، ۲۶ مورد زن ، ۱۴ مورد کودک و یک نوزاد شناسایی شده‌اند و جنسیت ۳ مورد از آن‌ها نیز تشخیص داده نشده است .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: